NBA 2K12 İnceleme

İlk defa 6 Haziran 1946 tarihinde “ Basketball Association of America “ ismi ile kurulan NBA (National Basketball Association ) bugünkü ismini ise 1946 yılında Amerika’da kurulmuş diğer bir basketbol ligi olan National Basketball League ile birleşmesinden sonra almıştır. 65 yıllık tarihi boyunca ilk kez 98-99 sezonunda alınan lokavt kararı ile geç başlayan NBA ligi, bu sene de sancılı bir lokavt sürecinin içerisinde bulunuyor. Takım sahipleri ile, oyuncu federasyonunun hala anlaşmaya varmamış olmasından ötürü, NBA maçlarının ne zaman başlayacağı ise henüz netlik kazanmış değil. 98-99 sezonunda imzalanan 6 yıllık sözleşmenin akabinde 29 takımın katıldığı lig (Şuan da bu sayı 30) 5 Şubat tarihinde başlamıştı. Bu gecikme yüzünden takvim sil baştan düzenlenmiş, 29 takımın maç sayısı 50’ye indirilmiş, playoff’a ise 16 takım çıkarılmıştı. Merak edenler için söyleyelim, o sezon San Antonio Spurs, New York Knicks’i finallerde 4 – 1 ile geçerek, NBA tarihindeki ilk şampiyonluğunu kazanmıştı. 

Nba2k12-9

Bu bilgileri hemen yazımın başında sizlerle neden paylaştığımı sanırım az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Malumunuz, bu sene de NBA’de alınan lokavt kararı yüzünden hala maçlar başlamış değil. Buna ek olarak hiçbir trade (oyuncu takası) olayı da gerçekleşmedi. Sadece klasik şekilde oyuncu seçmeleri yapıldı ki, bu seneki oyuncu seçmeleri Türk basketbolu açısından son derece önemliydi diyebilirim.  Milli basketbolcumuz Enes Kanter, NBA Draftı’nda 3. sıradan Utah Jazz tarafından seçilerek, önemli bir başarıya imza attı. Muhtemelen Aralık’tan sonra başlayacak olan ligde Enes Kanter ile Mehmet Okur’u aynı takımda izleme fırsatı bulacağız. Böylece ilk defa iki Türk kimlikli basketbolcunun aynı takımda mücadele etmesine tanıklık edeceğiz. 

Neyse, gerçek yaşamdaki NBA’yi bir kenara bırakıp asıl konumuz olan sanal ortamdaki NBA’ye yavaştan geçiş yapalım. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz sene NBA Elite 11’in iptal edilmesinin akabinde bu alanda tek kalan NBA 2K11 son derece başarılı satış rakamlarına ulaşmıştı. Aslına bakılırsa bu zaten çoktan hak edilmiş bir başarıydı. Çünkü önceki senelerle bile karşılaştırdığımız da EA Sports’un NBA Elite’i (ki daha önceden serinin ismi NBA Live’dı) 2K Sports’un NBA 2K serisi karşısında son derece ezik bir performans sergiliyordu. Gerek oynanış, gerek grafikler, gerekse oyun içeriği bakımından 2K Sports’un gerisinde kalan EA Sports, NBA 2K11’i gördükten sonra ani bir kararla seriyi sonlandırma kararı aldı. İşin aslı, EA Sports yerinde kim olsa aynı şeyi yapardı. Çünkü karşısındaki oyun, çok daha üstün ve kaliteli bir yapıya sahipti. Gerçi EA, NBA Elite serisinin devam edeceğini falan söylemişti ama şu aralar böyle bir söylem ortalarda dolaşmıyor. Kim bilir belki EA Sports da lokavt kararından etkilenmiştir.

