Naughty Dog: Yeni Nesile Geçmek Korkutucu

Uncharted serisinin yaratıcısı, yeni nesil konsolların gelmesini istemiyor mu acaba?

Evvel zaman içinde “yeni nesil” dediğimiz konsollar artık birer çaydanlık olma yolunda hızla ilerliyorlar ve eminim bugünlerde hemen herkesin kafasında tek bir “büyük” soru işaret var: Oyun endüstrisinin yeni standartlarını belirleyecek, çıtayı yükseltecek ve daha da önemlisi gözlerimizi yuvalarından fırlatacak “yeni nesil” konsollar raflarda boy göstermeye ne zaman başlayacak?

Söylentilere bakacak olursak birçok firma PlayStation 4 projelerinin üzerinde çalışmaya çoktan başlamış durumda. PlayStation 3’ün amiral gemilerinden biri olan Nauhgty Dog’a göre ise bu geçiş süreci pek de kolay değil.

Eurogamer‘a konuşan Naughty Dog eş başkanı Evan Wells, bu süreci iki ucu keskin bir kılıca benzetmiş ve konuyla ilgili düşüncelerini şöyle ifade etmiş:

İçinizdeki teknoloji manyağı yeni ve parlak bir oyuncak için her zaman heyecan duyar, ancak iş uygulamaya geldiğinde heyecan yerini çok sıkı ve ağır bir çalışmaya bırakır.

Yeni bir teknolojiye geçtiğinizde her gününüz en baştan çalışıp didinmekle geçer, süreç çok yavaştır ve böylesine bir baskının üstesinden gelmek oldukça farklı bir yaklaşım ve zihniyet gerektirir, ki bu da herkese göre bir şey değil kesinlikle.

Wells, Naughty Dog olarak PlayStation 2’den PlayStation 3’e geçişte yaşadıkları süreci şu sözlerle anlatıyor:

Bu süreçte Naughty Dog en karanlık günlerini yaşadı ve her hafta birçok çalışanımızı kaybettik, birçok insan bu yükün altından kalkamadı.

Bu çok zor bir dönemdi ve biz bu sürece gözümüzü dört açarak girmiştik.

Stüdyonun diğer eş başkanı Christophe Balestra ise yeni nesil konsol donanımlarına geçme fikrini “korkutucu” olarak tanımlıyor:

PS2’den PS3’e geçerken birçok hata yaptık ve bunları bir daha tekrar etmeyeceğiz.

Naughty Dog, geçtiğimiz hafta Spike TV Video Oyun Ödülleri töreninde iki yıldır gizli bir ikinci ekip tarafından geliştirilmekte olan yeni oyunları The Last of Us’ı duyurmuştu. Balestra’nın söylediklerine bakacak olursak Uncharted ekibi şimdilik fazla çalışmıyor. Bir kısmı yeni çoklu oyuncu DLC’sinin üzerinde çalışırken, ekibin geri kalanı ise tatilde. Kim bilir belki de döndüklerinde yeni Uncharted oyunu için çalışmalara başlarlar. Belki de PlayStation 4 için çıkacak bir Uncharted oyunu… Bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın