MSI P6N SLI Platinum İncelendi

MSI P6N SLI Platinum İncelendi

Nvidia’nın bir süredir ısınma turları attığı Intel yongaseti pazarına gittikçe daha rekabetçi ürünlerle giriyor olması, Intel işlemciler en iyi başarımı Intel yongasetleriyle verir inanışını tarihe karıştırıyor. Geçtiğimiz Aralık ayında pazarda yayılmaya başlayan ileri seviyeye yönelik Nvidia 680i (975X’e rakip olarak çıktı) yongasetinden sonra orta seviyeye yönelik Nvidia 650i (965P’ye rakip) yongasetini kullanan ürünler de bir süredir görücüye çıkmış durumdalar.

Biraz gecikmeli de olsa Türkiye pazarında bu kaliteli yongasetini kullanan ürünleri görmek sevindirici. İlerleyen günlerde 650i yongasetini diğerleriyle karşılaştırdığımız inceleme yazısında daha net göreceğiniz üzere bu yongaseti pek çok açıdan harcadığınız paranın karşılığını veriyor. Bu yazımızda ise Türkiye pazarına yeni giren MSI P6N SLI Platinum’a bir göz atıyoruz.

Özellikler ve Yerleşim

Orta üst seviye pazara yönelik olan bu model gelişmiş özelliklere sahip ve standart bir kullanıcıyı fazlasıyla tatmin ediyor. Anakarta ilk baktığımızda PCI-Express yuvaları arasında bulunan fiziksel PCI-Express seçicisi göze çarpıyor. Bu modelde neden geri adım atılarak yazılımsal seçenek yerine fiziksel karta dönüldüğüne bir anlam veremedik (Bu durum 650i yongasetinin bir kısıtlaması olabilir).

SLI kipini etkin hale getirmek için bu fiziksel anahtarı çıkarıp ters tarafını takıyorsunuz. 680i yongasetinin tersine bu anakartlar SLI kipinde PCI Express bağlantısını x8 hızında çalıştırabiliyorlar

SLI kipini etkin hale getirmek için bu fiziksel anahtarı çıkarıp ters tarafını takıyorsunuz. 680i yongasetinin tersine bu anakartlar SLI kipinde PCI Express bağlantısını x8 hızında çalıştırabiliyorlar

Bileşenlerin yerleşimi konusunda gözümüze takılan rahatsız edici bir durum yok. 24 iğneli ATX güç girişi anakartın üst ön kısmına doğru yerleştirilmiş bu sayede kalın güç kabloları işlemci etrafında duvar oluşturarak hava akımını engellemiyor. Sadece işlemciye fazladan güç sağlayan 8 iğneli ATX12V girişin tek parça halinde olan yongaseti soğutucusuna yakın yerleştiriliş olması takıp çıkarmayı biraz zorlaştırıyor.

Anakart üzerinde birisi dört iğneli (işlemci için) diğerleri üç iğneli toplamda dört adet fan kafası bulunuyor ve bunların yeri düzgün bir şekilde seçilmiş. Yavaş yavaş terk edilmeye başlanan UltraATA girişlerinden iki adet sunulması eski tip sabit diski olanları sevindirebilir. UltraATA girişleri ATX bağlantısının hemen altına anakartın orta ön kısmına doğru yerleştirilmiş. Daha aşağıda ise dört adet SATA girişi bulunuyor. İkinci x16 PCI-Express yuvasına takılacak olan uzun bir ekran kartı burayı biraz sıkıştırabilir. Anakart üzerinde ayrıca harici SATA (eSATA) bağlantısı için Silicon Image’in Sil3531 yongası kullanılmış.

Bir cevap yazın