Networld + Interop Vegas:Radyo Dalgalarının İntikamı

Zaman zaman bazı QorS Modefirmaların teknoloji fuarlarını neden düzenlediklerini kendi kendimize sorarız. Hiç kimse katılmadan duramasa da, her yıl mutlaka o fuarın geçen yılkine göre sönük geçtiği konusunda yakınmalar duyulur.

Yine de Las Vegas Convention Center (LVCC) geçen yılki Networld + Interop (N+I) kadar dolu olmasa da, bazı işaretler işlerin iyiye doğru gitmekte olduğunu gösteriyor. Katılan kalabalıkların gerçekten iş yapmak için orada olduklarına inanmak zorundasınızdır ve gerçekten de bu fuarda durum böyle idi.

Çoğu fuar gibi Interop da küçülmek zorunda kaldı ve LVCC içerisinde sadece iki ana salonu doldurabildi. Ana salondaki büyük boşluklar, çoğu firmanın, sektörün düzelmekte olduğuna ilişkin iyimser görüşleriyle çelişiyor.

Çoğu fuar gibi Interop da küçülmek zorunda kaldı ve LVCC içerisinde sadece iki ana salonu doldurabildi. Ana salondaki büyük boşluklar, çoğu firmanın, sektörün düzelmekte olduğuna ilişkin iyimser görüşleriyle çelişiyor.

N+I’ın kendine özgü bir bilgisayar fuarı olmasının nedeni, bu fuarda son kullanıcıya, tüketiciye yönelik ürün görmenin çok zor olması. Bu açıdan tam bir bilgisayar panayırını andıran Comdex’ten ayrılıyor. Öte yandan, ağ ürünleri üreten firmalar da artık ağ konusunun küçük ofislere hatta birden fazla bilgisayarı olan evlere büyük bir hızla yayılmakta olduğunu nihayet fark ettiler. Bu yüzden fuardaki ürünlere bir göz attığınızda, hem sadece milyon dolarlık firmaları ilgilendiren sofistike ürünleri, hem de küçük bütçeler için üretilmiş kablosuz LAN, kablo modem, router gibi ürünleri yan yana görebiliyorsunuz.

Ağ dünyasını bekleyen en büyük mücadele eğitim: Hem yeni kullanıcıları eğitmek, hem de ortalama kullanıcı profili değişirken endüstriyi buna paralel olarak eğitmek gerekiyor. Örneğin kablosuz ağ konusunda elimizde cevaplardan çok sorular var. Ağ güvenliği konusunda da durum böyle. Veri depolama, sunucular, anahtarlar ve ağ yönetimi konusunda da aynı şekilde, elimizde cevaplardan çok soru bulunuyor.

Eğer ağ dünyası ilk yıllarını yaşıyor, teknoloji henüz gelişiyor olsaydı çok büyük bir problem çıkmayacaktı. Ancak artık durum böyle değil. Ağ kavramı artık günlük bilgisayar etkinliklerimizin hemen hemen merkezinde yer alıyor. Şimdi, bu aralar ağ dünyasında sıcak olarak tartışılan konuları bir listeleyelim:

Bir cevap yazın