MSI K7N2G-ILSR: Bol Donanımlı Bir nForce2

Tasarım Ve Özellikler

Anakartın ATX çıkış plakasında bir VGA portu kullanılarak bir tane de seri porta yer ayrılmış.

Anakartın ATX çıkış plakasında bir VGA portu kullanılarak bir tane de seri porta yer ayrılmış.

Anakart, MSI’ın simgesi olan kan kırmızısı bir PCB’ye sahip. PCB revizyon numarası, “Ver: 1” olarak model isminin yanında kocaman yazıyor. MSI da konektör ve donanım yuvalarını renklendirmeyi seven üreticilerden: IDE konektörleri sarı, bellek yuvaları açık mavi ve yeşil, AGP yuvası kırmızı, ACR yuvası ise mavi. Anakartın Kuzey Köprüsündeki soğutucunun fanı var; bu fanın sağladıklarına da değineceğiz.

Yukarıda resmini gördüğünüz ATX çıkışları arasında bir seri portun yerine bütünleşik grafiğe ait VGA portunu görüyorsunuz. Geçen hafta incelediğimiz EPoX 8RGA+’ın aksine ikinci monitör için bir çıkış sağlanmamış, onun yerine seri portun daha çok tercih edileceği düşünülmüş. TV çıkışı ise ayrı bir modül ile sağlanıyor.

Her zamanki gibi anakartın tasarım kusurlarına sahip olup olmadığından işe devam edelim. AGP yuvasında kartı sabitlemek için standart bir güvenlik klipsi bulunuyor. AGP yuvası ile bellek yuvaları biraz ayrı tutulmuş olduğundan, grafik kartı takışıyken bellek klipslerini açmakta herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz. Ancak o civara dağınık yerleştirilmiş birkaç kapasitörü eğip bükmemeye özen göstermelisiniz.

Anakart üzerinde 2 fazlı bir güç devresi bulunması size şaşırtıcı gelebilir; çünkü çoğu anakartta ekstra stabilite için artık 3 fazlı güç devresi bulunuyor. Ancak MOSFET yongalarının üzerine konan heatsinkleri, Kuzey Köprüsü fanının bu heatsink’lere doğru da üflediğini ve ayrıca çoğu AMD anakartın aksine P4 anakartlardaki gibi AUX12V güç girişi bulunduğunu görünce bunun bir eksik olmayacağını hissediyoruz. Ayrıca MOSFET’lerin yanında ilk kez gördüğümüz küp şeklinde bir bileşenin de (kapasitör?) stabiliteye katkı sağlamak için konmuş olabileceğini düşünüyoruz.

Tasarım Ve Özellikler

İşlemci soketinin etrafında iri soğutucular için yeterli alan var. Kısa süre önce çıkan az sayıdaki vidalı soğutucu için vida delikleri bırakılmamış ama AMD’nin bu soğutucu deliklerini spesifikasyonlarından çıkardığını ve anakart üreticileri tarafından konulmasının şart olmadığını da hatırlatalım.

Tasarım Ve Özellikler

Güç konektörlerinin yeri çok parlak değil; güç kablolarını soğutucunun kenarından dolaştırıp işlemci fanına değmelerini engellemeye dikkat etmelisiniz.

MSI’ın bu anakartında ciddi bir eksik görüyoruz: Kasa fanı girişi yok! Evet, yanlış duymadınız, günümüzde kasa fanı girişi olmayan tek anakart bu olabilir. İşlemci fanı girişi var, Kuzey Köprüsü fanı girişi zaten kullanılıyor ama başka fan girişi yok. MSI’ın kasa için soğutma yaklaşımını anlamak mümkün değil.

Bir cevap yazın