MSI Big Bang Fuzion: Lucid Hydra Teknolojisinin Getirdikleri

Geçenlerde Steam’ın düzenlediği donanım araştırması gözüme takıldı. “Oyuncuların” katıldığı anket sonuçları son derece çarpıcıydı. Steam kullanıcılarının sadece %2.67’si birden fazla ekran kartını bir arada kullanıyormuş. Üstelik bunların da %90’ı Nvidia SLI yapılandırmaları.

Araştırma Sonucu

Araştırma Sonucu

Çoklu-GPU sistemleri neden oyuncular tarafından bile tercih edilmiyor? Nedeni çok açık: Sınırlandırmalar. Öncelikle kimse orta düzeydeki iki ekran kartını birleştirmeye pek yanaşmıyor çünkü aynı başarımı gösteren tek GPU’lu ve son derece güçlü ekran kartları satılıyor ve aşağı yukarı aynı fiyata geliyor. Bu durumda oyuncular işte bu üst düzey ekran kartlarını birleştirmeyi tercih ediyorlar. Ancak bu da ancak cebi dolu olanların yapabileceği bir şey. Ayrıca herkesin sistemi iki güçlü ekran kartını çalıştıracak güce ve donanıma sahip mi? Değil. Açık olmak gerekirse ekran kartlarının yanında daha iyi bir anakart, daha iyi bir işlemci ve daha yüksek kapasiteli bir güç kaynağına para vermek de şart oluyor.

Lucid Hydra Yongası

Lucid Hydra Yongası

İkincisi SLI ve CrossFire yapılandırmaları oluşturmak için her iki kartın aynı model olması gerekiyor. Bir orta, bir de üst sınıf kartı birleştiremiyorsunuz. Ya da örneğin eski Nvidia ekran kartınızı, yeni nesil Nvidia ekran kartınızla eşleyemiyorsunuz ve eski kartı köşeye atıp fazladan masraf yapmak zorunda bırakılıyorsunuz. Nvidia ve ATI kartları da harmanlayamıyorsunuz.

Nvidia ve ATI de bu durumun farkındalar ama kendi pazarlarını olumsuz etkileyen bir durum olmadığı için herhangi bir düzenlemeye yanaşmıyorlar. Belki de bu şekilde eski kartların yenilenmesini veya sistem yükseltmelerini el altından destekliyorlar.

CrosSLI - ATI ve Nvidia Kardeş Kardeş Geçinirken

CrosSLI - ATI ve Nvidia Kardeş Kardeş Geçinirken

MSI’nin Bing Bang Fuzion anakartı PC oyun dünyası için bir kırılma noktası oluşturuyor. Eğer bu anakart gelecekte başarılı olursa Nvidia ve ATI planlarını değiştirmek zorunda kalabilir. Zira anakartın üzerindeki Lucid Hydra yongası  tüm sınırlandırmaları “teoride” ortadan kaldırıyor. Üst düzey, alt düzey veya ATI ile Nvidia olsun, her kartı birleştirip ortaya çıkan toplam güçten faydalanmanızı sağlayan yeni bir teknolojiden bahsediyoruz. İşte o anakart burada, bizim laboratuarlarımızda geleceğin donanım dünyasında neler olacağında dair bir sihirli küre vazifesi görüyor. Geleceğe yolculuk başlasın.

4 Yorum

 1. şakir

  Merhaba,

  Makalenizde “MSI Bing Bang Fuzion Anakartının Ayrıntıları” bölümünde Kartın için “SLI desteğine dikkat çekmiyor. Bunun yanında Hydra’yı devre dışı bırakıp düz CrossFire kipine geçiş yapabilirsiniz çünkü P55 yongaseti doğal yoldan CrossFire destekliyor. Ancak bu kartla SLI çalıştıramazsınız. Ürünü bunu göz önünde bulundurarak satın almalısınız.” yazılmış.

  Ancak, “Deney sonuçları ….” bölümünde çizelgelerineze anakart için SLI için sonuçlar var.

  Açıkçası kafam karıştı SLI çalıştırılabilirse neden “Ancak bu kartla SLI çalıştıramazsınız” yazdığınızı merak ediyorum

  Saygılar. 

Bir cevap yazın