NBA 2K12 İnceleme

Efsaneler İle Farklı Bir NBA Deneyimi

2K Sports kadroların aynı kalacak olmasını son derece zekice bir hareket ile çözüme kavuşturdu. Takım kadrolarının geçtiğimiz sene ile aynı olmasından ötürü ortaya çıkan monotonluğu NBA’nin 15 efsane ismini bir araya getirerek çözdü. Nasıl mı? Dilerseniz bu sorunun cevabını oyun içerisinde karşımıza çıkan “NBA Greatest” modundan söz ederken vereyim. Şimdi dilerseniz diskimizi konsolumuza yerleştirip 2K12 içerisinde neler var neler yok bir göz atalım.

NBA 2K12’ye ilk girdiğimizde serinin eski oyunlarına nazaran farklı bir kimliğe bürünmüş olan Quick Menu dikkatimizi çekiyor. Bu menü de oyunda bulunan ana modlara yer verilmiş. Ekranın üst kısmında Quick Match seçeneği tarafında her sene olduğu gibi bu sene de final oynayan iki takıma yer verilmiş. Bu kısımdaki asıl ayrıntı ise birbirine atıfta bulunuyormuşçasına hareket eden yıldız isimler. Özellikle arka tonda çalan gaza getirici müziklerinde etkisi ile bir an önce maça girip oyuna başlama isteği uyanıyor içinizde. Tabi biz biraz daha sabredip, oyunumuzun Main Menu, yani ana menü kısmına geçiyoruz.

Nba2k12-1

NBA 2K12’nin ana menüsü serinin eski  oyunlarında olduğu gibi dikey bir sütun halinde karşımıza çıkıyor. Dahası menüdeki neredeyse her nokta geçtiğimiz sene bıraktığımız yerde bizi bekliyor. Kısacası eğer daha önce de NBA 2K oynamışlığınız varsa bu menü size hiçbir zorluk çıkarmayacaktır. Ama bu ilk NBA 2K deneyiminiz ise ilk bakışta oyunun menüsü size biraz komplike gelebilir.

NBA 2K12’de 5 farklı ana oyun moduna sahibiz. ( Ana oyun modu diyorum çünkü bazı modlar kendi içerisinde birkaç moda ayrılabiliyor. – Aynı Smack Down vs Raw serisinde olduğu gibi – ) Bu oyun modları, az önce de kısaca değindiğim “Quick Game” , bize kendi basketbol oyuncumuzu yaratma fırsatı veren “My Player”, NBA ligini baştan sona oynama fırsatı bulduğumuz, kısaca futbolun menajerlik modu diyebileceğimiz “Association” ve tabi ki olmazsa olmazlarımızdan NBA Online.

Bu modlardan ilk olarak Quick Game’e değinelim. Zira son derece tanıdık olduğumuz bu oyun modu, bildiğiniz üzere iki takım seçip hemen maça başlamaktan ibaret diyebilirim. Bu mod daha çok anlık maçlar, ya da bir arkadaşınız ile kapışmak için uygun.  2K12’de uzun zamanlar geçirmek istiyorum diyenlerin asıl adresi ise hiç kuşkusuz Association modu.

Association modunda ilk olarak kendinize bir takım seçiyorsunuz. Eğer takım ile yakından ilgilenmeyi seven biriyseniz oyuncuların kontratlarından izinlerine, idmanlarından gelişimlerine kadar her şeyi tek tek takip edebilirsiniz. Ayrıca sezonu full olarak oynamak isterseniz maç sayısını 82 yaparak uzun bir NBA deneyimi yaşayabilirsiniz. Ama benim gibi sezonunun sonunu bir an önce görüp, şampiyon olma gibi bir düşünceniz varsa maç sayısını 14’e indirerek kısa sürede ligi sonlandırabilirsiniz.

