Netbook Maratonu

Önce Türkiye’ye gelir mi dedik. Geldi, Ne kadar satılır ki dedik. Çok satıldı, Başka hangi markalar üretecek acaba dedik. Bir de baktık ki bütün dizüstü bilgisayar üreticileri netbook pazarındaki yerini alıverdi. Renk seçenekleri ve boyutlarıyla şeker gibi bilgisayarlar netbooklar… Hele bir de teknoloji marketlerde yan yana dizilişleri var ki insanın iştahı kabarıyor. Teknoloji iştahı… Bilen bilir 🙂 Görürsünüz… İlginizi çeker… Mağaza emniyetini sökmek, kurcalamak istersiniz… Hiç boş boş “hmmm” demez, mümkün olduğunca çok özelliğini mutlu mesut bir yüz ifadesiyle anlamaya çalışırsınız… Bazen ne kadar ileri teknoloji kullanıldığıyla ilgilenirsiniz, bazen de sadece yeni oluşuyla…

İşte bu yazımızla, netbook satın almayı düşünenler ve yukarıdaki gibi teknoloji meraklıları için piyasadaki birçok modeli inceleyeceğimiz olabildiğince geniş bir netbook maratonu başlatıyoruz.

Neden Netbook? Kimler İçin Netbook?

Netbookların kalbinde genellikle Intel’in Atom işlemcileri bulunuyor. Sitemizde daha önce detaylı bir incelemesini yayınladığımız Atom işlemciler özellikle düşük güç tüketimi ve günlük basit kullanıma cevap verebilmesiyle kendini gösteriyor. Gelişen teknolojiyle birlikte taşınabilir cihazlardan beklentilerimiz de gün geçtikçe artıyor. Bu beklentilerin içinde en çok ön plana çıkansa şüphesiz pilin dayanma süresi. İşte netbookların en güzel özelliklerinden biri de pillerinin beklentilerimizin üzerinde dayanabilme özelliği.

Bu özelliklere hafif oluşları eklendiğinde netbooklar birçok kişi tarafından ikinci bilgisayar olarak da tercih edilebiliyor. Özellikle sık seyahat edenler için ideal oldukları kesin. Bunun yanında PC ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan işlemciler ise şüphesiz bunun çok üzerinde performanslar sunabiliyorlar. Ancak önemli olan sizin bu yüksek performanslara ihtiyacınız olup olmadığı.

Eğer bilgisayarınızda yaptığınız işler internette gezinmek, e-postalarınızı kontrol etmek, msn, skype gibi sohbet programları kullanmak, sözde yasaklı youtube’da videolar izlemek, Word, Excel, Powerpoint gibi ofis dosyalarında çalışmaksa; arada bir film izlerim, müzik de dinleyebilmek isterim diyorsanız bu mini mini renk renk bilgisayarlar tam size göre. Üstelik fiyatları da uygun!

Ev kullanıcılarının büyük çoğunluğunun bilgisayar kullanımının bu saydıklarımızla sınırlı kaldığını biliyoruz. Kullanmanız gereken özel programlar yoksa işyerinde yapacağınız ofis işleri için bile yetebilir. Görünen o ki üreticiler bu minik bilgisayarların her yeni modelinde, özellikle klavyelerin daha ergonomik olması için ellerinden geleni yapıyorlar. Yine de özellikle 10″den daha küçük ekrana sahip netbooklarda tuşlar herkesin çok rahat ve hızlı yazabileceği büyüklükte olamıyor. Bu kadar küçük kasalardan daha fazlasını beklemek de haksızlık olur.

İsterseniz rahat bir kullanım ortamı yaratmak için USB klavye ve fare takarak kullanabilirsiniz. Ama klavyeyi sadece evdeyken/ofisteyken takın çünkü kendisinden büyük görünebilecek bir klavye netbookun karizmasını bozabilir.

Müzik dinlerken harici bir hoparlör veya ses sistemi kullanarak daha kaliteli bir ses alabilir; film izlemek için netbookunuzu evinizdeki monitör veya televizyonunuza bağlayarak büyük ekrandan izleme şansı elde edebilirsiniz.

Bana göre en olumsuz yanları CD/DVD okuyucuya sahip olmamaları. Ama yeni üretilen modellerde bu durum değişmeye başlayabilir. Çünkü aldığımız habere göre Asus optik sürücülü ilk netbook modelini çok yakında piyasaya çıkarmayı planlıyormuş.

Hangi Netbook?

Bu bilgilere göre ihtiyaçlarınızı belirleyip netbook almaya karar verdiyseniz şimdiki sorunuz “hangi netbook” olacaktır. Türkiye’de satın alabileceğiniz netbook markaları alfabetik sırayla: Asus, Acer, Aidata, Benq, Casper, Datron, Dell, Exper, HP, Lenovo, LG, Msi, Packard Bell, Samsung, Sony ve Toshiba.

Seçim yapabilmeniz için bu markaların netbook maratonuna katılan modellerini test merkezimize geliş sırasıyla tek tek değerlendirmenize sunuyoruz.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın