Need for Speed Shift 2: Unleashed İnceleme

İlk oyunu hayalkırıklığı yaratan Need for Speed Shift, devam oyunu ile çok daha iddialı. Fakat iddia etmek kolay, başarmak zordur…

Need for Speed serisinin 15 yıllık uzun geçmişine baktığımız zaman, serinin ilk 9-10 yılının inişli çıkışlı bir grafik çizdiğini, ama genel olarak arcade yarış oyunları arasında kalitesini koruduğunu görüyoruz. Fakat 2005 yılına kadar satış rakamları ile EA’nin taşıyıcı markalarından biri olan NFS’nin, bu tarihten itibaren yavaş yavaş EA için ayak bağı olmaya başladığını da bir gerçek. EA’nin Need for Speed Most Wanted’dan beri piyasaya sürdüğü tüm NFS oyunları istisnasız ya vasat ya da bariz şekilde kötü. Tesadüf mü? Kesinlikle, hayır.

Kuşkusuz bu topallamanın arkasında EA’nin her yıl yeni bir NFS oyunu stratejisinin artık taşınamayacak noktaya gelmesi ve NFS markası altında piyasaya sürülen ama NFS serisi ile ilgisi olmayan vasat oyunların etkisini bulabiliriz. NFS serisi ile ilgisi olmayan oyunların başında ise, simülasyon olma iddiasında 2009 yılında piyasaya sürülen Shift ilk aklımıza gelen NFS oyunu. Zira Need for Speed Shift, ucuz bir simülasyon deneyimiydi ve yıllardır NFS’nin arcade oynanışına alışık oyunseverler bu oyundan pek de haz etmediler. Her şeyden önce bu bir NFS oyunu değildi. Belliki EA Shift’in kalitesine güvenemediği için Need for Speed markasının arkasına saklanarak, ucuz bir seçim yapmıştı. Evet, bu ucuz seçim oyunun kötü olmasına rağmen EA’ye çok pahalıya patlamadı, ama uzun vadede NFS markasına çok kötü darbe vurdu. Bu konuya tekrar değineceğim.

Need for Speed Shift 2: Unleashed Telemetre

Telemetri oyuna derinlik katıyorsa da, birçok oyuncunun HUD arayüzlerini tamamen kapatacağını düşünüyorum.

Fakat EA, Shift’in sadece simülasyon için bir atılmış adım olduğunu ve ikinci oyun ile -bu sefer- kendilerini göstereceklerini söylüyordu. Zira Shift 2: Unleashed piyasaya sunulmadan önce EA’den gelen açıklamalara baktığımız zaman “simülasyon türünü yeniden tanımlayacağız” gibi iddialı açıklamalar görüyoruz. Peki, bu iddia ne kadar yerinde?

Lafı çok uzatmadan kestirmeden bir cevap vermek gerekirse, Shift 2 ilk oyundan daha başarılı, ama yine iyi bir oyun olmanın alt sınırlarında dolaşan bir yapım, ama EA’nin iddia ettiği gibi bir klasik hiç değil.

Need for Speed Shift 2: Unleashed’i bilgisayarımıza kurduğumuzda dikkatimizi çeken ilk şey, EA’nin oyun makyajı ve prodüksiyon konusunda ortaya koyduğu övgüyü hak eden çalışma. Daha giriş ekranında karşımıza çıkan, bir kaza anının farklı kamera açıları ile gösterildiği harika giriş videosu ve hemen bu videodan esinlenilerek hazırlanmış menü dört dörtlük. İlk Shift oyunun PC sürümüne sonradan eklenen menüde fare desteğinin, Shift 2’de doğal olarak bulunması ise ayrıca sevindirici.

Need for Speed Shift 2: Unleashed Focus FT

13 Yorum

  1. caner

    yazılanlara katılıyorum ea olaya tamamen duygusal yaklaşmış. yalnız havuç olayını tam anlamadım. bence kariyer modu gayet iyi. forza kadar değil ama grid’den iyi. nesini kötü bulduğunuzu biraz açarsanız sevinirim. upgrade yapabiliyoruz, araç ayarı falan filan, tonla değişik yarış da var.

Bir cevap yazın