NBA 2K10

2K Games’in iştiraki olan 2K Sports yaklaşık on yıldır konsollar için NBA oyunları yapıyor. İlk NBA 2K oyunumu 2003’de denedim. Başlarda grafik olarak daha tatminkar olan EA Sports’un NBA Live serisi hayatımda daha fazla yer tutuyordu. Ancak NBA 2K farklı özellikleriyle her zaman dikkatimi çekmeyi başarmıştı. Yani her iki NBA oyununu da oynuyordum. Konsolları bırakıp bilgisayara tekrar geçince NBA 2K ile bağlarımız koptu ta ki bu sene başına kadar. NBA 2K09 konsolların yanı sıra bilgisayar için de piyasaya sürüldü. Çok oyunculu bölümün eksikliği dışında her yönden EA Sports’un NBA Live’ına darbeler vuran NBA 2K09 büyük sükse yaptı.

NBA 2K10 Makale 2

- Kobe Bryant'ı neden bu kadar öne çıkartıyorlar anlam veremedim. Kevin Garnett'in değerini bilmiyor...

EA Sports yetkililerinden Peter Moore zamanında bu tür spor oyunlarının konsollarda daha çok oynandığını ve PC için daha iyi nasıl spor oyunları yaparız araştırıyoruz diyerek NBA ve Madden 2009 oyunlarının PC versiyonu çıkarılmayacağını açıklamıştı. 2K Sports durumu halen değerlendirmeye devam ediyor. PC için bu sene de NBA Live çıkmadı. Sektörde tek olmanın rahatlığı ile kaygısızce geliştirilen devam oyunu NBA 2K10 raflarda yerini aldı. Hani derler ya “Rakibi yok, rakibi olsa…” güvenebilirsiniz NBA 2K10 öyle bir oyun değil.

EA’cıların Dikkatine! Maç Başlıyor

NBA 2K10 Makale 3

NBA 2K10'da amaç sanki oyun yapmak değil gerçekçi atmosferi ekranalara taşımak

Oyuna harika müziklerin eşliğinde NBA’da bulunan takım logolarını ve Kobe Bryant’ı  görerek giriyoruz. NBA maçlarını izleyenler bilir, her takım kendi arasında sahada mücadele ederken ayrıca maçın yapıldığı salonun şıklığı ve ihtişamı ile de mücadele eder. Tam orta tepede asılı olan skor tablosu bu şıklıkta en büyük öğedir. İşte NBA 2K10’nun menüsüde bu skor tablosuna benzetilmiş. Başta dizilişe hemen alışıyorsunuz.

NBA 2K10 Makale 5

- Güzel bir perdeleme ile yönettiğim oyuncunun özgürlüğü sağlanıyor.

EA Sports’un NBA Live oyununa alışkın olanlar kesinlikle “Game Mods” bölümünden “Practice” bölümüne girip biraz alıştırma yapmalılar, bu tavsiyeye kesinlikle uymalısınız. Takım oyuncularını yönetmekte, kontrollere alışmakta, oyun içi maç sistemini algılamakta ve oyuncuların potaya hedef almış bir şekilde oynamasına alışmakta zorlanacaksınız. NBA Live ile bu güne kadar güzel günlerimiz geçti ama cidden zehirlenmişiz.  NBA Live’da pas atmak istediğimiz yere pası atarız, nereden basket atacağımızdan eminizdir maçları sürekli üçlük atarak bitiririz, istediğimiz zaman smaç basarız, istediğimiz an istediğimiz kandırmacayı yapıp rakip oyuncuyu geçeriz ve serbest atışları istediğimiz gibi değerlendiririz. Kısacası NBA Live kolaydır ve bizdeki yeri casual oyunlar listesinde başlardadır.

NBA 2K10 Makale 4

- İşte iştiham bu olsa gerek.

1 Yorum

  1. mehmetmesut

    oyun süperde online modda sorun var 2 aydır felan girmiyorum bu sorunu düzeltecek bir patch çıktımı acaba sadece 1-2 maç yapabildim eğer onlie mod sorunuda düzelerise harika olur.

Bir cevap yazın