Mount and Blade: Warband – Napoleonic Wars İnceleme

Sunucudayken her geçen dakika artan heyecan yerini büyük bir hüsrana bırakıyor. Zira adını Napoleon Savaşları konulan oyunda ecdadımızın olmadığını görüyoruz. 10 yaşındaki çocuklar oyun geliştirince böyle oluyor işte. Tarih tahsil eden birisi olarak, hiç utanmadılar mı diye buradan kendilerine soruyorum. Yahu 10 makalesinden 6’sı yanlış olan Wikipedia bile Napoleon Savaşları’nı yeterli seviyede işlemiş, Osmanlı İmparatorluğu bu oyunda neden yok kardeşim? Bu adam Mısır’a gelmedi mi? Yafa’da dedelerimize katliam yapmadı mı? Akka’da yenilip kaçmadı mı?

Napoleon Savaşları 1792-93’te başlar. Bu süreçte Napoleon Toulon’u kuşatır, İtalya’yı bir Fransa yönetimine sokar, Mısır’a geçer vs. şeklinde devam ediyor. DLC’nin adı X Napoleon Campaign olacaktı ya da yiğidi öldürüp hakkını vermemezlik etmeyecektiniz benden bu lafları işitmeyecektiniz. Ben zaten görmedim bu Batı’nın yenilgisini yazdığını. Dün gece Uğur ile durumu istişare ediyorduk. Bir laf etti tam düz konuştu ‘İkinci Dünya Savaşı sonrası neredeyse tüm Avrupa tarihi baştan yazıldı.’ doğru! Biraz önce tarih tahsil ettiğimi belirttim, şahsen kendi kitaplarımızda Bizansa, İspanya, Fransa, Rusya vb. gibi devletlerle girdiğimiz savaşlarda aldığımız birçok yenilgimiz detaylı bir şekilde yer alıyor. Hatta durum tahlili de ediliyor. İslam Medeniyeti doğuşu ve gelişimi dönemlerinden tutun da Anadolu’yu yurt edinene kadar nice zaferler gibi yenilgiler de yaşamışız ve sonucunda galip gelmiş olsak da biz yazıyoruz eğriyi doğruyu arkadaş. Yazmayanlar utansın.

Oyuna dört elle sarıldım zira 200 kişilik sunucularda hilal-i zişanı taşıyan 1 kişiye zor rastlarsınız. Takma adımın sonunda ‘Pasha’ yazıyor, belki çocukça gelecek ama üst sıralarda yer aldıkça dikkat çeker de insanlar nedir yahu bu der de araştırır diye kasıyorum kendimi. Geçen bu duruma sinirlenen yabancı birinin bana karşı yaptığı çıkış ile hedefime ulaştığımı düşünüyorum.

Resmi sunucularda yine Prusya hussar subayıyım, karşı takımı sıkıştırdık bir bölgeye. Ben milleti kesip biçiyorum. Aralarından biri çıkıp ‘İslam yanlısı, Osmanlı sever, Muhammed’e ölüm…’ bir başladı küfürlerin ardı arkası kesilmiyor. Sen misin böyle çıkış yapan dedim DLC’yi yapan kişilerle irtibata geçip bu oyuncuyu bloke ettirdim..

Bu yaşadığım olay Paşa Birliği adında bir klan kurma hissiyatını uyandırdı. Eğer Napoleonic Wars oynuyorsanız ve public (halka açık) sunucularda sırtınızı kollayacak dostlar istiyorsanız şu linke bakabilirsiniz:

http://steamcommunity.com/groups/pasabirligi

Öyle ki dost takımda görünen armalarımız Osmanlı veya Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı olunca sırtımızı dahi kollamıyorlar…

57 Yorum

  • bertan

   evet atalarimiz buyuk isler yapmistir ama Napoleon hakkinda bilgilerinizin eksik oldugunu dusunuyorum hem senin hemde incelemeyi yapan kisinin.Napoleon enginizasyon mahkemelerini kapatan adamdir.Napoleon askerlikten kralliga gelip istemeden de olsa fransa halkina cumhuriyeti ogreten adamdir.Kotu bir komutan dedeginiz adam ingilizler tarafindan yaklanip bir daha canimizi yakmasin diye surgun edilmistor ve bulundugu adada her gecen gun arsenikle zehirlenerek oldurulmustur .uzmanlar napoleonun sacinda insanda bulunan arsenigin 100 kati kadar bulmustur.

