Mükemmel Zamanlama: DDR Performans Analizi

Giriş

Bu hikaye hiç bitmez: Medya hızlı bellek kullanılmasını şiddetle tavsiye ederken büyük markaların tümü ucuz ve yavaş bellek kullanmakta ısrar ederek sözde “moden” bilgisayarların performansını kısıtlar. Kazıklanıyor muyuz, yoksa performans farkı düşündüğümüzden daha mı az?

Bir bilgisayarın genel performansından sorumlu bazı temel bileşenler vardır; bunlar arasında işlemci, sabit disk, ekran kartı ve yongaseti (bellek denetçisiyle birlikte) sayılabilir. Öte yandan, tek bir bileşen bile ortalamanın altındaysa üst düzey bir PC almanın anlamı yoktur. Sistem entegratörlerinin çok sık başvurduğu yöntemlerden biri ise ucuz bellek kullanmaktır. Sadece CL3 (SDRAM) veya CL2.5 (DDR) modunda çalışan bellek modülleri genelde CL2 modüllerden ucuzdur.

CL2’nin yavaş modlara göre bir performans avantajı sunduğuna kuşku yok; ancak gerçek hayatta bu fark ne kadar büyüktür? Bu testte, güncel bir Pentium 4 sistem kullanarak, mutlak minimumdan en optimumuna değişen aralıklarda dört değişik bellek ayarına bakıyoruz.

Bir cevap yazın