Mount and Blade: With Fire and Sword Gizemi Çözüldü

Mount and Blade ve Warband’in geliştiricisi TaleWorlds’ün yeni oyun projesi With Fire and Sword hakkında açığa çıkan ilk bilgileri ve yayınlanan ilk videoyu sizlerle paylaşmıştık.

Bu açığa çıkan bilgiler içerisinde Türk oyuncularının eleştirdiği bazı noktalar vardı. GGJ 2011 vesilesiyle TaleWorlds’ü ziyaret ederk Armağan Yavuz ile samimi ve özel bir söyleşi yaptık.  Bu söyleşi, With Fire and Sword’un bilinmeyen yönlerini açığa çıkartırken yapılan eleştirilere de açıklık getiriyor.

Canlı görme fırsatı bulduğumuz With Fire and Sword’un bilinmeyenleri:

 • With Fire and Sword’un video ve resimlerindeki TaleWorlds logosu kafanızı karıştırmasın.  Her ne kadar TaleWorlds projesi olsa da oyun ağırlıklı olarak Rus bir firma tarafından geliştiriliyor.
 • Bu yüzden ilk videoda gördüğümüz Constantinapolis ile TaleWorlds’ün bir alakası yok. Zaten oyunun hikaye akışı içerisinde İstanbul da yok.
 • With Fire and Sword, tarihi gerçeklere dayanan yeni bir hikayeye sahip olsa da temelde Mount and Blade motorunu kullanan bir genişleme paketi (standalone). Fiyatlandırılması da bu doğrultuda olacak.
 • Geliştirici firmanın ısrarı üzerine oyunun Çekçe bir versiyonu çıkmış durumda. Lakin bu sürümde düzeltilmeyi bekleyen birçok hata var. Avrupa ve Türkiye’de raflarda yerini alacak sürüm, bu hatalardan arındırılmış olacak.
 • Oyun temelde alıştığımız Warband mekaniklerin sahip olsa da irili ufaklı birçok yenilik içeriyor. Bu yenilikler arasında yanımıza aldığımız askerlerin zırhlarından bineceği ata kadar birçok şey özelleştirilebiliyor olaması var.
 • Oyun tasarımında kültürel motifler özenle tasarlanıyor (kıyafetler, mimari vs.).
 • Şu an için motor uygun olmadığından dolayı var olan projeler için bir konsol versiyonu düşünülmüyor. Ama anladığımız kadarıyla bu olmayacak bir şey değil…
 • Birçok oyunsever firmanın mevcut oyunlarında seslendirme yönünde eksikliklerin var olduğunu düşünüyor. Armağan Bey, gelecek projelerde bu konu üzerine eğileceklerinin altını çizdi.
 • Sitemizi takip etmeye devam edin, yeni özel haberlerle karşınızda olabiliriz.
GGJ_2011_TaleWorlds

Soldan sağa: Talha Turhal, Ali Erkin, Armağan Yavuz, Uğur Yurtsever.

3 Yorum

 1. lazboy

  Aklınız varsa Rus oyunlarından uzak durun sorunlu hatalı optimize entegre sorunu olan oyunlar yapiyorlar gökten altın yağsa ben rusların yaptığı oyunu almam

Bir cevap yazın