 1. Deniz

  Ellerine sağlık… “shep”e katılıyorum; sitemlerinde çok haklısın.

  “””Sunucudayken her geçen dakika artan heyecan yerini büyük bir hüsrana bırakıyor. Zira adını Napoleon Savaşları konulan oyunda ecdadımızın olmadığını görüyoruz. 10 yaşındaki çocuklar oyun geliştirince böyle oluyor işte. Tarih tahsil eden birisi olarak, hiç utanmadılar mı diye buradan kendilerine soruyorum. “””

 2. Tüm okuyucularımızdan özür dilerim. Oyunun puanı kesinlikle 80 değildir. Bir önceki incelememde yer alan bazı tabloları kullanmak için kopyala yapıştır işlemini uyguladığım için oyunun Napoleonic Wars’un notu 80 olarak yayına girdi. Oysa DLC’NİN PUANI 70. Son sayfa güncellendi DLC’nin notu 70 değerli okurlar.

 3. Berk Öksüz

  İncelemeyi beğenmediğimi söyleyebilirim. İlk kez kendi içinde bu derece çelişen bir inceleme okuyorum. Burada 1802-1805 tarihleri arasını konu edinen bir oyunda “Vay efendim Osmanlı niye yok? Bunlar Osmanlı düşmanı mı da oyuna koymuyorlar? Ecdadımızın kemikleri sızlıyor!” havasına girmeye gerek yok. Oyunu diğer oyunlarıyla mukayese ettiğimizde birçok değişiklik getirdiği apaçık. Birtakım şeyler aşama aşama değişmekte, bizim Türk oyun sektörü de bu şekilde yavaşça gelişiyor. Köstek olmak yerine destek olmayı denesek fena olmaz hani.

 4. Yazı kesinlikle çelişmiyor. İlerleyen sayfalarda Napolyon’un hangi savaşla geri dönüşü olmayan bir sürece girdiğini yazdım. Akabinde DLC’nin isminin farklı olmalıydı hususunu açıkladım ve ‘periyot adı Napleon Campaign’ şeklinde bir öneride bulundum. Ne yazık ki bazı MB severler yazıyı çok heyecanlı ve hızlı okumuş, bu yüzden iyi anlaşılamadığımı düşünüyorum. Ayrıca devlet bakanlarının konferanslarda örnek verdiği bir oyun olan MB’nin ortaya koyduğu işlerde daha hasas olması lazım. Artık MB cephesi v0.6-7… sürümlerinde olan ve yardım bekleyen bir oyun değil. Kurtlar sofrasında, biz de yapıcı eleştirilerimizle telkinlerimizle destek olmaya çalışıyoruz. Asıl köstek olan bu oyuna abartı puan verip eksik yanlarını söylemeyen yancı basın tayfasıdır.

 5. ucube

  Tarih konusundaki sitemleriniz haklı da olsa iş ticarete bakar. Sonuçta hedef kitlesi malum olan bir oyunda kime ne cakası satacaksın. Yersiz hamaset yapmanın lüzumu yok. Adamlar senin adına dayanamıyor bir de parayla mı alacaklar!?. Yine de
  Türk oyuncular da ciddi anlamda bir potansiyel oluşturmaya başladılar. belki ilerde yerele yönelik güzel kaliteli bir çalışmayla, dışarıdan daha çok kar getirebilecek bir oyun yapılabilir. He o zaman ver gazı ağa, kim tutar seni 🙂

 6. Kleidosaurus

  Tarih tahsil eden arkadaşımız Napolyon Savaşları ile Napolyon’un Mısır-Suriye Seferi arasındaki farkı elbet biliyordur; Napolyon Savaşları denen savaşlar silsilesinin ne zaman başladığını, Mısır-Suriye Seferinin ne zaman bittiğini de biliyordur herhalde. Ve Osmanlı’nın Napolyon Savaşlarına ne kadar katıldığını da. Hal böyleyken “Vay efendim ecdadımız nerede?” diye celallenmenin de haksız yere olduğunu kabul edecektir sanırım.

 7. Toulon (1793) ile Napoleon’un davası başlar Waterloo (1815) biter. Kusura bakmayın fanboyluk yapmanın hiç bir manası yok. Hadi senaryosu olan bir oyun olsa anlarım da sadece multiplayer’dan ibaret olan bir oyunda ordu manasında Osmanlı ve İSPANYA neden eklenmemiş şaşarım. Yüzlerce defa yazmanın bir manası yok. DLC geliştirenler hataldır. Aksini iddia eden gereksiz heyecan ve yancılık içerisindedir. Hala burada neyi eleştiriyorsunuz anlamıyorum, daha benim savunduğum davayı idrak edemediniz, size tarih dersi mi vereceğiz?

 8. Kleidosaurus

  Ama kendiniz yazmışsınız “Napolyon Bonapart’ın 1803–1815 tarihleri arasındaki savaş atmosferini konu edinen DLC” diye. Şimdi 1793 oldu, sağlık olsun. Da, 1793 “Napolyon Savaşları” dediğimiz hikayenin başlangıcı değil. Napolyon Savaşları denen nane daha sonra, 1803 falan, var ya yukarıda; işte o zaman başlıyor. Yok periyot yok campaign; madem tarih okuyorsunuz açın bakın, Napolyon Savaşları neye denir diye.
  Fanboyluk yapan bir kişi değilim; zaten daha almadım bile ben bu DLCyi.
  Savunduğunuz “davayı” anlıyorum da bu “dava” kabak tadı verdi. “Osmanlı nerde de Osmanlı nerde?” E yok arkadaş işte, eklememiş adamlar. TW’e niye böyle bir misyon yüklemeye çalışıyorsunuz ki zorla?
  “Ecdadımız nerde?.. 10 yaşında çocuklar oyun geliştirirse” diye yazdığınız bir inceleme var ortada ama dönüp bana gereksiz heyecan falan diye laflar edebiliyorsunuz ya; bravo.
  İspanya da sonradan çıktı bu arada. Ama hazır İspanya dendi ben de diğer mazlum halklar adına adalet istiyorum! Hollanda, İsviçre, Portekiz, Danimarka, Sardinya ve bu DLCye eklenmemiş bilimum ülkeler nerde arkadaş?

 9. “Napolyon Bonapart’ın 1803–1815 tarihleri arasındaki savaş atmosferini konu edinen DLC” bu cümle bir künye bilgisidir. Yazıyı nasıl okudun bilmiyorum ama ‘Toulon’dan zaten bahsettim.
  *
  Bir örnek vereyim şu ‘Napoleon Savaşları’ denilen sürece. Doğu Roma, ne zaman Bizans oldu kanısı için iki elin parmağı kadar tarih vardır. Yani demek istediğim kimi tarihçiye göre Napoleon Savaşları’nın başlangıcı 1803 kimilerine göre Toulon’dur. Ben de Toulon’culardanım anlatabildim mi? Ve böyle olmamın sebebi de First Coalition denilen buhrandır ki tarihi 1792’dir! Afedersiniz bu arada tahsiliniz nedir? Hazır tarih konuşuyorken öğrenelim.
  *
  Son olarak DLC’yi geliştiren şahıs ile gereken istişareyi yaptık, biz kendi aramızda konuyu kapadık güler yüzle. Siz neyin yancısısı ve savunucususunuz da benden tabiri caiz ise azarı işiten 🙂 geliştirici sitem etmezken burada sizin trollerinize cevap veriyorum.

