Nasıl Yapılır: Flash Sorunları Yüzünden İnternet Tarayıcınızı Kapatmayın

Chrome ve Opera internet tarayıcınızı Flash sorunları yüzünden yeniden başlatmak zorunda değilsiniz.

Flash Player, oldukça sık kullanılan bir uygulama olmasına rağmen, stabil olmaması yüzünden oldukça eleştirilir. Bugün, hemen hemen her internet sitesinde bir Flash uygulaması görebiliriz. Ama, ne yazık ki, Flash sorunları yüzünden internet tarayıcıları sık sık çöker ya da kararsız hale gelir. Üstelik tarayıcınızın çökmesi bilgilerinizin kaybolması ile sonuçlanabilir. Modern tarayıcılar, Flash yüzünden tüm bir tarayıcının çökmesini engellemek için teknolojiler ile donatılmış olsa da, kararsızlık sorunu halen giderilmiş değil.

Size sunacağımız bu yöntem ile internet tarayıcınızı yeniden başlatmadan kararlılık sorununu çözebileceksiniz. Birazdan anlatacağımız yöntem sadece Google Chrome ve bir eklenti ile Opera tarayıcılarında işe yarıyor.

Diyelim internet tarayıcınızda 30 adet sekme açık ve bir Flash sorunu yüzünden tüm sayfaları yedeklemek istemiyorsunuz. Chrome tarayıcınızda yapmanız gereken tek şey, “ayarlar” menüsünden “görev yöneticisine” ulaşıp, açılan pencerede “Plug-in: Shockwave Flash…” yazan uygulamayı sona erdirmek. Bundan sonra açacağınız yeni sekmede Flash Player’ın tekrar çalıştığını göreceksiniz.

Chrome Görev Yöneticisi

Opera tarayıcısında ise, size bir görev yöneticisi eklentisi lazım. İlgili eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Opera ile bu yöntemi deneme şansım olmadı, ama yine aynı sonucu vermesini bekliyorum. Son olarak, Firefox ve Internet Explorer’un görev yöneticisi desteği bulunmuyor belirtmeden geçmeyelim.

4 Yorum

  1. Levent

    Elimde flash bir site var bol xml bol swf doayası mevcut bu site pc yani local hostta calısıyor fakat hosting’e atınca 0% böyle kalıyor yani %100 olmuyor ki site acılsın bunun sebebi nedir acaba ?
    link asagıda

    kerimaluminyum.com/123

Bir cevap yazın