MSI Afterburner ile Hızaşırtma Cepte

Alo? Anakart mı? FSB frekansı şu olsun, CPU voltajı bu, GPU da az yavaşlasın, haydi bakayım.

Bilgisayarınızı bilgisayar başında hızaşırtmaktan bıktınız mı? Sorun yok. MSI‘ın Afterburner (artyakıcı) uygulaması bilgisayarınızın sağlığını ve hızaşırtma durumunu uzaktan da izleyebilecek, ayar yapabileceksiniz.

MSI Afterburner

MSI Afterburner, hızaşırtma değerleri cepte.

Şimdilik Android desteği olan, ancak iOS desteği de gelecek Afterburner ile  bilgisayarınızın sağlık durumunu izleyebiliyor, bileşenlerin voltaj, frekans gibi ayarlarını uzaktan yapabiliyorsunuz. Biraz beyin fırtınası yapalım bakalım bunu ne işe yaratabiliriz.

Mesela tam bir ölçümün ortasındasınız ve aşırı hızaşırtmadan ekranda parazitler görmeye başladınız, normalde klavyeden ALT-Sekme (tab) tuşuyla ölçümü duraklatıp diğer uygulamaya geçmeniz, ayar yapmanız ve geri dönmeniz gerekeceğine, cebiniz elinizdeyse ekrandaki parazitler kaybolana kadar hızaşırtma değerlerini düşürebilir, ince ayar yapabilirsiniz.

Bir başka senaryo da, evde bir hesap kitap işi bıraktınız ve hızaşırttığınız makineniz harıl harıl sayıları rendeliyor. Siz de toplantıdasınız ve cebinizden bir baktınız ki ne görseniz iyi, makineniz nükleer reaktöre dönüşmüş, bütün sıcaklık değerleri tavan yapmış, eridi eriyecek. Hemen eliniz ayarlara kayıyor ve hızaşırtmayı azıcık düşürüp nükleer erimeyi engelliyor, makinenizin kilitlenip işin yarım kalmasını da önlemiş oluyorsunuz.

Her ne kadar çok lazım değil gibi gelse de, MSI Afterburner fena bir fikir değil aslında, en azından yararsız bir oyuncak olmanın ötesinde. Uygulamanın yalnızca MSI anakart veya ekran kartlarıyla değil, diğer tüm marka ve modellerle çalışabilmesi de cabası. En güzel yanını ise en sona bıraktık. Afterburner hem cep, hem bilgisayar için bedava!

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    senaryo: baktiniz ekranda ciziktrikler/parazitler cikmaya basladi. alt-tab ile overclock programina erisirseyim erismesine de ekranda parazitten neye tikladigimi goremiycem. hay bin kunduz… ana MSI kullaniyorum. cep telefonumdan duruma mudahele edebilirim… bu arada bilgisayar kizardi kizaracak… hemen baglanip sorunu cozucem yasasin… o da nesi bilgisayar cep telefonuma da yanit vermeyecek kivama gelmis… bilgisayar zaten kendinden gecmis afterburner servisi niye calissin ki… ayak bas parmagi yordamiyla uzaktan power butonuma 3sn eriseyim de bare komple sistemi elimize almiyalim…

Bir cevap yazın