MSI Dizüstü Bilgisayarlar İçin Harici Ekran Kartı Çözümü Geliştiriyor

Biliyorsunuz doğası gereği dizüstü bilgisayarlar, donanım güncelleştirmesi için pek uygun cihazlar değillerdir. Fakat teknoloji şirketleri dizüstü bilgisayarların bu dezavantajını bir şekilde ortadan kaldırmak istiyor.

Daha önce pek çok firmanın denediği fakat sınırlı bir başarı yakaladığı dizüstü bilgisayarlara harici ekran kartı bağlayabilme sorununa MSI’da kendi geliştirdiği bir sistemle çözüm getirmek istiyor.

MSI’ın iddiasına göre, yeni geliştirdikleri sistem dizüstü bilgisayarların bantgenişliği sorununa bir çözüm getiriyor. Bu sayede dizüstü bilgisayarlarda görülen harici ekran kartlarının verimlilik sorunu %70 oranında çözülebiliyor. Daha doğrusu bu sistem ile beraber kullanılan ekran kartından %70 verim almak mümkün. MSI’ın geliştirdiği sistem Express card arayüzünü kullanıyor. Fakat ileride bu sistem USB 3.0 arayüzüne ile de çalışabilecek şekilde modifiye edilebilirmiş.

MSI GUS

MSI GUS

MSI, harici grafik çözümü olarak ATI HD 5670’i kullanmak istiyor. Her ne kadar bu ekran kartı günümüz ekran kartlarına göre biraz yavaş kalsa da dizüstü bilgisayarlarda tatmin edici performans sunabilir (özellikle giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlarda ciddi bir başarım artışı sağlayabilir HD 5670).

MSI, dizüstü bilgisayarlar için ürettiği bu teknolojiye GUS adını vermiş ve fiyatının da yaklaşık 100 Dolar olacağını açıklamış. Henüz ortada performans testleri yok ama MSI’ın, Computex fuarında bu ürünü duyurabileceği söyleniyor.

Kaynak: Fudzilla

1 Yorum

Bir cevap yazın