MSI Z77A-G45 Anakart İncelemesi

MSI Z77A-G45 İle Tanışın

Günümüzde yongasetleri daha çok güney köprüsünden oluştuğundan ve temel parçalar işlemci üzerinde geldiğinden anakartların performansları arasında da pek bir fark kalmamış durumda. Kullanıcıların satın alırken üreticilerin sunduğu ek özelliklere ve anakartın sistemi kararlı bir şekilde çalıştırıp çalıştıramadığına bakmaları daha önemli. MSI da bu durumun farkında olduğundan ürünlerinde “Military Class” (askeri standarda uygun) bileşen kullandığını özellikle öne çıkarıyor.

MSI anakartlarından alışık olduğumuz üzere bu modelde de mavi ve siyah ağırlıklı bir tasarım kullanılmış.

Isı emiciler yeterince açıklık bırakacak şekilde yerleştirilmiş ve CPU 12V güç bağlantısının yeri iyi seçilmiş.

SATA yuvalarının öne doğru döndürülmesi uzun ekran kartları kullananlar için önemli. Bu sayede ekran kartı SATA yuvalarını kullanmanızı engellemiyor. MSI 6 Gb/s yuvaları farklı renk kullanarak göstermiş ve sabit diskinizi öncelikle buraya takmanızı öneren bir not koymayı ihmal etmemiş. Bu etiketi yerinden çıkarırken dikkatli olun, geride yapışkan kağıt parçaları kalıyor.

 

Üç adet PCIe yuvasından ilk ikisi gayet güzel bir şekilde konumlandırılmış. Ancak en altta yer alan üçüncü yuvayı kullandığınızda çoğu anakartta olduğu gibi kartın alt kısmında bulunan bağlantı noktalarına erişiminiz kısıtlanıyor. Neyse ki üçüncü 16x PCIe yuvasını kullanan kullanıcı pek fazla değil.

Arka tarafta iki USB 3.0, dört USB 2.0, VGA, HDMI, DVI, ağ ve ses çıkışları yer alıyor. Bunun yanında MSI buraya bir de BIOS sıfırlama düğmesi eklemiş. Bu sayede yanlış bir ayar yaptığınızda kasayı açmadan BIOS ayalarını silebiliyorsunuz.

MSI, klavye ve fare için kullanılan USB girişlerinde ekstra altın kaplama katmanı kullanarak hassaslığı artırdığını ve bunun oyun severlere ek avantaj sağladığını iddia ediyor. Açıkçası aradaki farkı hissedecek kadar hassas bir elim yok, belki bu konuda okuyucularımızdan yorum yapmak isteyenler çıkabilir.

 

Dikkat çekici özelliklerden birisi de eski tip BIOS’un yerini UEFI’ye bırakması. Çok daha modern bir arayüzle hem Windows içinden hem de açılış sırasında istediğiniz değişiklikleri yapabiliyorsunuz. Benim gibi yıllardır eski tip BIOS arayüzüne alışık olanlar bir süre aradıklarını kolay bulamayabilirler ama yeniliklere açık olmak gerek.

Son olarak kartın özelliklerinin tam listesine MSI’ın sayfasından ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

  1. ulasis

    selamlar. Benim anlamadigim bir nokta var. Anakartin uzerinde 1. pci-ex portunun hemen altinda xfire ve sli logolari yanyana. Oysaki ne sizin sitenizdeki ozellik tablosu ne msi’in sitesindeki (hem turkiye hem avrupa) ozellikler kismi sli’dan bahsetmemekte. Ayni siteden indirdigim manual’da ise sli baglantisinin nasil yapilacagi anlatiliyor.
    Bu anakartlar sli destekliyor gibi fakat emin olamiyorum?

    • Hamdi Kellecioğlu

      Özellik tablosunu MSI’ın sitesinden doğrudan aldığımızdan ve nedense orada SLI desteği yazılmadığı için bizim tabloda da yok. Ama dediğiniz gibi anakart üzerinde hem CrossFire hem de SLI logoları net bir şekilde görülüyor. Yani içiniz rahat olsun bu anakat SLI destekliyor.

Bir cevap yazın