MSI Big Bang Fuzion: Lucid Hydra Teknolojisinin Getirdikleri

MSI Bing Bang Fuzion Anakartının Ayrıntıları

Hydra teknolojisinin nimetlerinden bahsetmeden önce MSI’nın Fuzion anakartı nasıl bir şeymiş bakalım.

MSI Bing Bang Fuzion

MSI Bing Bang Fuzion

Tasarımı 250 Dolar civarında satılan P55-GD80’e benziyor. Barındırdığı ek parçalarla Big Bang Fuzion’un fiyatı 350 Doları bile aşabilir. Bildiğiniz gibi Lynnfield işlemcileri sadece 16 adet PCIe 2.0 hattına sahip. Bu durumda hatlar yuvalar tarafından yarı yarıya bölünmek zorunda kalıyor. PCIe köprü yongalarına sahip olmayan çoğu P55 anakartlarda durum böyle. Lucid bu eksikliği gidermek amacıyla Hydra 200 yongasına 16 adet PCIe hattı eklemiş. Böylelikle Fuzion anakartı üç ekran kartı yuvasına birden 16/8/8 hat sağlayabilirken, iki kartlı yapılandırmalarda tam bant genişliği (16/16) veriyor.

Fuzion anakartı Hydra ile beraber geldiği için olsa gerek MSI CrossFire ve SLI desteğine dikkat çekmiyor. Bunun yanında Hydra’yı devre dışı bırakıp düz CrossFire kipine geçiş yapabilirsiniz çünkü P55 yongaseti doğal yoldan CrossFire destekliyor. Ancak bu kartla SLI çalıştıramazsınız. Ürünü bunu göz önünde bulundurarak satın almalısınız.

MSI Bing Bang Fuzion

MSI Bing Bang Fuzion

Çoğu LGA1156 altyapılarında olduğu gibi Fuzion dört bellek yuvası taşıyor. Lynnfield/Clarkdale’in bellek denetleyicileri resmen DDR3-1333 hızına kadar destek sunarken, MSI hızaşırtmalı olarak DDR3-2133’e kadarki hızları destekliyor.

MSI Bing Bang Fuzion

MSI Bing Bang Fuzion

Fuzion bağlantı seçenekleri bakımından da son derece zengin: Çift gigabit yerel ağ, FireWire 400, 6+4 adet SATA ve buna ek olarak arkada iki tane de eSATA bağlantısı var. Ayrıca MSI anakartın yanında PCIe x1 QuantumWave ses kartı hediye ederek ürünün değerine değer katmış. Bu ses kartının özel bir önemi var çünkü hem THX TruStudio PC, hem ALchemy, hem de EAX Advanced 5.0 ses teknolojilerini destekliyor.

Bir anakarta 300 küsur Dolar vereceksiniz ve kutu içeriği fakir olacak. Var mı böyle bir şey? MSI Bing Bang Fuzion bol donatı setiyle bizleri pek şaşırtmadı: eSATA çıkış plakası, altı SATA kablosu, SATA sabit diskler için güç kabloları, bir IDE kablosu, çift çıkışlı USB 2.0 plakası ve daha fazlası bulunuyor.

4 Yorum

 1. şakir

  Merhaba,

  Makalenizde “MSI Bing Bang Fuzion Anakartının Ayrıntıları” bölümünde Kartın için “SLI desteğine dikkat çekmiyor. Bunun yanında Hydra’yı devre dışı bırakıp düz CrossFire kipine geçiş yapabilirsiniz çünkü P55 yongaseti doğal yoldan CrossFire destekliyor. Ancak bu kartla SLI çalıştıramazsınız. Ürünü bunu göz önünde bulundurarak satın almalısınız.” yazılmış.

  Ancak, “Deney sonuçları ….” bölümünde çizelgelerineze anakart için SLI için sonuçlar var.

  Açıkçası kafam karıştı SLI çalıştırılabilirse neden “Ancak bu kartla SLI çalıştıramazsınız” yazdığınızı merak ediyorum

  Saygılar. 

Bir cevap yazın