Need for Speed Shift

Need for Speed Bu Sene Bambaşka

Need for Speed Shift Kapak
1994’den günümüze kadar gelen furya, 1997’den bu yana her sene aralıksız seriye eklenen yeni bir zincir, incelemelerde ortalama notlar alsa bile milyonlarca satış yapan, devrindeki nerdeyse hiç bir platformu kaçırmayan efsane, bir çok ilke imza atmış “yılların eskitemediği” fenomen, hangi oyun serisinden bahsediyorum? Tabi ki Need for Speed yarış oyunları serisi. Toplamda 16 oyun, el konsollarından, cep telefonlarına, kişisel bilgisayarlarımızdan, yeni nesil konsollara hemen her platformda yarış oyunu dediğimiz zaman belki de en büyük marka Need for Speed. Yıl 2009 ve Need for Speed bu seneyi de boş geçmiyor ama bu sene oyunu alanlar büyük bir sürprizle karşılaşacaklar. Yoksa bu sefer gerçekten oyuncuların özlediği kalitede bir Need for Speed mi? Belki de!

Need for Speed Shift Ödül

Ödül puanları ekstra garaj, yeni modifiye gibi özellikleri açıyor


Need for Speed, Fifa, Sims gibi artık fenomen haline gelmiş oyunların geliştiricisi ve Dünya’nın şu an en büyük oyun dağıtımcısı durumunda bulunan Electronic Arts, elinde bulundurduğu büyük markaların artık eski tazeliğini ve kalitesini  koruyamadığını farkına vardı ve 2008 yılından itibaren kendi içinde yeniden yapılandırmaya gitti. EA, bazı stüdyolarını kapatırken bazı stüdyolarını da birleştirdi ve mevcut oyunlarını daha kaliteli ve popüler hale getirmek için yeni bir  yapılanma başlattı.

Need for Speed serisi de bu yeni yapılandırmadan nasibini almış bulunuyor. Need for Speed Shift ile EA, daha önce oyun severlerin alışık olduğu arcade tarzlı yarış oyunlarından Simülasyon, arcade karışımı bir oyun çıkarmış. Bakalım bu yeniden yapılandırma Need for Speed serisine can mı vermiş, yoksa özellikle son 2-3 Need for Speed oyunu ile artık can çekişen seriye yeni bir soluk mu?

Need for Speed Shift Araba3
Need for Speed Shift, klasik bir video ile giriş yapıyor pek anlamlı bulmadığım bu video ile araçlar ve pistlerden kısa geçişler gösterilmiş daha sonra menüye geldiğimizde oldukça şık, kullanışlı ve kaliteli bir arayüzle karşılaşıyoruz, NFS ProStreet’in mide bulandırıcı ve kullanışsız menüsünden sonra, oyunun geliştiricileri derslerini almış gözüküyor. Menüde gördüğümüz tek eksiklik fare desteği ama incelemeyi hazırlarken çıkan 1.1 yaması oyuna fare ve ağ desteği kazandırıyor.

Kariyer bölümüne girdiğimizde size bir araç veriliyor, pistte kısa bir tur attıktan sonra oyun sizin sürüş stilinize göre bir zorluk ve sürüş desteği tavsiye ediyor. Benim tavsiyem farklı ayarları test edip minimum sürüş desteğini seçmeniz. Bilgisayar destekli sürüş, oyundan aldığınız zevki baltalamakla kalmıyor gerçekçi olmayan bir sürüş deneyimi de yaşatıyor. Özellikle dış kameradan oynadığınız zaman bu gerçekçi olmayan durumu daha iyi kavrıyorsunuz.

NFS Shift ile gelen en yeni özellik ise 2000 yılında çıkan NFS Porsche Unleashed’dan sonra ilk defa bir NFS oyununda araç içi kameranın yer alışı ve bugüne kadar yarış oyunları içinde gördüğümüz en detaylı araç içi grafikleri. NFS Shift’de yer alan 72 lisanslı aracın da araç içi kameradan oynanabilmesi ve ayrıntı seviyesi sizi hayrete düşürebilecek cinsten. Daha ilk yarışta aracınızı araç içi kamerayla teslim alıyorsunuz. Eski NFS oyunlarının aksine bu oyundan tat almak istiyorsanız, size önerim araç içi kamerayla oyuna devam etmeniz.

