MSI’ın Zengin Özellikli Yeni Giriş Seviyesi: FX 5200 ve 5600

MSI FX5600 VTDR128 (MS-8912)

MSI FX5600 VTDR128 (MS-8912)

MSI bir süredir ekran kartları ile dikkatimi özellikle çekiyor. Bunun da nedeni temiz işçiliği, kaliteli soğutması, zengin yazılımları ve aksesuarları. Öyle ki, bazı giriş ve orta seviye modellerinde bile bu özen değişmiyor. Test sistemimizde ağır koşullarda çalışan MSI Ti4200-8X modelinden de son derece memnunuz. Bunları özellikle belirtmemin nedeni, son bir yıl içinde kullandığım 3 ekran kartının fanının bozulmuş, ikisinin belleklerinin yanmış olması. Bu tür sorunlar MSI kartların başına gelmez demiyorum ama MSI kartların ve soğutucularının yapısından çok daha dayanıklı oldukları ilk bakışta belli oluyor.

MSI’ın FX5600 modeline gelirsek, bol aksesuarlı bu ViVo modelin PCB’si kırmızı renkte ve üzerinde, Ti4200-8X serisindeki başarılı soğutucu bulunuyor. MSI bu soğutma sistemine “T.O.P. Tech Cooling” adını vermiş – burada T.O.P.’un açılımı “Thermal Obviation Protection”; Türkçe’ye kabaca “Termal Bertaraf ve Koruma Sistemi” diye çevirebiliriz. MSI, bu sistemin tüm rakiplerinden daha az gürültücü (28 dB(A)) ve daha etkili olduğunu ileri sürüyor. Böyle bir soğutucu gücü/gürültüsü karşılaştırması için şartlarımız uygun olmasa da, deneyimlerimiz MSI’ın çözümünün gayet kaliteli olduğunu gösteriyor.

Bu soğutucunun heatsink’i 3 parçadan oluşuyor: Ön ve arka yüzde iki alüminyum (bakır renginde boyanmış) levha doğrudan GPU’yu ve bellekleri kapatıyor; önde ise soğutma yüzeyini genişletmek için oluklu mukavva gibi bükülerek kıvrımlı hale getirilmiş ince bir alüminyum levha daha var. Fanın üflediği hava bu levhanın olukları arasından geçiyor. Düz alüminyum levhaların belleklere denk gelen yerleri çıkıntılı ve belleklerle arasına da yeterli miktarda beyaz termal macun sürülmüş.

MSI FX5600'ün ön yüzündeki soğutucu bileşenleri: Fan, bakır rengi alüminyum levha, bakır rengi, oluklu metal levha.

MSI FX5600’ün ön yüzündeki soğutucu bileşenleri: Fan, bakır rengi alüminyum levha, bakır rengi, oluklu metal levha.

MSI FX5600'ün arka yüzünde de bellekleri örten bakır rengi alüminyum bir levha var.

MSI FX5600’ün arka yüzünde de bellekleri örten bakır rengi alüminyum bir levha var.

Kartın işlemci hızı, GeForce FX serisi ile yeni gelen bir özelliğe paralel olarak iki kademeli: 2D uygulamalarda çalışırken 270 MHz, 3D uygulamalarda ise 325 MHz. Bu da NVIDIA standardına uygun. 550 MHz bellek hızı da NVIDIA’nın FX 5600 standardına paralel.

Saat hızları kullandığınız uygulamaya göre otomatik belirleniyor. İsterseniz elle de ayarlayabilirsiniz.

Saat hızları kullandığınız uygulamaya göre otomatik belirleniyor. İsterseniz elle de ayarlayabilirsiniz.

128 MB bellekli kartın üzerinde Samsung’un K4D261638E-TC36 kodlu, 3.6 ns’lik RAM yongaları var. Bu da belleklerin 550 MHz standardında olduğunu gösteriyor.

MSI FX5600 VTDR128 (MS-8912)

Kartın kutusunda Twin BIOS özelliği olduğu ve bu sayede BIOS kurulum hatalarına karşı kartın koruduğu belirtiliyor. Kitapçıkta, opsiyonel bir özellik olarak bazı modellerde 2. BIOS’un bulunduğu, BIOS yükleme hatası durumunda kart üzerindeki BIOS jumper’ını değiştirerek kartı 2. BIOS’tan açmamızın, ardından Live Update ile ilk BIOS’u düzeltmemizin mümkün olduğu belirtiliyordu. Oysa elimizdeki kartta herhangi bir jumper yoktu. Ayrıca, soğutucuyu söktüğümüzde, altında tek BIOS yongası gördük. Bu arada video giriş ve video yakalama yongasının da Philips SAA7114H olduğunu belirledik.

Sol üstte Philips SAA7114H video giriş yongası, altında BIOS yongası; sağda ise, malum olduğu üzere, FX 5600 GPU.

Sol üstte Philips SAA7114H video giriş yongası, altında BIOS yongası; sağda ise, malum olduğu üzere, FX 5600 GPU.

İlave Not: DarkHardware‘den arkadaşlar, TwinBIOS’u kitapçıkta belirtildiği gibi bir jumper ile değil, video giriş-çıkış modülü üzerine konan bir anahtar ile ayarlandığını söylediler. BIOS jumper’ının bu modül üzerinde olması oldukça tuhaf bir uygulama ama sanırız doğrudur. Be yazık ki bu bilgiyi kartı iade ettikten sonra edindim.

Bir cevap yazın