MSI Z77A-G45 Anakart İncelemesi

Intel’in belirli aralıklarla teknolojik yeniliğe gittiğini ve firmanın bunu tik-tak stratejisi olarak adlandırdığını biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan 22 nm Ivy Bridge işlemcileri bunun en son örneği. Benzer bir strateji yongasetleri için de geçerli. Intel genelde çıkardığı her yeni mimariyle birlikte yeni özelliklerle donanmış yongasetlerini de kullanıma sunuyor. Intel’in 7 serisi yongasetine sahip MSI Z77A-G45’e yakından bakıyoruz.

Intel Z77 Express Yongaseti

MSI anakartın kendine özgü özelliklerine geçmeden önce kısaca Intel’in Z77 Express yongasetinin neler sunduğuna bir bakalım.

Intel yeni yongaseti çıkarmak konusunda elini korkak alıştırmıyor. En son Ivy Bridge’leri desteklemek üzere Z77, Z75, H77, Q77, Q75 ve B75 yongasetlerini duyurdu. Elimizdeki MSI anakart adından anlaşılacağı üzere Z77 yongasetini kullanıyor. Z77 neredeyse bir yıl önce çıkan Z68’in yerini almak üzere tasarlanmış. Yanlış anlaşılma olmaması için hemen belirteyim. Ivy Bridge işlemci kullanmak için mutlaka yeni bir anakart almak zorunda değilsiniz. Z68 ve P67 yongasetleri de BIOS güncellemesiyle yeni 22 nm işlemcileri destekliyor. Tabi BIOS güncellemesi yapmak için önce sistemi Sandy Bridge işlemciyle açmanız lazım.

Peki, Z77 Z68’e göre yeni neler getiriyor. İlk olarak artık olmazsa olmaz olan USB 3.0 desteği yongaseti tarafından doğal olarak destekleniyor. İkinci önemli değişiklik ise PCI Express 3.0 standardının desteklenmesi. Bu iki değişiklik dışında Z68 ile Z77 arasında dişe dokunur bir farklılık yok.

Z68’in en önemli sıkıntılarından birisi temel saat hızını (Base CLK) artırarak hızaşırtma yapmaya pek uygun olmamasıydı. Z77 ile bunun değişeceğini düşünenler hayal kırıklığına uğrayacak. Zira temel saat hızını yine %6-7’den fazla artırmak mümkün olmuyor. Çarpan kilidi açık (model numarası K ile biten) bir işlemciye sahip değilseniz hızaşırtma yapmak girdiğiniz zahmete değmiyor.

6 Serisi Yongaseti
(Cougar Point)
7 Serisi Yongaseti
(Panther Point)
Desteklenen İşlemci Sandy Bridge / Ivy Bridge Sandy Bridge / Ivy Bridge
Büyüklük 27 x 27 mm 27 x 27 mm
USB 14 USB 2.0 4 USB 3.0 + 10 USB 2.0
PCI Express PCIe 2.0 PCIe 3.0
SATA 2 SATA 3
4 SATA 2
RAID ve iRST 10 desteği
2 SATA 3
4 SATA 2
RAID ve iRST 11 desteği
PCI 4 yuvaya kadar Desteklenmiyor
Ekran Çıkışları Aynı anda 2 ekran Aynı anda 3 ekran

8 Yorum

  1. ulasis

    selamlar. Benim anlamadigim bir nokta var. Anakartin uzerinde 1. pci-ex portunun hemen altinda xfire ve sli logolari yanyana. Oysaki ne sizin sitenizdeki ozellik tablosu ne msi’in sitesindeki (hem turkiye hem avrupa) ozellikler kismi sli’dan bahsetmemekte. Ayni siteden indirdigim manual’da ise sli baglantisinin nasil yapilacagi anlatiliyor.
    Bu anakartlar sli destekliyor gibi fakat emin olamiyorum?

    • Hamdi Kellecioğlu

      Özellik tablosunu MSI’ın sitesinden doğrudan aldığımızdan ve nedense orada SLI desteği yazılmadığı için bizim tabloda da yok. Ama dediğiniz gibi anakart üzerinde hem CrossFire hem de SLI logoları net bir şekilde görülüyor. Yani içiniz rahat olsun bu anakat SLI destekliyor.

Bir cevap yazın