9 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Şahane bir inceleme olmuş; ancak oyun için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Simülasyon tadından uzak keyifsiz bir sürüş ve bugüne kadar gördüğüm en saçma araç hasar sistemi. (saatte 250 ile duvara çarpınca bile aracın sürüşünde ve görünüşünde bir değişiklik olmuyor.) 7-8 yarış sonra oyunu uninstall dahi etmeden shift+delete ile sonsuzluğa uğurladım 😛 Kötü bir oyun değil bu ama, ne yazık ki, benim yüksek beklentilerimi karşılamadı. 

 2. Nephyz

  Kesinlikle oynanması gereken bir oyun olduğu kannatindeyim.Yarıi oyunlarına ilgimi yıllar önce kaybetsemde oynayamak istedim bu oyunu.Cappsler iyi seçilmiş.Oyunun hem arcade hemde simülasyon olması ayrı bir güzellik katmış.Tebrikler başarılar

 3. RamonDeSanchez

  Acıkcası oyunda ilk aradıgım konuydu (nfs:shift’te,) ama yine armut gibi yarıştıgımızı anladım yorumlardan…ve acıklayıcı incelemeden….
  NFS:Carbon gibi en azından bi hikayeyle baslayıp hikayenin sonu olsa daha güzel olurdu.Ot gibi gaz nitro saga sola git sıkıyor biyerde.
  +iç kamera hakkında ise klavyeyle oynayınca, yine tadı yok..
  alcan dreksiyon gaz fren pedal öyle oynayacan asıl tadı öyle alırsınız fazladan bi artı kazandırmamış bence.
  Bunları bırakında en önemli eksigi yine söylüyorum;
  Bir hikaye olmaması.. yazık . Tahmin edemiyorlar galiba sadece yarıstan bıkılabilecegini, Carbon’da en azından hikaye vardı ve amacınız vardı oyun oynuyarken..Sadece yarış degildi ^^

 4. beyazpiyon

  Oyun şu ana kadar ki NFS serileri arasında en gerçekçisi olmuş grafik ve oynanış bakımından,fekat oynanıştaki gerçekçiliğin dozunu kaçırmışlar.Bunun dışında menüsü,oynanış tarzı bakımından çok güzel.Carbon,ProStreet,Undercover gibi sadece isimleri farklı olan oyun yapmaktan güzel bi şekilde kaçmayı ve kaybettiği kitlesini geri kazanmayı başarmış EA.

 5. Ziyaretçi

  Need for Sped kesinlikle ama kesinlikle bir pist yarışı değil olmamalıda. Ne kadar görselliği arttırsalarda ne kadar arabaların sürüşlerini gerçekçi yapsalarda bu oyunun meraklıları bu oyunu sokaklarda geçtiği için seviyor. Bunun en yakın örneği NFS ProStreet de yaşandı tam bi hayal kırıklığıydı ama nedense EA Games bunu anlayamıyor. Ben bu oyunu es geçiyorum ve  oyunun bir sonraki bölümünü ümitle bekliyorum

 6. mehmet mesut

  tahir,

  sen benim bu oyundan ne çektiğimi iyi bilirsin 5870 le ciddi fps sorunları yaşamasıştım şimdi gtx260 la gayet rahat oynayabiliyorum oyunun orjinalinide aldım ama seni onlineda göremedim bi ara oynayalım senle yanlız online modunu çok fazla tecrübe etmemekle birlikde çokta güzel gelmedi bana ama tabi henüz türkiyeden kimseylede oynadım…

   

 7. mehmetmesut

  ea yı anlamak çok güç gerçekten nfs’yi neden kendi tarzından çıkartıp da pist yarışı tarzına taşıyorlar bence bir nfs oyunu underground tarzı olmalıdır heycan verici müzikler,gerçekci hasarlanma modellemesi,gece gündüz döngüsü yeni model arabalar,gerçekci sürüş ve deli gibi sokaklarda çılgınca müzikler eşliğinde kapışmalar bundan güzel ne olabilirki bunları yapmak çokmu zor bence hayır ea eğer böyle bir oyun yaparsa bence dünyada çok ciddi satış patlaması yapar ne diyim elinde bütün imkanlar olmasına rağmen neden böyle bir oyun yapmazlar anlaması çok güç yanlız bu seri böyle devam ederse nfs nin sonu gelir bence… ea’nın bunu anlayabilmesi için çokta düşünmesine gerek yok bence eminim halen evinde nfs underground oynayan bir çok insan vardır… artık anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az…

Bir cevap yazın