Nasıl 21 Kilo Verdim?

En son 2006’da yetmiş küsur olduğumu hatırlıyorum… Sonrasında devamlı kilo aldım ve üç haneyi görerek zirve yapmıştım. O zamanlar artık eski halime dönemeyeceğimi düşünüyordum. Aradan çok da bir vakit geçmemişken elhamdülillah 21 kilo vermiş oldum. Mutluyum…

Nasıl kilo verdim?

Göğsümde ağrılar hissedip doktorun “kolesterol başlangıcı” teşhisi koyması ile amcamın ziyaretime gelmiş olması çakışmıştı. Amcam kendisinin zayıflamasında kullanmış olduğu bir hap sundu. Ben de zayıflamaya başlamayı düşünüyor ama bunun için bir tetikleyici unsur arıyordum. Böylece tek bir hap ile süreci başlatmış oldum. İki servis tabağı ile doymayan ben öğünlerimi azalttım ve hareketlerimi arttırdım. Sürecin sonunda 21 kilo vermiş olarak dönüp baktığımda anladığım şey bu oldu. Yemekleri bilinçli olarak (karbonhidratlarla proteinleri karıştırma, sabah güçlü ye akşam yemeğini asgaride tut) azaltarak ve hareketi sürekli hale getirip artırarak “girenlerin çıkanlardan” az olması sağlanır ve kilo verilir.

Yemekleri azaltmak mı?

Kilo Verme - BaskülMaalesef… Eskiden güçlü bir öğle yemeğinin ardından bolca sarelle yerdim. Akşam uzayınca gece yarısı insan tekrar acıkıyor değil mi. Bu bahane ile de 4. öğünü tüketirdim. Bu iş böyle olmaz. Şimdi sabahları güçlü bir kahvaltı yapıyorum. Tereyağı, kaymak, yumurta, bal ve zeytinyağını içeren güçlü bir öğün oluyor. Öğle yemeğinde bifteğe daldığım oluyor sek olmak kaydıyla, bulgur pilavı ve vejetaryen menüyü götürdüğüm oluyor tek düze olmak kaydıyla. Yani karbonhidrat tüketiyorsam yanına pilavı eklemiyorum. Yok karbonhidrat içeren öğeler varsa proteine yaklaşmıyorum. Ama gönül rahatlığı içinde öğüne saldırmak serbest, sorun yok. İnsanlar akşamı kesmeye veya tüm öğünleri asgariye indirmeye çalışıyorlar, benimseyemedim. Akşam ise (tercihen balıkla birlikte) bolca salata. Salatadan başka? Öğünün doyurucu olarak kabul görmesi kişiden kişiye değişir. Ben sadece salata ile doyabilirim ama başkası bunu yapamayabilir. Bu durumda bir kâse çorba eklenebilir. Çorba yerine “eksik bir tabak” olmak kaydıyla günün anne yemeği de tüketilebilir (taze fasulye, nohut yemeği, ıspanak vs) . Şunu da eklemek istiyorum. Süreç başlayınca ilk kilolar “mideden” gidiyor ve süreç içinde acıkma, doyma süresi gibi durumlar değişen mide yapısı ile birlikte azalmaktadır. Ayrıca sürecin başlangıcından itibaren şekerlilerden mümkün mertebe uzak durdum, tatlı ihtiyacımı doğal tatlı olan bal ile gidermekteyim.

Peki ya ekmeğin durumu?

Bu konu da kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Ben uzun zamandır ekmeksiz öğün ile doyabilmekteyim. Hatta yüz kiloyken de ekmek olmadan sofradan doyarak kalkardım. Ama İç Anadolulu birisi ekmeksiz öğünden bir şey anlamayabilir. Hatta ben bile kahvaltıda ekmek tüketmek durumundayım. Çözüm? Eli hamur görmüş bayanlar için hava hoş. Eli hamura değmemiş bayanlar ekmek yapma makinesini tercih edebilir. Kepek unu satın alınır ve ev ekmeği yapılır. –Ama kepek tek başına kabarmıyor! Deyip içine sıradan un katmak yok, ahenge uymaz. Ekmek olarak kepek ekmeğinden başkasını tercih etmedim (davetler sayılmaz). –Ama ben piyasadan da kepekli ekmek alabilirim. Bu yaklaşım doğru değil. Piyasadaki ekmeklerde beyaz un oranı zannedilenden fazladır. Hatta renklendirici kullanıldığını duymuştum. Ev ekmeğinden şaşma!

Hareketleri artırmak derken?

Genel olarak diyetisyenlerin de dile getirdiği gibi, kilo vermek için sadece gıda rejimindeki değişiklik yeterli olmaz. Azalan tüketim bünyeyi bazal metabolizmaya sokabilir ki bu az yenildiği halde kilo almakla neticelenebilir. O zaman kilo vermenin diğer ayağına da gerekli önemi vermek şarttır. Burada işin sırrı en azından bünyenin korumacılığa girmesine engel olacak kadar hareket etmektir. Bunun için “gün boyu hareket” sloganı uygundur. Tabiri caizse hareket etmek için bahaneler uydurmak gerekir. Metroyla Kızılay’a gittiğimde hani çıkıştan çıkmam gerektiğini öğrenemedim-öğrenmedim. Böylece en az iki noktaya gitme bahanem oluyordu. Hareketler bünyeyi uyarıcı serilikte olmalı. Yani yürürken sollama sık yapılırken sollanma nadiren olmalı. Metrodan Kızılay’a çıkarken yürüyen merdivenler değil “duran merdivenler” tercih edilmeli. Böylece hareket için bir araç daha üretilmiş oluyor. Akşam televizyon izlerken “Hanım bir bardak su getirir misin?” durumları yok artık! Evet beyler maalesef, durum bu. Su almak için kalkmak bile bir kazançtır, fırsattır ve kaçırılmamalı. Dostlar halı saha maçı yapalım diyorsa (herkesin takdir ettiği bir sporcu olmasanız bile) kesinlikle kabul edilmeli, erinmeden topa basılmalı, pres yapılmalı. Hiçbir fırsat kaçırılmamalı, bahaneler üretilmeli. İnsanlar fitness salonları olmadan günlük hareketlerin yeterli olamayacağını düşünürler, benimseyemedim.

Kiloları verdik, peki ya sonra?

Maalesef kilo veren birçok kişi sonradan daha fazlasını almaktadır. Bu durum insan doğasına yatkındır. Kilo verdikten sonra kalıcı bir gıda rejimi benimsenebilmelidir. Hareketler konusu kilo verirken nasılsa aynen geçerlidir. Sağlıklı insan devamlı kilo veren insan değildir. Kilolu durumdaki gıda rejiminden farklı olacak ama kilo verme sürecindeki gıda rejiminden de farklı olmalı. Kesin olan şey kilo verme sürecine daha benzer olacağıdır. Kahvaltı zaten güçlü yapılmalı. Öğlen gösterilen hassasiyet akşama kaydırılabilir. Elbette kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye değişkenlik gösterecektir. Fakat koyvermece yok.

Suyun hükmü nedir?

Birçok kişiden yemek yerken, kimilerinden de yemekten yarım saat sonrasına kadar su içilmemesi yönünde görüş dinledim. Ben (100’den düşmüş, 21 kilo vermiş birisi olarak ben) asla ve asla suyu eksiltmedim. Suyun sağlık olduğuna ve kilo ile alakasının olmadığına inanırım. Kilo almak ve vermekten bağımsız olarak su devamlı tüketilmelidir.

Editörün Notu: Sizin de paylaşmak istediğiniz yazılarınız varsa bize iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

5 Yorum

Bir cevap yazın