Mount and Blade: Warband İnceleme

Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’da her sene onlarca Orta Çağ festivali düzenleniyor. İnsanlar yaylalara ve köylere akın ediyor. Haftalarca süren bu festivallerde insanlar ataları gibi çadır kuruyor, giyiniyor ve yemek yiyor. Orta Çağ festivallerinin en sevilen yanı ise savaşların canlandırılması ve zırhlarla kuşanan erkeklerin turnuvalarda bir birleriyle kıyasıya mücadele etmesidir. Kılıç kalkan sesleri o uçsuz bucaksız yaylada yankılanırken seyircilerin aldığı hazı çığlıklarından kolayca anlayabiliyorsunuz.

Mount&Blade: Warband Carnaval

Atmosfer nasıl ama?

Kreşe giderken mehter marşları dinleyen, semtimin hatta belki de ülkenin son marangozlarından rahmetli Turgut Dede’ye tahtadan kılıç yaptırtan, okuma yazmayı öğrenince Delibalta çizgi romanını elinden bırakmayan, TGRT’nin ve İhlas yayınlarının tarih üzerine birçok eserini ezberlemiş olan, Osmanlı Bedel İster film serilerini defalarca izleyen ve kılıç ile kalkanın olduğu oyunları büyük bir şevkle oynayan biri olarak bahsi geçen festivallere delice imrendiğimi belirtmek istiyorum. Ne yazık ki ülkemizde bu tür festivaller düzenlenmiyor. Zira etraf “Geçmiş geçmişte kaldı geleceğe bakın” diyen tiplerle dolu. Tarihi sevmek zordur, herkes beceremez… Ben ve benim gibi kişiler tarihe olan sevgilerini 21. yüzyılın sanat eserleri olan video oyunlarını oynayarak pekiştiriyorlar.

Birçok yazımda insanların tamahkar olduğuna değiniyorum ve tamahkarlığın had safhada görüldüğü oyuncu kitlesinden bahsediyorum. Tarih seven ve strateji oyunlarını oynayan kişileri çoğu kez “Keşke bu savaşlarda bir askeri yönetsek” diye hayıflanırken görüyoruz. 2005’yılı sonlanırken feryatlarımızı birileri duymuş ya da aynı hisleri paylaşıyor olacaklar ki Mount&Blade projesini ete kemiğe bürüdüler. TaleWorlds, 2005’te başladığı Mount&Blade’in yapımını 2008’de sonlandırmış ve Paradox Interactive’in dağıtımıyla beğenimize sunmuştu.

Armağan ve İpek Yavuz çifti tarafından kurulan TaleWorlds bir Türk oyun firması olduğunun da altını çizelim. Yavuz çifti başlarda iki kişi olarak çıktıkları yola bu gün yaklaşık 15’i aşkın çalışanıyla devam ediyor. Zamanla ekipte yabancıların da yer almasıyla TaleWorlds ulusal bir kimlik kazandığını söyleyebiliriz. Ayrıca taraftarları (forum) da sayarsak TaleWorlds’ün çıktığı yolda destekçilerinin bir hayli fazla olduğu görebiliyoruz. Mount&Blade’in çıkmasının ardından geçen iki sene gibi uzun bir süre sonra, birkaç gün önce 30 Mart 2010’da Mount&Blade: Warband piyasaya sürüldü. Warband sizler için oynadık, övdük ve eleştirilerde bulunduk. Dilerseniz şimdi yazmış olduğumuz incelememize geçelim.