Nba2k12-7

Her ne olursa olsun, 2K Sports oyunculara verdiği sözü tuttu ve NBA 2K12’yi tam zamanında piyasaya sürdü. Oyun çıkmadan önce pek çok kesim 2K Sports’un oyunu çıkarmak için lokavt süresinin sona ermesini bekleyeceğini iddia ediyordu. Buna sebep olarak ise oyuncu tradeleri olmadan 2K12’nin 2K11’den pek bir farkının olmayacağı gösteriliyordu.  Aslına bakarsanız 2K11’de bile bize son derece kaliteli görseller, dengeli bir oynanış sunmayı başaran 2K Sports’un aynı kadrolar ile 2K12’de bize ne gibi farklılıklar sunacağını bende çok merak ediyordum.

7 Yorum

  1. Hüseyin

    Yine bir kaliteli inceleme, teşekkürler.. Yalnız kanaatimce bu o kadar da iyi bir oyun degil ve ayrıca bana ve bir çok arkadaşıma göre oyun geçtigimiz seneki 2K11 den bile daha geriye gitmiş. Birincisi geçtigimiz seneki 2K11’e göre bir dolu kısıtlaması (ve önemli) olan bir oyuna kalkıp da oyun daha da ileriye gitmiş diyemezsiniz; bu çok büyük bir hata ve haksızlık olur. Her şeyden önce bu oyunda eski oyuncuları hiç bir takıma transfer edemiyoruz. Bence çok çok büyük bir eksiklik ki Allah’ın 2K9′ unda bile bunu yapabiliyorduk. bu hangi akla hizmettir anlayamadım. CAL modunda Michael Jordan gibi bir efsaneyi yine alamıyoruz ve koskoca Jordan’la sadece 1 veya 2 maç yapabiliyoruz ki, bu ne uzun soluklu bir nba sezonu ne de dynasty.. Yani düşünsenize koskoca efsaneyle sadece exhibition (gösteri) maçı kıvamında takılabiliyoruz. Çok çok büyük bir geri adım 2K11′ e göre. Amaçsız hiç bir maçı takdir edersiniz ki benim gibi bir çok kişi sevmez. Ben ayrıca zorluk dereceleri arasındaki dengesizlige şaşırdım kaldım. İnanırmısınız, hayatımda binlerce oyun oynadım ama böyle bir dengesizlik görmedim. Ben önceki 2k basket oyunlarında all-stardan asagı asla oynamazdım ama bunda ancak rookie’de ve onda da tabiki tahmin edeceginiz üzere en zayıf takımla bile ortalama 40 sayı fark atıyorum. Pro’yu açıyorum, bu sefer karşı takımın hatta nba in en zayıf oyuncusu bile MJ oluyor; benim süperstar ise nafile. Hall of fame gibi bir nevi, sadece bir seviye yukarıda bile. Bazen fizik kurallarıyla acıklanamayacak şutlar kaçıyor şimdi burada o kadar detaya girmeyim, iyice oynamış olanlar bilirler. CAL ve MY PLAYER modlarındaki zorluk degiştirememe de cabası; DİYORUM YA OYUN SIRF BİR KISITLAMA ÜSTÜNE BİR OYUN OLMUŞ, ve sadece güzel grafik ve fizik motoru animasyon bu durumu kurtarmaya YETMEZ takdir edersiniz ki.. Kısacası seri için büyük bir GERİ adımdan ibaret olmuş ve sizin gibi saygın bir siteden bu kocaman eksikleri de göstermenizi beklerdim, her zaman yaptıgınız gibi. Oyun 65, o da NBA ve basketbol sevgim adına…

  2. Ziyaretçi

    Potaya yaklaşınca r2+ kareye basman lazım(ps3 ile). Ama zamanlama çok önemli. Bence önce antreman kısmını biraz oyna orada güzelce anlatıyor hem de pratik yapmış olursun.

  3. Oğuz

    PS3 te Online Sim kurallarının uygulandığı kaliteli ve keyifli mücadelenin yaşandığı organize bir ligte mücadele etmek istiyorsanız, google da: ‘NBA 2K12 ONLİNE ASSOCİATİON LİG’ aratınız ve detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın