Mozilla Tabletler İçin Yeni Bir Arayüze Sahip Firefox’u Bitirmek Üzere

Mozilla, Android tabletler için Firefox tarayıcısının yeni bir türevini geliştiriyor. “Fennecomb” kod adlı tarayıcının şu anda son dokunuşları yapılıyor ve 1 Temmuz’da duyurulması bekleniyor.

Firefox "Fennecomb" Tablet Arayüzü

Fennecomb’un arayüzü masaüstü ve mobil Firefox sürümlerinden çok farklı. Tek satırlık menü çubuğu ekranda mümkün olduğunca az yer kaplıyor; anasayfa, gezinti ve sık kullanılan tuşları küçültülmüş. Bir de sekme düğmesi eklenmiş. Bu düğmeye bastığınızda içinde sekmeler bulunan bir menü açılıyor.

Görünüşe göre Mozilla Fennecomb’a, Microsoft’un geçtiğimiz günlerde tanıttığı Windows 8 arayüzüne benzeyen bir anasayfa ekranı eklemeye de hazırlanıyor. Tablet üstünde bir tarayıcının nasıl olması gerektiği sorusuna Mozilla’nın ciddi şekilde kafa yorduğunu söylemek mümkün. Ancak her aygıt türü için farklı bir arayüz geliştirmek mantıklı mı sorusu da bir kenarda duruyor. Sonuçta belirli bir arayüze ufak dokunuşlar yaparak farklı aygıtlara destek sağlamak yazılımın marka bilinirliğini ve kullanıcı tecrübesini olumlu yönde etkileyecektir.

Firefox "Fennecomb" Tablet Arayüzü

Bir cevap yazın