MSI Wind U120

MSI Wind U120

Değişik bir renk kombinasyonu uygulanan MSI Windbook U120’nin kasasının üst dış kısmı beyaz, altı ise siyah renk. Ekranı açtığımız zaman da bu renkliliğin devam ettiğini görüyoruz, ekran kasası klavyenin üst kısmına kadar siyah, klavye ve altı ise beyaz renk. Bu tasarımın göze hoş göründüğünü söyleyebiliriz.

Ekranın sol ve sağında ikişer cm, üstünde 2,5 cm boşluk var. Sol ve sağdaki bu boşlukların 1.5 cm’si kasa, 0.5 cm’si ise ekrana yumuşak hatlı bir çerçeve yapılmış. Bu nedenle sol ve sağda bırakılan boşluklar 2 cm’den küçük görünüyor. Rahat bir klavye için genişleyen netbook kasalarında ekranın küçük algılanmaması için yapılabilecek her farklı tasarım kullanıcılar için önemli ve U120’de de bu açıdan farklı bir tasarım görüyoruz.

Kamera ekranın üst kısmına, mikrofon ise ekranın sağ tarafına yerleştirilmiş. U120’nin tasarımını incelemeye devam ettiğimizde bilgisayarı açma tuşunun siyah, bu tuşun sağ yarısında ise mavi küçük bir ışık olduğunu görüyoruz. MSI klavye ve çevresinde standart bir görünümü tercih etmiş. Bilgisayarın kenarları ise şık bir şekilde siyah ve beyaz renklere bölünmüş.

Kasanın özellikle siyah alanlarında kirli bir görünüme dönüşebilecek parmak izleri oluşuyor. Bu durumun parlak siyah renk seçeneği olan tüm marka ve modeller için geçerli olduğunu söyleyebiliriz. U120’nin metalik fare tuşlarının üzerinde de aynı şekilde parmak izi oluşabiliyor. Fare tuşlarının metalik olmasının ise bilgisayarın tasarımına çok uyduğunu söyleyemeyiz. Bilgisayarın genelinde uygulanan siyah – beyaz kombinasyonu fare tuşlarına da uygulanabilirdi. Aynı şekilde kamera lensine yapılan metalik çerçeve de hiç yapılmasaymış daha şık bir görüntü ortaya çıkabilirmiş. Belli ki fare tuşları ve kamera çerçevesi kendi aralarında bir uyum oluşturabilmeleri için metalik yapılmışlar ama bu kasaya metalik malzeme hiç katılmasaydı daha güzel olacağı kesin.

Z ile X arasındaki mesafe yaklaşık 1.75 cm

Z ile X arasındaki mesafe yaklaşık 1.75 cm

Klavyesini incelediğimizde MSI Windbook U120’nin çok rahat bir klavye kullanımı sunduğunu görüyoruz. Klavye tuşlarının büyük çoğunluğu, özellikle de çok kullandıklarımız alıştığımız yerlerinde ve ideal boyutlarda. Ancak test merkezimize gelen ürün İngilizce klavyeye sahip. Türkçe klavye yerleşiminde ciddi bir değişiklik yapılmazsa U120’nin klavyesi hakkındaki yorumlarımız geçerliliğini koruyacaktır.

Hızlı kullanım sunan ve F tuşlarına tanımlanan Fn özellikleri monitör seçimi ile başlıyor. Büyük ekranlı bir monitöre veya televizyonunuza bağlayarak izlemek isteyeceğiniz videolar olduğunda ekranı buradan seçebiliyorsunuz. Diğer Fn tuşları ise dokunmatik alan aktif / pasif, parlaklık azaltma – arttırma, kamera etkin / devre dışı, ses azaltma-arttırma-kapatma, güç tasarrufuna geçiş, 3G ve kablosuz bağlantıyı etkin veya devre dışı bırakma ve uyku modu. Home, end, page up ve page down komutları ise Fn+yön tuşlarıyla veriliyor.

MSI Wind U120

U120’nin beyaz renk tasarlanan dokunmatik alanı kabul edilebilir boyutlarda ve çerçevesinde herhangi bir malzeme kullanılmamış. Dokunmatik alanda kullanımı kolaylaştıran ek özellikler yok (örneğin sağdan hızlı aşağı yukarı kaydırma yapılamıyor). Fare tuşları ise kasanın ön kenarına bitişik ve yukarıda bahsettiğimiz gibi metalik görünüme sahipler. Klavyesi gibi dokunmatik alanı ve fare tuşlarının da rahat bir kullanım sunduğunu söyleyebiliriz. Netbooklarda klavye, dokunmatik alan ve fare tuşlarının tümünün birden rahat kullanım sunmasının belirleyici bir fark olduğunu söylemek mümkün. U120 bu açıdan kendinden beklenenleri karşılayabilecek bir model.

Sağ kenarda kart okuyucu, bir USB, ses girişleri, VGA yuvası, ağ bağlantısı var.

Sağ kenarda kart okuyucu, bir USB, ses girişleri, VGA yuvası, ağ bağlantısı var.

Sol kenarda iki USB, sıcak hava çıkışı, güç girişi ve güvenlik kilit yuvası yer alıyor.

Sol kenarda iki USB, sıcak hava çıkışı, güç girişi ve güvenlik kilit yuvası yer alıyor.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

1 Yorum

  1. Tom

    Hackintosh uyumluluğu ile DELL Mini 10v – 9 / Vostro a90 serisi ile birlikte MSI da bu konuda cok iddaalıdır. Hackintosh için netbook arıyorsanız bu ürünü bir daha düşünün. Lakin Türkiye’de Dell Mini10v bulabiliceğinizi sanmıyorum.

Bir cevap yazın