Nba2k12-8

Association modunda asıl dikkat etmeniz gereken husus ise trade olayı. Malumunuz NBA’deki takas-transfer olayı futboldaki gibi yürümüyor. Her takımın belirli bir maaş bütçesi ve hacmi mevcut. Bu hacim, takımdaki oyuncu sayısı ile orantılandığından öyle her önünüze geleni kadronuza katamıyorsunuz. Örneğin iyi bir basketbol oyuncusunu kadronuza dahil etmek istediğinizde ona eşdeğer bir oyuncuyu takas yoluyla vermek zorunda kalabiliyorsunuz. Ya da maaşları toplamı alacağınız basketbol oyuncusuna bedel olan 2 hatta daha fazla oyuncuyu bile takımdan gönderebilirsiniz. Tabi böyle bir durum söz konusu olduğunda kadronuzun NBA minumum oyuncu sayısından fazla olması gerekiyor. Yoksa trade işlemi başarısız oluyor. Genel olarak 2K12’de şartlar uygun olduğunda her takım her oyuncusunu trade için kullanmaktan kaçınmıyor. Misal olarak Wade, Miami’nın simge ismi asla takas etmezler gibisinden bir düşünce içerisine girmeyin. Çünkü onlara reddedemeyecekleri bir trade sunduğunuzda sizi geri çevirmeyeceklerdir.

7 Yorum

  1. Hüseyin

    Yine bir kaliteli inceleme, teşekkürler.. Yalnız kanaatimce bu o kadar da iyi bir oyun degil ve ayrıca bana ve bir çok arkadaşıma göre oyun geçtigimiz seneki 2K11 den bile daha geriye gitmiş. Birincisi geçtigimiz seneki 2K11’e göre bir dolu kısıtlaması (ve önemli) olan bir oyuna kalkıp da oyun daha da ileriye gitmiş diyemezsiniz; bu çok büyük bir hata ve haksızlık olur. Her şeyden önce bu oyunda eski oyuncuları hiç bir takıma transfer edemiyoruz. Bence çok çok büyük bir eksiklik ki Allah’ın 2K9′ unda bile bunu yapabiliyorduk. bu hangi akla hizmettir anlayamadım. CAL modunda Michael Jordan gibi bir efsaneyi yine alamıyoruz ve koskoca Jordan’la sadece 1 veya 2 maç yapabiliyoruz ki, bu ne uzun soluklu bir nba sezonu ne de dynasty.. Yani düşünsenize koskoca efsaneyle sadece exhibition (gösteri) maçı kıvamında takılabiliyoruz. Çok çok büyük bir geri adım 2K11′ e göre. Amaçsız hiç bir maçı takdir edersiniz ki benim gibi bir çok kişi sevmez. Ben ayrıca zorluk dereceleri arasındaki dengesizlige şaşırdım kaldım. İnanırmısınız, hayatımda binlerce oyun oynadım ama böyle bir dengesizlik görmedim. Ben önceki 2k basket oyunlarında all-stardan asagı asla oynamazdım ama bunda ancak rookie’de ve onda da tabiki tahmin edeceginiz üzere en zayıf takımla bile ortalama 40 sayı fark atıyorum. Pro’yu açıyorum, bu sefer karşı takımın hatta nba in en zayıf oyuncusu bile MJ oluyor; benim süperstar ise nafile. Hall of fame gibi bir nevi, sadece bir seviye yukarıda bile. Bazen fizik kurallarıyla acıklanamayacak şutlar kaçıyor şimdi burada o kadar detaya girmeyim, iyice oynamış olanlar bilirler. CAL ve MY PLAYER modlarındaki zorluk degiştirememe de cabası; DİYORUM YA OYUN SIRF BİR KISITLAMA ÜSTÜNE BİR OYUN OLMUŞ, ve sadece güzel grafik ve fizik motoru animasyon bu durumu kurtarmaya YETMEZ takdir edersiniz ki.. Kısacası seri için büyük bir GERİ adımdan ibaret olmuş ve sizin gibi saygın bir siteden bu kocaman eksikleri de göstermenizi beklerdim, her zaman yaptıgınız gibi. Oyun 65, o da NBA ve basketbol sevgim adına…

  2. Ziyaretçi

    Potaya yaklaşınca r2+ kareye basman lazım(ps3 ile). Ama zamanlama çok önemli. Bence önce antreman kısmını biraz oyna orada güzelce anlatıyor hem de pratik yapmış olursun.

  3. Oğuz

    PS3 te Online Sim kurallarının uygulandığı kaliteli ve keyifli mücadelenin yaşandığı organize bir ligte mücadele etmek istiyorsanız, google da: ‘NBA 2K12 ONLİNE ASSOCİATİON LİG’ aratınız ve detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın