Mutlaka Bilmeniz Gereken 26 Klavye Kısayolu

Fareyle çoğu işi çözebilirsiniz ancak fare ve klavye beraber kullanıldığında çok daha verimli olur. Eğer iyi bilgisayar bilirim demek istiyorsanız bu kısayolları mutlaka öğrenin. Verimliliğe önem veren kullanıcılar fareyi hareket ettirmek yerine birkaç tuşa basmanın daha hızlı olduğunu ve üretkenliğe önemli katkı sağladığını bilirler. İşte size zaman ve enerjiden tasarruf etme imkânı sağlayacak 26 klavye kısayolu.

Yakın Çekim Klavye

- Resim Kaynağı: mrconguito - Flickr

Not: Burada verdiğimiz kısayollardan bazıları bütün işletim sistemlerinde kullanılabilir (Windows, Mac OS X veya Linux). Ancak bazıları sadece Windows altında çalışıyor (tabi ufak bir değişiklikle bunların Mac OS X altında çalıştırmak da mümkün). Bu tür durumlar için gerekli bilgileri ilgili sayfalarda parantez içinde yazdık.

Galeriye buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

 1. M. Gökhan Aktaş

  “alt+esc” kısayolu var birde. alt’a basılı tutup esc’e basınca pencereler arası geçiş sağlanıyor.

  “ctrl+esc” ise klasyesinde win logolu tuşu olmayanlar için başlat kısayolu.

  yazı  metninde “ctrl+sol ok” ile harf harf gitmek yerine imleç kelime kelime gider. Bunun yanında “ctrl+shift+sol ok” kombinasyonu ile yine yazı içerisinde sola doğru kelime kelime seçim yapılır.

  “ctrl+backspace” ile yazı içerisinde silme işlemi harf harf değil, kelime kelime yapılır.

  İnternet tarayıcısı içerisinde; faresinde teker bulunanlar linklerin üstüne gelip bu tekere basarlarsa, link yeni tabda açılır.

  “ctrl+z” ile bir hamlelik yaptığınız değişikliği geri alabilirsiniz. Mesela sildiğiniz bir dosyayı bu hamle ile tek bir adımda çöp kutusundan eski yerine geri almanız sağlanır.

   

Bir cevap yazın