 10. Kleidosaurus

  Yazıyı kaba etlerimle okuduğumu ima ediyorsun galiba, e anca öyle okumuş olabilirim zaten. İşte bilgi yazısıdır onu diyorum, olayın ne olduğunun bilgisini verip, çerçevesini çiziyor o tarihler.

  Ama öyle ünlemli! tarihli! falan şeyler yazınca korktum ben. 😀
  Da bir mesaj önce 1793tü, bir mesaj sonra 1792 oldu. Bir karar verseniz mirim artık. 😀
  1803 yerine 1799 tarihini duydum da, 1792 mi 93 artık onu pek duymamıştım.
  Benim tahsil arkeoloji. Bu Napolyonun falan hep ağababalarını bilirim ben 🙂

  Ben yancı, savunucu falan değilim. Dedim ya daha önce de, satın almadım bile ben bu DLCyi, almayacağım da. Troll niye oluyorum onu anlamadım ki ben ama? Şurda iki lafın belini kırıyoruz gece gece, fena mı?
  Biz de dün konuştuk o şahısla, çok üzülmüştü kerata, bugün anlaştıysanız bilemem; sizin bileceğiniz iş.

 11. Öncelikle hiçbir hukukunun olmadığı bir kişiyle bu kadar laubali konuşmamalısın. Lakin herkes adab-ı muaşereti veremiyor tabi yadırgamıyorum.
  *
  Yine nasıl okudun bilemiyorum yazılanları ama anla diye ayrıntılı yazayım. 1793 Toulon Kuşatması, 1792 ise İlk Koalisyon’nun kuruluş tarihi olarak kayda geçmiştir.
  *
  Diğer yazdıkların laubali olduğu için cevap vermiyorum.

 12. Kleidosaurus

  “10 yaşında çocuklar oyun yapınca böyle oluyor mirim” diye inceleme yayınlayıp sonra da “Bu kadar laubali olmayalım lütfen” diye ahkam kesiyoruz yani?
  E haydi, selametle o zaman.

  Sabah-ı şerifleriniz hayırlı olsun.

 13. http://thgtr.com/mount-and-blade-warband-napoleonic-wars-inceleme#comment-19569 mesajı atan ben değilim sensin. Öyle bir mesaja gelen cevap nasıl olabilirdi, oyuncu tabiriyle neden RAGE yaptın?
  *
  İncelememdeki söz de hiç laubali değil. Zira ben bir fikir beyan ederken bir deyim kullanıyorum. Buradaki mana bence* hamlar demek. Ek olarak incelemede 1re1 muhabbet de söz konusu değil.
  *
  1- http://goo.gl/pFqeG
  2- http://goo.gl/UoHp0
  Yukarıda verdiğim url’ler senin için yararlı olabilecek konular. Bakmakta fayda var.

 14. gouranga

  Bu incelemeyi ilk okuduğumda bana biraz “hararetli” gelmişti. Yorum yapayım bu konuda dedim (hem de 80 puan fazla gelmişti yazılanlara göre), sonra oynamadığım bir oyun için yersiz olur dedim kendime.

  Talha bey belli ki bu oyunu incelerken sadece bir oyun olarak bakmamışsınız, belki de bunu firmaya yönelik yapıcı eleştiri olarak algılamak lazım. Ama süregiden tartışmadan rahatsız oldum ve Kleidosaurus’un ilk yorumlarındaki tavrın hiç de kabaca olmadığını düşünüyorum.

  Bu bir oyun, tarih kitabı değil, en nihayetinde oynanışın zevk vermesidir önemli olan. Ben oyundan zevk aldıktan sonra adı Fransız- Osmanlı değil de Zerg- Protoss olsun farketmez.