46 Yorum

 1. Emre YURT

  İlk oyuna sahipim ve uzun sürede oynadım fakat oyundaki ruhsuzluk kelimesi gerçekten cuk diye oturmuş tebrik ederim gerçekten öyle ruhsuzlaşıyor.İlk hevesle bişeyler yapsanızda sonrasında bi kenara itiliyo.Yinede herşeye rağmen türk firması olması oyunun türkçe dil desteği ile gelmesi apayrı bi gurur tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum

 2. Ziyaretçi

  Oyunu sırf destek için alacaktım ancak ilk oyunda menude haçlıların, olduğunu yol kesenlerin Türk ve heryerde kilise olduğunu okuyunca tam tersine artık nefret etmeye başladım. Sen hedef kitleni Türklerden değilde yabancılardan seçersen senin oyununu kusura bakma kimse almaz. Gördüğüm grafiklere göre oyun grafik olarak güncel oyunlardan çok gerilerde. Dinimizi ve kültürümüzü değilde yabancı kültürleri ön plana çıkarıyorsan kusura baklma ama almam, oynamam. Halbuki bizim gururumuzu okşasa ve bizim kültürü ön plana çıkarsak crysis teki gibi millet lisanslı almak için yırtınırdı ve şimdikinden daha fazla para kazanırdınrız.

 3. ReBoN

  Sayın Ziyaretçi,

  Söylediğiniz şeylere bakmak için eski oyunun son hali olan V 1.011 e girdim.5-6 tane şehir gezdim.Hiç birinde dini bir simge bulamadım.Genellikle avrupa surlarında olan haçlar bile yoktu.Menüde haçlılar var diye bir şey yok.Pek çok kez çıkıp girdim.Hem kergitli,hem nordlu,rodoklu vs. tipler gördüm.Sadece birininin kaskında haç vardı fakat o kask zaten o haçsız olmazdı.Yol kesenlerde sarı saçlı,beyaz tenlide var siyah saçlı,kumral da var.Size kim bu bilgileri verdiyse yalan söylemiş.Fakat bu yazdıklarım 1.011 versiyonuna aittir.Oyunun ilk halini oynamadım.

  Almamak için sunduğunuz nedenler yeterli değil.Desteklemek istiyorsanız alırsınız.Her ne olursa olsun ”Türk yapımı”diye almalıydınız.Çok fazla yerli oyun göremiyoruz piyasada.

 4. Ziyaretçiomer

  oyunda yabancı kültürün etkisi ,haç ve bunun gibi şeyler asla yok 2 yıldır takıp ediyorum betalarının bile çoğunu oynadım böyle bir şeye rastlamadım. yok yolkesen türk muş felan filan onlar uydurma baştan sona haritanın her yerinde yol kesenler var ve bunların hepsi aynı çapulcı veya asker kaçağı çoğu. oyunun zaten böyle bir amacı yok .krallıkların hepsi incelemedeki gibi değişik özelliklere sahip ve bunların gerçekte hangi ırka ait olduğuna dair bir işret yok .haç işareti ile ilgili olarak bir tane kafalıkta var ama o T şetklinde olduğunda öle gözüküyor olabilir. oyunda dine vurgu yok. bunları uyduranın niyeti ne acaba. ayrıca oyunun orjinal alacağım .arkadaşlarıda kandırdım onlarda alacaklar:) 30 lira gibi çok ucuz bir fiyatı var . içindende güzel bir kitap ve harita çıkıyor. hayet güzel bir ürün.

 5. güzel insan

  MB yi ve Warband i oynamış biri olarak bende haydutların çoğunun Khergit olduğunu veya dini açıdan yazıda belirtildiği kadar eşitsizlik olduğunu hatırlamıyorum.Sadece kilise kısmı biraz tanıdık geliyor,çok uzun süre olduğu için emin olamıyorum,kiliseler de o dönemin mimarisini yansıttığı için konulmuştur,vardıysalar da aşırı olmadıklarına eminim,öyle olsa mutlaka hatırlardım Khergitleri oyuna koyarlarken hiç aha bunlar Türk gibi olsun dediklerini sanmıyorum,bildiğin Moğol bunlar (moğollar Türktür muhabbetine hiç girmeyin,anlayan anladı).Şimdi neden Türkler oyunda yok diyenler olur,belki adamlar kendilerini yeterli görmemişlerdir.Filmlerde Atatürk’ün yeni yeni oynanmaya başlaması gibi.

 6. Ziyaretçi

  ben ters düşünüyorum tamam çok oynayınca oyun sıkıcı oluyo ama gene de fıstık gibi oyun ben de alcam oyunu başından kalkmayacağımı biliyorum çünkü eskiden vardı ama demoydu oynuypdum eğlenceliydi ama sonra bitti bundan dolayı orjinal cd alcam

 7. Rufp

  Mount&Blade’i keşvettiğim zaman, ben bugüne kadar oynadığım oyunların oyun olmadığını sadece zaman öldürmek ne bileyim eksikleri boşlukla doldurmakla yetinmişim. Oysa hala gerçekten oyuna oyun dedirtecek kişiler mevcutmuş. Hani çok sevdiğiniz bir kızı elde edersiniz ya, hani onun için bir dünya fedakarlık yaparsınız ya… İşte bende hiç bir kız için yapmayacağım fedakarlığı bu oyun için yapıp şu anda üstümü giyinmekteyim bu yazıyı bitirip yaklasık 50 kilometre yol gidip bu oyunu alacağım 🙂 Nerede satıldığını kaça satıldığını katien bilmiyorum fiyatı ise hiç umrumda değil 🙂 şu anda birisi karşıma geçip oyuna 500 lira istese çıkartıp veririm. Ve ben şimdi gidiyorum o oyunu alıp gelecem. 🙂

 8. habbut

  yaklaşık bir buçuk aydır oynuyorum. aradığım oyunu bulduğumu düşünüyorum. oyunun eksikliği olarak söyleyeceğim tek şey oyunda çok fazla entrika yaparsanız oyun olayları karıştırıyor. yani ben oyuna başladım bir krala biat ettim derebeyi oldum. sonra kralın gerçekte kral olmadığını söyleyen taht talibiyle bir oldum krala tekmeyi bastım. daha sonra ülkenin başına getirdiğim bu adam beni istemedi ben onada tekmeyi bastım kendi ülkemi kurdum,sonra başka bir krallığın taht talibine yardım edecem dedim ettim de :)) işte burdan sonra oyunun da benim ne yaptığımı anlamıcak ki kafayı yedi :)) normal bence :))

  bir de oyunun eksiği evleniyoruz ama çocuk sahibi olamıyoruz bizim krallık güme gitcek valla :))

 9. Ziyaretçi

  Dünyada eşi görülmemiş bir oyunu bu kadar düşürmek sadece bir farkımız olsun diye yapılmış görüyorum. Hangi oyunda gördünüz ki  bu kadar gerçekçi bir kılıç savaşını ? Bir klana girmeyi becerirseniz oyunun hiç de ruhu gitmiyor. Klan maçları inanılmaz sarıyor ve inanılmaz stratejik zekanız gelişiyor. Çok kötü inceleme…

 10. BySeco

  Merhaba

  Mount and Blade oyununu daha ilk dönemlerden beri takip ediyorum. Oyun gerçekten çok emek verilerek bu noktaya geldi. Bunda emeği geçen Türk arkadaşlara teşekkür ediyorum. Kimisi destek olmak amacıyla oyunu satın almamız gerektiğini düşünüyor, evet alın. Ancak oyunu kurup yüklediğinizde iyi ki de almışım verdiğim paraya kat kat değmiş diyeceksiniz. Diyeceğim şudur ki ön yargınız sizi yanıltacaktır.

  Bir kere oyun çok büyük oranda Türkçe, bir kaç ufak tefek hata hariç Türkçe. Daha sonra gerçekten eğlenceli, oynanışı kolay. Bir de çoklu oyuncu bölümü var ki akıllara zarar. Sanki kendinizi savaş meydanında zannediyorsunuz. Oyunun müziğini kısıp oynatıcıdan seçme savaş müziklerinizi açınca tadına doyum olmuyor. Bazen galeyana gelip “Allah aşkına vurun, Peygamber aşkına koman!” gibisinden nara attığım bile oluyor.

  Alın, oynayın, oynatın…
  Saygılar
  Sercan ŞANAL

 11. Ali Furkan Şahin

  warband ı daha almadım.Ancak fiyatı eleştirilerden anladığım kadarıyla böyle bir oyuna göre oldukça makul.Bu hafta sonu almayı düşünüyorum.Eleştiride bazı hatalar var ama buna rağmen güzel olmuş.2yıldır mount & blade oynuyorum.Elimde şu an 1.011 türkçe sürümü var.Eleştiride geçtiği gibi değil.Açtığımız zaman ekrana ilk khergit süvarileri geliyor.O kadar gerçekçi bir savaş simulatörü ki savaşlara girmeden önce mehter marşı açıyorum…Mount & blade böyleyse Warband’ı düşünemiyorum bile.Böyle güzel oyunların devamlı çıkması ve bu oyunların geliştirilmesi için LÜTFEN lisanslı ürünleri kullanalım

 12. goro

  Ne yerin dibine sokulacak oyun, ne de göklere çıkarılacak oyun, anlamadığım bu kadar zıt kutuplar da yorumlar nasıl sıralanıyor, nerde Türk oyunu yazısı görsem, altında şaşıp kalacağım yorumlar oluyor, bir şeyi de yerine koyarak kullanın.

 13. warband

  ben oyunnu aldım şu an oynuyorum ve hiç bırakmaya niyetim yok çok güzel bir oyun şu an yeni bir imparatorluk kurdum adı osmanlı imparatorluğu 1 şehrim 5 kalem 10 tane köyüm var

 14. Garbage

  oyunu denemedim ama incelediklerime okuduklarıma ve izlediklerime göre cidden TÜRK yapımı olarak demiyorum ama dünya sıralamasına giren ve Avrupa’da bu kadar yaygınlaşan üstüne videolarında da benim begenimi sağlayacak bu kadar etken  olması yeterli.Eğer biliyorsanız çok eskilerden Thief diye bir oyun vardı. O oyunu hala bulamadım arıyordumki haberlerde bu oyunu duydum ve inceledim. Haftaya yeni masaüstümü alırken bu oyunun lisanslısınıda alacağım.Umarım beklentilerimi karşılaşar ki karşılayacağını zaten düşünüyorum.Süper.Ellerinize saglık

 15. of offfff:D

  Ttnet oyundan almam.Çok hatası çıkmış.Hiç kimse beğenmiyor.Gidin doğru düzgün büyük yerlerden alın.Oyun o 30 Lira ile daha ne güzel grafikler vb şeyler yapacak haberiniz yok….

 16. CANER

  Bu yazı tamamen oyunu aşağılamak için yazılmış. Bunu yazan kişi kaç kere bu oyunu oynamış merak ediyorum.
  Savaşma stiline gelince, oyun role-play ağırlıklıdır. Savaş ve grafik fiziğinden çok, role-play’e yüklenmişler. Bu RP oyunlar’ın çoğunda karşılaşılan bir durum. Konuşmalar bol. Grafik idare eder düzeyde oluyor genelde… (BKNZ: Fallout 3)

 17. minnakodunum

  Çok taraflı bir yazı. Warbandın dövüş sistemi şimdiye kadar gelen en doğal dövüş sistemlerindendir. Warbandı diğer oyunlarla karşılaştırmak aptallık…

 18. Ziyaretçi

  Türk oyunu diye oyunun orjinalini aldım.Kurarken steam çıktı İngilizce.
  Anlayana kadar saatlerce uğraştım.
  Bir ay sonra bilgisayara format attırdım. Şimdi parasıyla aldığım oyunu , günlerdir uğraştığım halde tekrar kuramıyorum.
  Herşey İngilizce yazıklar olsun….. Param da haram olsun.

 19. Ziyaretçi

  ben bu oyunla ilgili sorum olacak
  oyunun kendisini aldım int yok bağlanınca yükleneceğim ama nasıl
  bir dergiden almıştım demo hali 1.122 versiyonunu başkada var mı
  bu oyun tek krallık kalınca bitecek mi ben düşünüyordum ki başka yerlerede seyahat edilecek çünkü köle taciri ramun diye bir adam var neden öyle değil

 20. Ziyaretçi

  benim daha internet yok ancak çok yakında olacak bu oyun nasıl yükleniyor ve yüklendiğnde garanti türkçe değil mi ve son bir kaç şey 2. oyunu çıkacakmış diye söylentiler var bu konuda bilginiz var mı?

 21. Can

  Arkadaşlar ben bu oyunu yaklaşık 2 yıldır oynuorum gayet güzel ve heyecanlı bir oyun oyunda bir hile buldum demo oyunu full yapıor hata fullden iyi crl.x basıroum 1000 dinar crl.x basıroum 1000 ex bide cheatmenu yazıroum nam artıo istedim kıyafeti alıorum şu anda oyunda hiç düşman kalmadı her yer benim çıraklı karalığı kurdum karım var güzel bi ailem var en saygın kıralım ilk başladımda ovalardan ovalara koşup nahralar atıp haramiler e derslerini verirdim hanlarda eğlenir köylerde dinlenirdim ilk lerded ben ve atım barut vardı sonralarda bize 30 yeni maceracı gönüllü eklendi onlarla daha hızlı ve daha canlı kanlı savaşlara girdik onlar çiftçi lerken zamanla atlı şovalyelere döndü bir günde bir derebeyinin kızına yandım kont klargusun kızı oda bana vuruktu ama ben bir kralın altına girmiyorum bu yüzden o da bana kızını bana vermiordu en sonunda bir gün yeti kızı kaçırmaya kararverdim oda bunu kabul etii ve bir gece yarısı kaleye girdik kızı kaçırdım ama kaçırmaz olaydım kont klargus yoldu önümüzü kesti ve 180 kişilik bir orduyla karşımızdaydı biz sadece ben ve askerlerim ve sevdiğim kılza 32 kişiydik.daha ne oldu anlatamadan üzerimize çulandılar askerlerime baktım gözleri alev alevdi ve o an hücum emrini verdim 31 savşçı kızı saymıyorum özerlerine fırtınalar gibi saldırdık ama ama az bir süre geçmiştiki etrafımdaki dostlarım kardeşlerim teker teker atlarından düşüp gözlerden kayboluyor ve ölüyordu 12 kişi kalmıştık o anda geri emrini verecktim ki göğsüme bir kılıç saplandı evet bu kont klargustu göğsümdeki kılıç beni öldürme rafakına getirmiştiki atımada bir kılıç saldı atım barut artık yoktu o kızgınlıkla çektim kılıcımı ve goğsüne patlattım pek işe yaramadı ve atıyla beni ezerek bayıltı askerlerim beni alandan kaçırdı ve hepsi gitmemi söyledi ben kabul etmedim ama bu na izinvermediler sevdiğim kız beni atıyla uzaklaştırdı giderken askerlerimi son bir kes görerek tepeden uzaklaştık ama onlarda fazla dayanamadı ve öldüler artık sevdiğim kız ve ben kalöıştık bir kralığa jelkaleye girdik kral grevhet beni koruyacaktı onun emrine girmem şartıyla bunu kabul ettim ama sevdiğim kız için kınt klargus geri çekildi 2.3 gün geçmişti yaralarım kapandı ve ve klargusta yumuşadı ondan kızıyla evlenme şznşnş akıp grevhetten ayrıldım bir kale ele geçirip kendi kralımı kurdum gerisi en başta yazıo zaten bir imparator oldum ve artık kargus etrafımda pervana ama dpstlarımı unutmuycam 39 çerim dostum kardeşim ve maceramdaki ilk ve en sevdiğim dostum barut huzur içinde yatın 🙂 rahat uyuyun ben ve eşim sizin anınızı sürdürücez

Bir cevap yazın