MSI FSB Overclock İşini İtiraf Ediyor

Dün, Intel 865 yongasetini tanıtırken (bkz. Intel Silahlarını Kuşanıyor: FSB800’lü P4 Serisi, MSI’ın dinamik overclock yaptığını duyurmuştuk.

Bu bir ilk: MSI 865 Neo 2 ile uygulamaları çalıştırırken gelişmiş bir overclock işlemi uygulayabilirsiniz.

Bu bir ilk: MSI 865 Neo 2 ile uygulamaları çalıştırırken gelişmiş bir overclock işlemi uygulayabilirsiniz.

Test mühendisleriniz MSI’s 865 Neo 2’yi incelerken ilginç bir keşifte bulundular. Üretici, uygulamalar çalışırken FSB hızını %6 ila %8 arasında artıran akıllı bir devre kullanmıştı; işlemci de buna göre otomatik olarak overclock ediliyordu.

Bu gerçekten ilginç: Overclock yapıldığı WCPUID, Intel CPU Frequency Display, CPUZ veya SiSoft Sandra 2003 gibi klasik uygulamalarla görülemiyor. Veriyolu hızının arttığını anlamak için çok özel bir araç kullanmalısınız.

MSI Tayvan’dan Resmi Açıklama

Bu gerçekten ilginç: Overclock yapıldığı WCPUID, Intel CPU Frequency Display, CPUZ veya SiSoft Sandra 2003 gibi klasik uygulamalarla görülemiyor. Veriyolu hızının arttığını anlamak için çok özel bir araç kullanmalısınız.”

Overclock işleminin WCPUID, Intel Frequency Display, CPUZ, SiSoft Sandra 2003 gibi bilinen yazılımlarla görülememesinin nedeni bu programların dinamik overclock’u belirleyememesi. Bu yüzden dinamik overclock’u gerçek zamanlı belirleyecek özel bir geliştirici aracı kullanmanız gerekti.

Gelecekte bu özelliği de MSI anakartlara eklemeyi planlıyoruz ve bu durumda, bu özelliği açıp kapama seçeneği sunacağız.

Bir kez daha her şey için teşekkür ederiz!!!

Saygılarımızla,
MSI Pazarlama Bölümü”

” Tom’ s Hardware Editörlerine,

Bu yazıyı size “Intel Silahlarını Kuşanıyor: FSB800’lü P4 Serisi” başlıklı incelemenize cevaben yazıyoruz.

Test mühendislerinizin keşfettiği şey gerçekten doğru.

MSI adı geçen “devreyi” veya “dinamik overclock işlemini” bu anakartın bir özelliği olarak sunacak.

Bunu henüz kimseye duyurmamamızın nedeni, dahili testlerimizin ve patent başvurumuzun devam ettiği bir aşamada olmamız.

Bu özellik ileri seviye MSI anakartlarda, bir BIOS güncellemesi ile sunulacak.

MSI’ın “dinamik overclock” (size bu yazıyı yazarken nihai ismi henüz belirlenmemişti) özelliği tam da yazınızda şu sözcüklerle anlatıldığı şekilde çalışıyor: ” Üretici, uygulamalar çalışırken FSB hızını %6 ila %8 arasında artıran akıllı bir devre kullanmıştı; işlemci de buna göre otomatik olarak overclock ediliyordu.

Sonuç: MSI 865 Neo 2 ve MSI 875 Neo Intel Spesifikasyonlarının Dışında Çalışıyor

Dün, THG test mühendisleri MSI’ın 865PE anakartını test ederken ilginç bir keşifte bulundular. Üretici bu anakartı özel bir devre yardımıyla çalışırken overclock edebilmeyi başarmıştı. Bu durum, işlemcinin standart araçlarla (WCPUID, Intel Frequency Display, CPUZ, SiSoft Sandra 2003) tespit edilemeden daha hızlı çalışmasına neden oluyordu. Ancak FSB ve CPU saat hızları sadece uygulamalar veya benchmark programları çalıştırıldığında – işlemci üzerindeki yükün %100’e yaklaşmasına bağlı olarak – artıyordu. Bu arada, aynı durumu MSI’ın 875P/Canterwood platformunda da doğrulama fırsatı bulduk. MSI’ın 865 Neo 2 anakartının diğer adaylara göre nispeten düşük bir bellek performansı sergilemesine rağmen 3D Mark 2001/2003 gibi testlerde rekor puanlar alması kuşkularımızı artırdı.

Sonuç olarak, bu sadece 3GHz’lik işlemcinin, sistem çalışırken özel bir devre yardımıyla 3.2 GHz’in üzerinde overclock edilmesi ile mümkün olmuştu. Testler çalıştırıldıktan sonra FSB 200 MHz’e geri dönüyor, işlemci de tekrar 3 GHz’de çalışıyordu. Zekice düşünülmüş bir özellik ancak nihayetinde özel bir araçla bu dahice hileyi açığa çıkarmayı başardık.

Bir şey kesin: İlk üretim aşamasında bazı anakartlar devre dışı bırakılamayan bu overclock teknolojisi ile donatılmış olduklarından, örneğin 3 GHz’lik bir işlemci 3200 MHz’in üzerinde çalışıyor. İşlemci hasar görürse Intel garanti vermeyecektir; bu yüzden MSI’ın bu kaybı karşılaması gerekecek. Ayrıca kullanıcı satın almadan önce veya satın alma sırasında bu özellikle ilgili bilgilendirilmemiştir. Bu konuda kullanım kılavuzunda veya üreticinin Web sitesinde bir bilgi yoktur.

Ancak MSI’ın gerçek hedefi konusunda yanılmak mümkün değildir: Anakart tasarın veya BIOS olarak daha yüksek performans potansiyeli sunamadığı için, üretici saat hızını gizlice artırma yöntemini seçmiştir ve dünyadaki pek çok test editörü bunu farkedememiştir. Tebrikler!

Bir cevap yazın