Mozilla, Firefox 4 İçin Güvenlik Güncellemesi Yayınlamayacak

Birkaç gün önce Firefox 5 sürümü duyurulan Mozilla bundan sonra çıkaracağı güvenlik yamalarını Firefox 4’e uygulamayacak.

FirefoxMozilla, Google Chrome’dan örnek alarak hızlı geliştirme döngüsü stratejisine geçti ve önündeki yol haritasına bağlı kalarak popüler tarayıcısının beşinci sürümünü geçmişte alışık olmadığımız bir hızla çıkardı. Bu stratejinin yol açtığı sonuçlardan birisi de eski sürümlerin artık güvenlik güncellemelerinden yararlanamayacak olmaları.

Firefox’un yeni bir sürümü çıktığında kullanıcıya gerekli uyarı yapılsa da yazılım Google Chrome’da olduğu gibi kendisini otomatik olarak güncellemiyor. Bunun yerine son sürüme geçip geçmeme kararını kullanıcıya bırakıyor. Tabi kullanıcıların ekrana gelen uyarıları okumamak gibi bir alışkanlığının olması eski sürümlerin kullanılmaya devam etmesine neden oluyor.

Tabi bir de bazı eklentilerin yeni sürüme hemen uyum sağlayamaması da eski sürümün kullanılmasının arkasında yatan nedenlerden birisi. Ancak sürekli güncellenen bir eklenti yeni sürüme birkaç gün içinde uyumlu hale gelebilir.

Sonuç olarak Firefox 4’ün güncellenmesini bekleyen kullanıcılar varsa beklemekten vazgeçebilirler. Bundan sonra en son sürüm Firefox’u kullanmayanlar güvenlik güncellemelerinden yararlanamayacaklar.

1 Yorum

Bir cevap yazın