Need For Speed: Hot Pursuit’ten Yeni Detaylar

Sağlam şoför kalmaz rampada, Müslüm Baba sığmaz i-Pod’a…

Burnout serisinden tanıdığımız Criterion’un bir süredir üzerinde çalıştığı yeni Need For Speed oyunu, resmen E3 2010’da duyurulmuştu hatırlarsanız. İşin asıl heyecan verici tarafıysa bu yeni oyunun, hepimizin 12 yıllık favorisi Need For Speed III: Hot Pursuit’in “yeniden yapımı” olmasıydı (ister remake deyin ister reboot). Oyundan alınmış ilk videoları da yine E3 2010’da izleme şansını yakalamıştık ve Criterion’ın ellerinde yeniden hayat bulan Need For Speed: Hot Pursuit’in raflarla buluşma tarihi de 19 Kasım (Avrupa) olarak belirlenmişti.

Bugünse Need For Speed: Hot Pursuit’ten yepyeni detayları Alman PS3 Inside sitesi sayesinde öğrenme şansına erişiyoruz:

 • Polisler elektromanyetik dalga yayan bir takım aletler kullanarak kaçakları yakalayabilecek.
 • Kaçak arkadaş ikinci bir araç çağırak polisin dikkatini dağıtabilecek. Hatta polisin radarını bozmak da mümkün.
 • Oyun tamamen açık dünya olarak tasarlanıyor ve toplam yol uzunluğu 300 km’den fazla. (Criterion, Hot Pursuit’in oyun dünyasının Paradise City’den çok daha iyi olacağını iddia etmişti daha önce.)
 • Çoklu oyuncu modu 8 kişiye kadar destek verecek. Bu modlarda 7 trafik canavarına karşı yalnızca 1 polis mücadele edebileceği gibi bu durumun tersi de söz konusu olabilecek.
 • Oyunda seviye atlayarak yeni araçlar açabileceğiz. Kariyerimize polis olarak veya yollarda özgürce hız yapan bir trafik canavarı olarak başlayabileceğiz ve bu iki kariyer seçeneği birbirinden tamamen farklı bir sekilde ilerleyecek ve farklı araçlar kullanma şansına erişeceğiz (eh doğal olanı da bu zaten).
 • Yarışlar başlamadan önce herhangi bir yükleme ekranı olmayacak, ama bir takım giriş videolarıyla karşılaşacağız (çakallıkta sınır yok).
 • Oyunun daha önce duyurulan online sistemi olan Autolog, Facebook ile de uyumlu çalışacak. Böylece arkadaşlarımızın aktivitelerini yakından takip edebilecek, kırdıkları rekorlarlara kafayı takıp onları yenmeye ant içebilecek ve kendi resim galerimizi yaratıp profil sayfamızdan paylaşabileceğiz (altına “like” atan olmazsa bunalıma girmeyin sonra, aman dikkat).

Bu yeni detaylarla birlikte geçtiğimiz haftalarda su yüzüne birkaç çarpıcı bilgiyi de paylaşayım sizlerle yeri gelmişken:

 • Araçlarda herhangi bir geliştirme ve modifikasyon seçeneği olmayacak. (Patlak egzostlu Şahin altına neon lamba takan yurdum delikanlıları üzülecek biraz ama n’apalım!)
 • Araçlarda hasar sistemi olacak. (tabii ne kadar gerçekçi olacak bilemiyoruz.)
 • Ferrari bir marka olarak bulunmayacak. (ancak yine de birkaç egzotik model görebiliriz oyunda.)
 • Oyunda kendi soundtrack’imizi oluşturabileceğiz. (EA’in yeni olayı bu galiba. FIFA 11’de de aynı özellik olacak.)
 • Kovalamacalar belirli bir güzergahta geçmeyecek (“open world” yani).
 • Oyunda kokpit kamerası bulunmayacak (bu oyun için bu bir eksi mi bilemiyorum).
 • Bölünmüş ekran (split screen) seçeneği bulunmayacak. Oyunu arkadaşlarımızla birlikte oynamanın tek yolu “online”. (oysa aynı anda 8 tuşa birden basmak suretiyle kasa hoparlöründen gelen o bip bip seslerine bayılıyordum ben.)

Oyunun genel hatlarıyla ilgili açığa çıkmış bunca detayın ardından sıra sanırım oyun modlarına geldi. Eminim Criterion’daki arkadaşlar, bir ara bu merakımızı da çarpıcı detaylarla giderecektir. Zaten bu bunaltıcı sıcaklarda detay metay da gelmesin mümkünse.

5 Yorum

 1. Makaveli

  Bu oyunda da kokpit kamerası olsa çok güzel olurdu, bence shift’in tek güzel tarafı kokpit kamerasıydı, illa birşeyden vazgeçecekler, modifiyede yok çook sade bir oyun olacağa benziyor .

 2. bluetime

  eski oyuna sadık alma adına modifikasyonu koymamış olabilirler.

  benim nfs maceram Porsche Unleashed (2000)la başlamıştı.

  most wantedla tavan yaptı.

  shift i oynamadım henüz vga güncellenmek için beklediğinden.

  ben vga alıp,bitirince  o gelir zaten:)

 3. Ziyaretçi

  hakikaten kokpit kamerasının olmaması çok saçma. yani düşünsenize, oyunu direksiyon seti ile oynarken aracın içini göremiyeceğiz. bu olay tıpkı, çocukken telden yaptığımız direksiyon ve al tarafı tekerlek olan arabayı sürmeye benziyor 🙂 zaten herşeyiyle 4-4 lük bir nfs olsaydı şaşardım. şaşırmadım yani…

Bir cevap yazın