Mükemmel Zamanlama: DDR Performans Analizi

Sihirli Sözcük: "CAS-Latency"

Deneyimsiz kullanıcılar bile CL2 veya CAS2 gibi ifadeleri çoktan duymuş olabilirler. Ne yazık ki birbiri ile eşanlamlı olan bu iki sözcüğü açıklayabilen bilgisayar satıcılarının sayısı çok azdır. Açıklamaya çalışırken kullandıkları “Önbellek Gecikmesi” (‘Cache Latency’) veya benzeri komik ifadeler aynı ölçüde muğlak kalır.

‘Latency’ bir tür bekleme süresidir – bellek yongaları ile ilgili bir tanımlamadır. “C” veya “CAS” kısaltmasının açılımı ‘Column Address Strobe’dur. Bu terimi açıklamak için bellek yongasından işe başlamak gerekir:

Bellek yongasını, bilgilerin üzerine yazıldığı bir matris veya tablo olarak düşünün. Her bilginin adresi belli olsun diye bu tablo, sütun ve satır olarak düzenlenmiş hücrelerden oluşuyor. İşte burada CAS (Column Address Strobe), aranan bilginin sütun adresi bulundu sinyalidir. Tahmin edilebileceği gibi, satır adresi bulundu (RAS- Row Addresss Strobe) sinyali de vardır.

Yukarıdan aşağıya: Sunucu ve iş istasyonlarına yönelik, ECC destekli (64 yerine 72 Bit) "registered" Infineon 512 MB DDR266 DIMM; overclock'a uygun, (166 MHz'e çıkabilen) Corsair 256 MB PC2700 DDR-DIMM; Infineon 256 MB DDR-DIMM CL2 ve Micron 128 MB DDR-DIMM CL2 (her ikisi de çok iyi modüller).

Yukarıdan aşağıya: Sunucu ve iş istasyonlarına yönelik, ECC destekli (64 yerine 72 Bit) “registered” Infineon 512 MB DDR266 DIMM; overclock’a uygun, (166 MHz’e çıkabilen) Corsair 256 MB PC2700 DDR-DIMM; Infineon 256 MB DDR-DIMM CL2 ve Micron 128 MB DDR-DIMM CL2 (her ikisi de çok iyi modüller).

Bir cevap yazın