  Siz Osmanlı yok, Türk bayrağını gören yardım etmiyor vs. gibi şeylerden fazla oynanışı baltalayan şeylere(süngülü askerler gibi), ne bileyim atmosferdeki eksikliklere filan odaklanmış olsanız daha güzel olurmuş sanki. Belki ben Prusya oynamaktan zevk alıyorum ve Osmanlı var-yok pek de umurum değil?

  Bunu sıkı bir takipçi görüşü olarak düşünün, trollük değil.

  Saygılar.

 15. Gouranga çok teşekkür ederim mesajın için. Yıllar sonra kimin troll kimin cidden yorum yapan bir şahıs olduğunu anlayabiliyoruz. Kleidosaurus, tahlil yaptığında amacını da anladım. İlk mesajı direk olarak yazıyı nasıl bir şekilde okuduğunu belli ediyor.
  *
  4 sayfalık yazıda süngü için eleştirim var hem de neredeyse 1 sayfası gameplay’e ait. Ayrıca DLC’deki önemli hususlara da değinilmiş durumda. Buff sistemi ile binaların yıkılmasını uzunca anlatsam Battlefield 3’e haksızlık olur.
  *
  Bu arada oyuncu, editör ve tarihçi biri olarak böyle bir yazı yazmam yadırganmamalı. Her şeyi bir yana bırakıp sadece Osmanlı hususunu dile getirsem haklısınız. Cidden bu oyunun gelişmesini istiyorum, ama her seride sınıra kadar dayanılmasına rağmen hatta sınırlara girilmesine rağmen ecdadın bu oyunda yer almaması tam bir kayıp. İçerik, oyunu oyun yapan içeriktir. Prusya da olsun Osmanlı da ki biz Avrupa birliğine Orta Doğu devleti olan İsrail’i alın ısrarı da yapmıyoruz. Tarihi gerçeklere dayanarak konuşuyoruz 🙂
  *
  Bu arada geçen yine oyuna girdim, yine bir takım arkadaşım tarafından öldürüldüm. Yürüyordum, arkadan gelen ve atlı bir birliği seçen takım arkadaşım beni öldürdü ve yoluna devam etti. Ne silahını doldurdu başka takım arkadaşına ateş etti ne de kılıcıyla saldırdı. Kafasının üzerinde Avusturya arması vardı. Ya gerçekten yazıda değindiğim hususu bir kez daha yaşadım ya da kamufle olmuş bir köleydi.

 16. Osmanlı elden gidiyor kafirler

  Evet Bu incelemeyi müsait biryerlerinden ter akıtarak yazan adam bu incelemeyi forumda yayınlayıp hakaret işitince oyunun puanını düşüren adamın incelemelerini okuyorsunuz ya helal

 17. Osmanlı elden gidiyor kafirler

  Paşa birliği ile elden giden osmanlıyı geri getirin kafirler arkadan bıcakladı bizi

  Oynadığımız sunuclar ise genellikle fetih modu allahın izni ile kafirlerin hepsini öldüreceğiz oyuna osmanlı eklemeyenin kellesini alırız vallah

 18. NoNever

  Sen adam olsaydın Kleidosaurus a laf atacağına
  Deniz denen herif e laf atardın.Yok oyun yapımcısıya konuşup lafı tatlıya bağlamışmış adam forumda bile seninle dalga geçti neyin dalgasısındasın millete tarih dersi veriyorsun kimse senden tarih dersi istemiyor senin yapacağın iş şu Git herhangi bi siteden kopyala yapıştır yap birkaç şey ekle bide sözde tarih dersi ver.Bide bu oyun dağıtımcıları neyse adları sana oyun verdiğinde yarışma yap beleşçilere oyun dağıt bide paia birliğindeki paşalarla avrupaya Müslümanlığı getir.

  Bu konuşmaya son veriyorum daha çok isityorsan yazmayacağım gerekiyorsa Sizin Osmanlı sevdalılarınızla kılıçlar konuşur

  • NoNever

   Yaşasın paşhalar (Klanın konusundan alıntı)

   Klana girmenin şartları:

   ! 100 vs 100 yani toplamda 200 kişilik sunuculara girdiğinde kasmayan teknik açıdan iyi bir bilgisayara sahip olmak.
   ! Yaklaşık 120 veya biraz üzerinde de istikrar gösterebilme (Tamam kabul ediyorum bu zor ama Türk oyuncusu alışkandır.)
   !Düzgün bir takma isim bulup sonuna Pasha yazma. Bkz Gazi_Hasan_Pasha (Gerçek veya sallama ön adlar farketmez)
   Oyunda topçu sınıfı hariç yaya da olsa atlı da olsa topluca hareket edip beni izleyeceksiniz.
   ! Oyundaki karakterinizin başı üzerinde var olan logo ise üsteki resimdeki gibi olmalı.
   Kesinlikle oyun içerisinde küfretmek yok, en !!!!fazla sizi isteyerek ya da istemeyerek öldürenlere ‘noob’ falan diyebilirsiniz.
   Başka klana üye olabilirsiniz, ama bu oluşumla oyun oynarken adınız kesinlikle AAAA_AAA_Pasha şeklinde olmalı tbr*

   beyler max payne 3 vardı şimdi bu başımıza çıktı

   • gouranga

    Harbiden çok ilginç adamlarsınız, hoşuna gitmiyorsa klana girme hatta daha iyisini önereyim: yapabiliyorsan dostça rekabete girebilecek daha kaliteli bir klan kur.

    Sanki oyunu alanı döve döve bu klana sokuyorlarmış gibi yorum yapmışsın.

    Zannedersem “NoNever” ve “Osmanlı elden gidiyor kafirler” başka forumlardan Talha Turhal’ın kan davalıları. Bunların takipçileri de vermiş artıyı.

    Olm gidin para verdiğiniz oyunu oynayıp zevk almaya bakın, şu forumda-bu sitede sağa sola saldırıp durmayın lem.

   • gouranga

    Sen de adabıyla kur o zaman. Adamın başlattı da sanal tartışmada çığır açacak bir bahaneymiş 😀

    Oyun üzerinden saçma sapan tartışmalara girmek, hakaret ederek gerçek hayatta hiç tanımadığın birilerinin kalbini kırmak da bence zeka parıltısı sayılmaz. Sonuçta 15-20 liralık değeri olan birşey için gerçek hayatta kavga çıkarsak ne kadar komik olur değil mi? Oyun oynamanın amacının dışına taşmamak lazım.

    “gidin para verdiğiniz oyunu oynayıp zevk almaya bakın, şu forumda-bu sitede sağa sola saldırıp durmayın” demiştim, benim daha fazla söyleyecek birşeyim de yok.

   • NoNever

    dediğin çok doğru fakat mağlesef talha abiniz kaşındı o ve onun gibiler bf3 alıp bide sırf harita ekleyen ek patine 50-60 tl verenler yüzünden oluyor böyle şeyler

    Bunlara 50-60 tl dlc yi alıp Napoleonic i sanki birşey eklemeden veriyormuş gibi konuşanlar yüzünden oluyor bf3 ün dlc si 50-60 tl ise napoleonic i görüp allaha dua edin yabancılar warbandı 19 dolara alıyor oyun 10 tl diye dalga geçin siz.Napoelonic bi türklere 9.90 tl be
    yabancılar 2 katına alıyor vicenzo hollandada yaşıyor ve dlc nin başı orada 20 tl YANİ 9.90 $!

    O abiniz başında denizi destekleyeceğine karşı çıksaydı bu sorun boşuna büyümezdi

    he bide aynısını wfas tada gördük 15 kişiyiz maça çıkmak için 10 vs 10 başlamıştık 10 vs 5 e düşmüştü sonra 5 vs 5 yaptık hatrınıza
    5 vs 3 olunca artık pes …
    bunun gibi yöneticiler – oyuncularla bir yere gelemezsiniz TW gibi yok 2 vs 2 oda kur paint mapı ele geçirelimle bitmiyor warband

    Npw de ise dahada zor işiniz millet LB lere en az 30-40 kişi ile çıkıyorken Türklerin bi lb ye adam gibi çıkması için bütün türk reglerinin birleşmesi lazım ki türk reglerini görüyoruz

    örnk (45th)

   • NoNever

    yattığım yerden yazdığım için yazım yanlışları dolu bunun için özür diliyorum fakat zaten anlamak isteyen anlar zaten

 19. ofcmate

  Yorumların seviye nasıl da düşmüş. İşte mount and blade kitlesi. Yazıdaki tespit doğru 10 yaşındaki bebelersiniz. Şu yorumlara bak adam haklı aileniz sizi sokağa salmamış internete salmış.

 20. NoNever

  Wfastaki (Ateş ve kılıç]taki sözdemi artık gerçek mi bilinmeyen paşa yandaşlarının klanını (Total war türkiye diyemi neydi)bilmeden bizim seviyemizize şükür ederdin.

  siz ve sizin gibiler abiler takliti yapar biz kılıcları konuştururuz.Bu yüzden abiler gibi yok entel mentel konuşamayız klavye delikanlılarının işi yok warbandda.Bu yüzden İnternet kafedeki tipolar gibi (abeyy grafiklere bak abeyy vay vay adamlar yapmış) herifler bulunmuyor oyunda

 21. Nonamed

  ”Bana göre dünyanın en yetersiz askeri ve devlet adamı olan Napolyon Bonapart”

  ‘Dünyanın en yetersiz askeri ve devlet adamı’ olan Napolyon Bonapart hakkında biraz okursanız belki azcık ufkunuz genişler..

 22. isminivermekistemeyenseyirci

  10 yaşında çocuk mu ? Tarihle uğraşıyorum falan filan..Ulan osmanlı devleti 1800 lü yıllarda ne durumdaydı ? yıkılış devrindeydi.Sırf iki tane çocugun egosu tatmin olcak diye adamlar sizin için bok çukurunda olan bir devleti zirveyemi çıkartcaklardı ?

  Taleworlds forumlarından :

  “Osmanlı nerede diyenler bir saniye bakabilir mi ?

  İspanya
  Portekiz
  Sicilya
  Sardunya
  İsveç
  Hannover
  Birleşik Hollanda
  İtalya
  Birleşik Devletler gibi Koalisyon Savaşları’nda yerini almış devletler yokken siz sadece Akka Müdafaası’nda bulunmuş Osmanlı’yı oyunda istiyorsunuz. İlk önce bu saydığım aktif devletler olursa siz oturup ”Osmanlı neden yok ?” tartışmasına girin lütfen.”

  • osmanlı torunu

   kardeşim prusya (alman) evet prusyanın bir coğu almandır ve katoliktir oyunda gördüğüm kadarıyla hiç islama bağlı devlet yok beni doğrusu üzdü ):
   prusya arada kalan kücük bir devlettir!
   gelelim osmanlıya çöküş halinde diyenlere osmanlı çöktü çökücek derken sevr antlaşmasını ortaya sürdüler ve antlaşmada sunlar yazıyordu:
   osmanlı ordusu silah bırakacak ve diğer devlet lerin halkı rahatsız olduğu anda Yozgat Ankara işgal edilecektir diye bir antlaşma olmustur ve bunlar osmanlıyı batırma cabasındaydı ama büyük önderimiz Mustafa Kemal ve askerleri kurtuluş savaşı ile bütün ülkemizi yeniden kazanmıştır.
   sorarım size hangi ülke çöküş halinde bu kadar şeyi yapar osmanlı çökmemiştir.
   10 yaşında cocuk mod yaparsa tabi ne olur
   haa osmanlıya çöküş halinde diyen bazı türkler utansın diyelim
   neyse şimdi iyi günler dilerim

   • belubulu

    prusya döneminin en güçlü askeri teknolojisine sahip devletlerdendir

 23. ali can can

  talha turhal arkadaşım sen bu yazıyı okuduğunda hiç utanmıyomusun kendi içinde çelişiyorsun hayır insan yazdıktan sonra okur hiç mi okumadın UĞUR YURTSEVERİN incelemeliriini okursan bilgi sahibi olursun bence uyarıları dikkakte al

 24. Hasken

  it yorum yapar talha incelemeye devam eder. DLC geliştiricisiyle incelemeyi konuşup halletmişler siz daha ne diye burada doğruları söyleyen bir adama karşı, ecdadı savunan adama karşı spam yapıyorsunuz.

 25. osmanlı torunu

  kardeşim prusya (alman) evet prusyanın bir coğu almandır ve katoliktir oyunda gördüğüm kadarıyla hiç islama bağlı devlet yok beni doğrusu üzdü ):
  prusya arada kalan kücük bir devlettir!
  gelelim osmanlıya çöküş halinde diyenlere osmanlı çöktü çökücek derken sevr antlaşmasını ortaya sürdüler ve antlaşmada sunlar yazıyordu:
  osmanlı ordusu silah bırakacak ve diğer devlet lerin halkı rahatsız olduğu anda Yozgat Ankara işgal edilecektir diye bir antlaşma olmustur ve bunlar osmanlıyı batırma cabasındaydı ama büyük önderimiz Mustafa Kemal ve askerleri kurtuluş savaşı ile bütün ülkemizi yeniden kazanmıştır.
  sorarım size hangi ülke çöküş halinde bu kadar şeyi yapar osmanlı çökmemiştir.
  10 yaşında cocuk mod yaparsa tabi ne olur
  haa osmanlıya çöküş halinde diyen bazı türkler utansın diyelim
  neyse şimdi iyi günler dilerim

  yazdıklarımı silme ayıp !

 26. belubulu

  Oyunla ilgili incelemenizin çok yanlış olduğunu düşünüyorum.Öncelikle bu oyunun amacı regimental playing tir.Yani 20-30 arasında değişen oyuncuların oluşturduğu klanlardır ve her klan özgüdür.Mesala bir piyade klanı gidip de süvari oynamaz ve bu oyunda osmanlı olmamasının nedeni hiç bir türk regiment i bulunmamasıdır.Yani oyunu public e göre değerlendirmek yanlış olur.
  http://www.youtube.com/watch?v=A62-3_TD9u8&feature=g-all-u linkte örnek bir regimental playing görürsünüz.

 27. MUHAMMET

  OSMANLI OLMAMASI ÇOK KÖTÜ OLMUŞ prusyanın TARİHİMİ VAR BENCE OSMALI OLMALIYDI BİR TÜRK OYUNU AMA ADAMLAR KENDİ ECDATLARINI ZAYIF MI GÖRÜYORLAR AGE OF EMPİRES DE BİLE OSMANLI VAR 🙁 YAZIK….

 28. Nevzat

  Arkadaşım biraz araştırın bence bu bir dlc ve türkler yapmıyor Fly Sequirrel Entertainment diye 4 kişiden oluşan bi grup yaptı ve türk değiller warbandı oynamıştım onda ülkelerin isimleri farklıydı ordada ne osmanlı nede başka bi devlet vardı bunu sanki türklerin yaptığı bi dlc gibi yorumlamayın şu anda türkiyenin en iyi oyun yapımcısını boş yere kötülüyorsunuz sonra neden türkiyede iyi oyunlar çıkmıyor deniyor

Bir cevap yazın