Namco Bandai Witcher Serisinin Geliştiricisi CD Projekt RED’i Mahkemeye Verdi

The Witcher 2’nin Xbox 360 versiyonu öncesi işler biraz karıştı.

Polonyalı geliştirici CD Projekt RED, Haziran ayında düzenlenen E3 2011 öncesi The Witcher 2: Assassins of Kings’in Xbox 360 versiyonunu duyurmuştu hatırlarsanız. Bununla birlikte de oyunun dağıtımcısında ufak bir değişikliğe gitmişti Polonyalı dostlarımız. Buna göre oyunun Kuzey Amerika dağıtımcısı Atari ile Rusya dağıtımcısı 1C’de bir değişiklik olmasa da, Avrupa ve Avustralya dağtımcısı Namco Bandai yerine THQ ile anlaşmışlardı.

Namco Bandai ise bu anlaşmanın üzerine CD Projekt RED’in mevcut dağıtım anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye başvurduğunu açıkladı. Ancak CVG‘nin haberine göre CD Projekt RED cephesi kendinden emin. Firmanın CEO’su Adam Kicinski, konuyla ilgili düşüncelerini şu sözlerle dile getirmiş:

Birçok durumda olduğu gibi bu durumda da sorunu ilk önce barışçıl yollarla çözmeye çalıştık. Ancak girişimlerimiz başarılı olmadı ve bu yüzden ortağımız durumu mahkemeye taşımaya karar verdi.

Geçen yıl imzaladığımız anlaşma oyunun yalnızca PC versiyonunun dağıtımını kapsıyordu. İfadeler bir karışıklığa neden olmaması için son derece açıktı.

Namco Bandai’nin oyunun Xbox 360 versiyonunun dağıtımcısı olmak için önceliğe sahipti. Ancak bu avantajlarını kullanmadılar. Bu durumda biz de THQ ile anlaştık.

Bütün bu süreç, yeni problemlere gebe olabilir. Örneğin Namco Bandai, perakende satış gelirlerinin CD Projekt’e düşen payını ödemeyi reddedebilir. Ancak Kicinski bu konuda da rahat görünüyor:

Şu an finansal durumumuz oldukça iyi. Bir kaç milyonluk kayıp faaliyetlerimizi etkilemez. Payımızı ödemeyi reddetmeleri ancak belli bir süre için geçerli olabilir. Eninde sonunda ödemek zorunda kalırlar.

Umarım bütün bunlar dava öncesinde varılacak bir uzlaşıyla sona erer. Eğer sona ermezse, eminim ki biz kazanacağız ve kaybeden taraf mahkeme masraflarımızı da ödemek zorunda kalacak.

Bakalım önümüzdeki süreçte ne gibi gelişmeler olacak.

The Witcher 2: Assassins of Kings incelememizi hala okumadıysanız buraya tıklayarak inceleme sayfamıza ulaşmanız mümkün. 🙂

Bir cevap yazın