Natal İçin Yeni Unreal Motoru Mu?

…O günlerde Quake II oynarken bile kendimizden geçebiliyorduk. Ta ki o içine tıkıldığımız Vortex Rikers isimli hapishane kılıklı uzay gemisi, Na Pali isimli ne idüğü belirsiz bir gezegene düşene kadar. Hapsedildiğimiz hücreden kurtulup gezegene attığımız ilk adımla oyunculuk hayatımız kökünden değişmişti… Evet, Unreal’dan bahsediyorum elbette. Id Software’in Quake’ini tekme tokat tahtından yuvarlayan Unreal.

Epic Games 1998’de yakaladığı bu başarıyı 10 sene boyunca en iyi şekilde kullandı. Unreal ismiyle çıkardığı oyunların yakaladığı başarı bir kenara bu geçen sürede piyasa sundukları üç farklı jenerasyon Unreal motoruyla severek oynadığımız bir çok oyuna da hayat verdiler. Deus Ex, Gears of War, Splinter Cell serisi, BioShock, Mirror’s Edge, Mass Effect, X-Man Origins: Wolverine, Batman: Arkham Asylum… Listeyi uzatmaya kalksak eminim bir iki sayfayı rahatça doldurabiliriz.

Peki Epic Games’in üç yıllık Unreal 3 teknolojisi bile hala yeterli kalitede görsellik sunabiliyorken (kan yerine fışkıran ketçabı saymazsak); bir de bu teknolojiyle Microsoft’un yakın zamanda Xbox 360’ına ilave edeceği hareket algılama teknolojisi Natal’ı bir araya getirirsek neler olur. Sizi duyar gibiyim. Evet, kulağa gerçekten şahane geldiğinin farkındayım.

Epic Games’in yetkili ağzı Mark Rein de böyle düşünüyor. Hatta resmi Xbox dergisine verdiği söyleşide Unreal teknolojisini Natal ile buluşturacaklarının müjdesini de vermeyi ihmal etmiyor. “Natal ile bir oyun yapmak istiyorsanız bize gelin. Evet biz Natal’ın “resmi olmayan” motoruyuz. Hmm, belki de “resmi” olanı.” diyor Rein.

Unreal Tournament 3

Metalik tonların kralı: Unreal motoru

Rein, Natal için kullanacakları teknolojiden çok da bahsetmemiş.  Dileğimiz son jenerasyon Unreal motoru olan Unreal 3.0’dan daha farklı bir sanat yönetimi  anlayışı seçip, farklı renk paleti kullanmaları. Ne yazık ki artık ketçap gibi fışkıran kan efektine ve paslı gri-yeşil-kahverengi tonlarına fazlasıyla doyduk.

Bir cevap yazın