NASA’yı Kıran Korsan Şimdilik İngiltere’de Kalabilecek

Tarihin en büyük bilgisayar korsanı Sam Amca’nı elinden yine kurtulmayı başardı

Korsan YazılımTarihin en büyük askeri bilgisayar kırma operasyonuna imza attığı öne sürülen korsanın, hakkında ABD’de açılan dava tekrar ele alınana kadar İngiltere’de kalmasına izin verildiği açıklandı. UFO belgelerinin gizlendiği gerekçesiyle 44 yaşındaki korsan Gary McKinnon 2001 ve 2002 yılında tam 97 adet ABD Askeri ve NASA bilgisayarını kırmış ve bazı belgeleri silmişti. Korsanın Asperger Sendromu adlı seyrek görülen bir otizm hastalığı da bulunuyor.

2006 yılından beridir McKinnon’ı anavatanı olan İngiltere’den getirtmeye çalışan ABD geçen yıl bunu başarmış gibi görünüyordu. Ancak Ekim 2009’da içişleri bakanı Alan Johnson korsanı sınırötesine göndermeden önce Asperger hastalığına bağlı durumunun tekrar tetkik edilmesini istedi. Bundan tam bir ay sonra McKinnon’ın tıbbi inclemesi bitti ve gönderilmesine karar verildi.

Ancak McKinnon’ın avukatı Karen Todner yeni içişleri bakanı Theresa May’a yaptığı başvuruda sağlık durumu elvermediği için sınırdışı edilmesinin insan hakları ihlaline gireceği gerekçesiyle müvekkilinin sağlık durumunun tekrar değerlendirilmesini istedi. İnsan hakları savunucusu Terry Waite ve diğerleri de ABD’nin davadan vazgeçerek tüm suçlamaları geri alması talebinde de bulundular.

Todner son karar ilişkin yayınladığı basın bildirisinde “Sayın bakan sorunların ele alınması için yeterli sürenin verilmesini istedi.” diyerek korsanın sınırdışı işleminin askıya alındığını bildirmiş oldu. Avukat Todner’ın üzerinden sekiz yıl geçmiş bir davanın öneminin kalmadığını düşünen hukukçulardan biri olduğu da biliniyor.

Ancak ABD’nin, Savunma Bakanlığı, Deniz K., Kara K., Hava K. ve NASA’nın bilgisayarlarının tümüne sızan korsanın yargı önüne çıkartmakta kararlı olduğu da biliniyor. Suçlamalar arasında kritik önemdeki gizli belgeler kopyaladığı, Washington Askeri Savunma Bölgesi bilgisayar ağının 24 saat kullanılmaz hale getirdiği ve Deniz Kuvvetleri Silah Envanteri dosyalarını silmesi nedeniyle Deniz Kuvvetleri ağının bir kısmının çökmesine neden olduğu da var.

1 Yorum

Bir cevap yazın