Mükemmel Takım Çantasını Oluşturmak

Geçenlerde bizim oralardaki bir bilgisayar mağazasına gitmiştim. Burada, bilgisayarını tamire getirmiş bir bilgisayar kullanıcısı ile karşılaştım. Laf lafı açtı ve adı geçen kullanıcının bir THG okuru olduğu ortaya çıktı. Bilgisayarında yaşanan garip problemlerden bahsetmeye başladık. Bilgisayarındaki problemin mağazadaki teknik servis tarafından bile çözülemediğini, problemin nereden kaynaklandığının bile anlaşılamadığını öğrendik. Daha deneyimli birinin bakmasının iyi olacağını düşünen müşteri, benden bu bilgisayara bir göz atmamı rica etti. Bir haftadır bu problemi yaşadığını söylediği için bir kerelik de olsa başka kullanıcıların bilgisayarlarına bakmama kuralımı bozup, elemana yardım etmek istedim ve mağaza sahibi de tanıdık olduğu için aletlerimi getirip bilgisayara bir bakmak istediğimi söyledim. Kendi teknisyenleri sorunu çözemedikleri için mağaza sahibi de beni kırmadı ve bakmama izin verdi.

Çoğu THG editörünün aksine, ben IT dünyasının içerisinden geliyorum. IT dünyasında yaşadıklarım bana her an bir acil durum çıkabileceğini ve takım çantamı hiç bir zaman evde bırakmamam gerektiğini öğretti. Aletlerimi beraberimde taşımam bu durumda da işime yaradı. Takım çantamla mağazaya geri döndüğümde bilgisayarı bozuk olan müşteri bana baktı ve “Ne kadar mükemmel bir takım çantası. Her türlü problemi çözmek için gerekli alet edevat var içinde! Bence THG’de bu konuda bir yazı hazırlamalısınız. Bence, her gün bilgisayarların üzerinde çalışan teknisyenler için mükemmel bir takım çantasında bulunması gereken aletleri anlatan bir yazı son derece ilgi çeker! ” dedi.

İşte, bu yazının ana fikri böyle oluştu. Belki yazının başlığını “Mükemmel Takım Çantası” koyarak biraz abarttım. Yazının temelinde yatan fikir, sürekli dolaşan biri iseniz bence mutlaka takım çantanızda bulunması gereken araçların listesini çıkarmak. Bu yazıda adı geçen takım çantası benim gündelik olarak test laboratuarında kullandığım, evden ayrıldığımda mutlaka yanımda taşıdığım aletleri içeriyor. Ve bence gündelik hayatta bilgisayarlar ile karşılaştığım problemleri de yansıtıyor. Genelde ağlarla ilgili çok fazla problem yaşandığı için ağlarla ilgili tamiratlarda kullanılabilen birçok aygıt taşıyorum. Bunlara ek olarak normal bilgisayar problemlerini gidermek için kullanılan aygıtlara da takım çantasında yer var elbette. Eğer ağlarla ilgilenmiyorsanız doğal olarak birinci bölümdeki aletlere ihtiyacınız yok.

Bu yazıyı belki de takım çantanıza eklemeniz gereken araçların listesini içeren bir yazı olarak görmeniz daha yararlı. Sonunda, yaşadığınız veya bir yere bir tamirata gittiğinizde yaşayacağınız bütün problemlere karşı kullanabileceğiniz araçları içeren bir takım çantasına sahip olacaksınız. Bir takım çantası oluşturmak ve doldurmak en son moda oyunları oynamak kadar zevkli değil belki, ama yine de ileride başınıza dert açma olasılığı olan problemlere karşı elinizin altında yeteri kadar silah ve cephane bulunması hoşunuza gidecektir diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın