MSI’ın Zengin Özellikli Yeni Giriş Seviyesi: FX 5200 ve 5600

MSI FX5600 VTDR128 (MS-8912), Devam

MSI FX5600 VTDR128 (MS-8912), Devam

Aksesuarlara gelince, MSI’ın aksesuarlarının çok zengin olduğunu zaten söylemiştik. Bunları tanıtınca siz de şaşıracaksınız. Hemen listesini verelim:

 • Çok fonksiyonlu uzaktan kumanda ve 2 adet AAA pil
 • DVI/VGA dönüştürücü
 • Uzaktan kumandanın alıcısını da üzerinde taşıyan S-Video/kompozit giriş-çıkış modülü
 • 1.5 m’lik S-video ve kompozit kabloları
 • 11 oyun, sürücü ve yazılım CD’si
 • Kullanım kılavuzu

MSI FX5600 VTDR128 (MS-8912), Devam

En dikkati çeken aksesuar uzaktan kumanda. GeForce 4 serisinden beri MSI kartlarla gelen kaliteli Video giriş-çıkış (ViVo) modülüne de bu kumanda için kablolu bir alıcı yerleştirmişler. Bu kumanda, CD’lerden birinde yer alan MSI Media Center Deluxe II uygulaması ile birlikte çalışıyor ve temelde TV dahil pek çok multimedya uygulamanızı kumandayla yönetme iddiasını taşıyor. Yani, kartın üzerinde bir TV tuner olmamakla birlikte, sisteminize bir de TV kartı taktıysanız, MSI’ın bu yazılımı ve uzaktan kumandasıyla TV kartınızı da yönetebiliyorsunuz; hatta TV programlarını bile kaydedebiliyorsunuz. Ayrıca uzaktan kumanda ile PC’nizdeki resimleri “slide show” ile gösterebiliyor, DVD oynatabiliyor, istediğiniz programı tanımlayıp çalıştırabiliyorsunuz.

MSI FX5600 VTDR128 (MS-8912), Devam

Peki pratikte durum nasıl? Bunu görmek için test sistemimize bir TV kartı takıp denemelere başladık. Fikir çok iyi ama ne yazık ki MSI Media Center Deluxe II olgunlaşmış bir yazılım değil. Birincisi çok geç açılıyor; ayrıca menüler ve seçenekler arasında gezinti için uzaktan kumandanın ilgili düğmesine bastığınızda (veya aynı komutu fare ile verdiğinizde) yazılım bunu çok geç algılıyor. Bazen bir komutun devreye girmesi için 15-20 sn bekliyorsunuz. Menüler arasında geçiş de çok pratik düzenlenmemiş. Yazılımın verimsizliği göze çarpmayacak gibi değil ve uzaktan kumanda çok büyük bir değer oluşturacakken, bunu önlüyor. Örneğin, resimlerinizi Slide Show izlemek için bir klasör tanımladınız ve bu klasörün altında başka resim klasörleri var diyelim. Bu alt klasörlere tıkladığınızda yazılımın bunu algılaması 20-25 sn sürebiliyor. Bu arada sabırsızlanıp başka tuşlara basmışsanız, işler iyice çorba oluyor ve süre uzuyor. Ancak daha da önemlisi, Media Center illaki 1024×768@60Hz çözünürlükte çalışıyor ve kapatıp masaüstüne döndüğünüzde de masaüstü ayarınızın bu çözünürlüğe gelmiş olduğunu görüyorsunuz. Kısacısı kullanılabilir değil.

Bu çok yazık olmuş, çünkü bu bug’lı haliyle bile sabırla uğraşıp TV ayarlarınızı yaptıysanız ve TV kanallarınızı tarattıysanız; TV kanallarını kumanda etmek için kullanabiliyorsunuz. Daha da iyisi, DVD yazılımınızı da kumanda edebildiği için PC’nizdeki DVD-ROM için de bir uzaktan kumanda rolü üstleniyor. Bu da az buz bir şey değil. Ama masaüstü çözünürlüğünü bozması kabul edilebilir değil. MSI’ın bir an önce bu yazılımın kusurlarını gidermesini diliyoruz.

Biraz da birlikte gelen tam 11 CD’lik yazılım paketiyle ilgili bilgi verelim:

Oyunlar:

 • Elder Scrolls III: Morrowind (2CD – tam sürüm)
 • Duke Nukem: Manhattan Project (tam sürüm)
 • Tom Clancy’s Ghost Recon (tam sürüm)
 • 7-in-1 Games Collection (demo oyunlar): The Sum of All Fears; IL-2 Sturmovik; Serious Sam: 2nd Encounter; Rally Trophy; Beam Breakers; Zax: The Alien Hunter; Oni

MSI FX5600 VTDR128 (MS-8912), Devam

Yazılım ve Araçlar:

 • MSI Media Center Deluxe II (yukarıda anlattım)
 • VirtualDrive 7 Pro (sanal CD-ROM sürücü yaratma programı) ve RestoreIT! 3 Pro (Norton Ghost benzeri disk görüntüsü alma yazılımı)
 • Intervideo Winproducer V2.0/WinCoder 2.0 Professional User’s Pack (video yaklama ve düzenleme yazılımları)
 • InterVideo WinDVD 5.1 (DVD oynatma yazılımı) ve Foreign Language Learning Machine (WinDVD ile DVD seyrederken yabancı dil öğreniyoruz, lay lay lom! Enter tuşuna bastığınızda filmin son 4 sn’si tekrarlanıp duruyor, böylece anlamadığınız yeri öğreniyor(muş)sunuz.)
 • MSI 3D Desktop (masaüstü grafik kullanıcı arabirimini 3D hale getiriyor)
 • Sürücüler ve yardımcı yazılımlar: ThinSoft BeTwin; MSI Secure DOC; E-Color; Adobe Acrobat Reader; Trend Micro PC-Cillin 2000; Microsoft DirectX 8.1; WMIinfor; LockBox; GoodMen; MSI Live update; 3D Turbo Experience.

Bu yazılımların çoğunu buradaki MSI G4Ti4600 incelememizde tanıtmıştık; burada tekrarlamaya gerek görmüyoruz.

Bir cevap yazın