NForce 780a Melez (hybrid) SLI İncelendi

Salt (discrete) yongasetlerin sonu yakın olabilir ve NVidia da bu işi körüklüyor, peki bu yüksek başarımlı anakartların sonu gelecek anlamına mı geliyor? Yüksek başarımlı makinelerin baş düşmanı kabul edilen tümleşik grafik çözümleri artık tüm yeni Nvidia yongasetlerinde bulunacak. Tırnaklarınızı yemeye başlamayın hemen, NVidia tanıttığı yeni teknolojinin korkularınızı gidereceğinden emin.

Melez (hybrid) SLI devrine hoşgeldiniz. Orta düzey ekran kartları tümleşik grafikten de yardım alıp biraz başarım artışı sağlayabilirken, üst düzey ekran kartı takılı sistemler de masaüstü işlerini tümleşik grafiğe devrederek güç tasarrufundan yararlanabiliyorlar. GeForce Boost yapılandırmasıyla GeForce 8400GS ve 8500GT gibi ucuz ekran kartları NVidia’nın tümleşik ekran kartının 3B başarımından yararlanabiliyorlar. Diğer yandan NVidia’nın HybridPower (melez güç) teknolojisi sayesinde 2B işler tüketimi çok düşük olan tümleşik grafiğe yönlendirilerek 3B gerekmediğinde 9800GTX ve 9800GX2 gibi ekran kartlarının uyuması sağlanarak güç sakınımı üst düzeylere çıkarılabiliyor. NVidia yeni sürücülerinde Melez SLI desteğini artıracağını belirtiyor ancak tam olarak hangi modellerin bu özelliğe sahip olacağı ise kesinleştirilmiş değil.

NForce 780a Melez (hybrid) SLI İncelendi

AMD AM2+ altyapısı biraz garip bir aday gibi gelebilir ancak NVidia çok uzun süredir AMD altyapısına ürün üretiyor ve bu pazarın elinden kayıp gitmesine izin vermeyeceği belli. AMD açısından bu gelişmenin yeni Phenom altyapısının elini güçlendireceği de kesin.

780a SLI Kuzeyköprüsü tek yongalı bir yongaseti çözümü ve üç PCI-Express yolu da nForce 200 PCI-Express 2.0 köprüsüne yönlendirilmiş. Çizelge üç adet x16 ekran kartı desteği olduğunu öne sürse de nForce 200 yalnızca 32 yolu destekliyor. Üçlü SLI yapılandırması bir x16 yuvanın x8 kipinde paylaşımlı çalıştırılmasını gerektiriyor.

NVidia yeni 780a SLI yongaseti için birçok yeni işlev getirdi ancak Melez SLI yapılanması daha önce hiç karşımıza çıkmamıştı. nForce 200 köprüsü önceki Intel ürünlerinden devşirilmiş olsa da son AMD Phenom işlemcilerin kalıp üstü (die) bellek denetleyicilerinin getirmiş olduğu DDR2-1066 desteği de yararlı olacak.

NVidia’nın yeni 780a’nın bileşenlerin saat hızı, çalışma gerilimi, soğutma durumu gibi ayarlarını denetleyen ve izleme, bildirim, denetim hizmeti veren “açık kaynaklı” ESA programına tam uyumlu olduğunu söylemezsek içi rahat etmeyecektir. Ancak bugünkü yazımızın odağında yongasetinin en sıradışı özelliği olan Hybrid SLI ve getirdikleri konusu var.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın