Motorola Xoom: İlk Honeycomb Tablet (inceleme)

Motorola Xoom: İlk Bakış

Tablet thickness3

Yukarıdan aşağıya: iPad2, iPad, Xoom

Xoom’un iPad 2 kadar ince olmadığı besbelli. Dünyadaki ilk Android tablet olması nedeniyle Xoom’un boyutlarını bir miktar mazur görüyoruz. Yine de Apple’ın üçüncü nesil iPad’i daha da ince tasarlamaya çabaladığı düşünülürse Xoom’un iPad 3 yanında meyve sandığı gibi kalma olasılığı var.

 

iPad (3G) iPad 2 (3G) Xoom
Yükseklik 24.28 cm 24.13 cm. 24.89
Genişlik 18.97 cm. 18.57 cm. 16.76 cm.
Kalınlık 1.27 cm. 0.86 cm. 1.27 cm.
Ekran boyutu 24.64 cm. 24.64 cm. 25.65 cm.
Ekran oranı 4:03 4:03 16:10
Ağırlık 726 gr. 603 gr. 680 gr.

Motorola tasarımının en önemli farkı Apple’daki 4:3 (1024×768 132dpi) yerine, 16:10 (1280×800 160 dpi) geniş ekrana sahip olması. Bu da Xoom’u elinizde çoğunlukla yatay olarak tutmak isteyeceğiniz anlamına geliyor. Ekran konusuna sonra ayrıntısıyla değineceğiz.

Xoom sbs

iPad (sol) ve Xoom (sağ)

Motorola Xoom Android tablet ekran

Motorola Xoom Android tablet ekran düzeni.

Apple’ın neden ekrada standart 4:3 oranında ısrar ettiğini Xoom’un geniş ekranını dik tutunca anladık. Ekranın eninin dar oması hissi sandığınızdan daha garip geliyor. Evdeki geniş ekran LCD’nizi 90° çevirip dik kullandığınızı hayal edin.

Motorola Xoom Android tablet yandan

Motorola Xoom Android tablet yandan.

Xoom’un tasarımı da aslında yatay kullanımı özendiriyor. İki elle tuttuğunuzda sol yanda ses denetimleri var ancak düğmeler oldukça küçük ve basma hissi de yok. Her ne kadar yanlışlıkla ses düzeyini değiştirmenin önüne geçilmiş olsa da, biraz daha basma hissi veren daha büyük düğmeleri tercih ederdik. Yine de sesi ayarlamak için parmak uçlarınızla ameliyat yapmanız gerekmiyor.

Motorola Xoom Android tablet arka yüz

Motorola Xoom Android tablet arka yüz.

Motorola’nın estetiği göze hoş geliyor olsa da Apple’da bulunan bazı endüstriyel tasarım nüktelerinden yoksun. Yine de Xoom’un sağlam görünümü ve hissiyle bende sakınarak kullanmam gerekiyor duygusu yaratmayan ilk tablet olduğunu söylemeliyim. Arka yüzde koyu renkli kısım lastik yüzeyli plastikten, daha açık renkli büyük yüzey ise özel kaplamalı fırçalanmış alüminyum malzemeden üretilmiş. Her iki yüzey de oldukça kaliteli. Xoom’u sırt üstü masada sürüklediğinize zımparalanıyor gibi bir ses çıkarmadan kayıyor ve bir haftalık kullanım sonunda tek bir çizik bile oluşmamış görünüyor.

Kamera iPad 2 Xoom
Ön yüz 0.3 MP (640×480) 2.0 MP (1600 x 1200)
Arka yüz 0.7 MP (960×720) 5.0 MP (2592 x 1944)

Xoom’un ön yüzünde 2.0 MP, arka yüzünde çift LED flaşlı 5.0 MP kamera bulunuyor. Bu iPad’deki 1.0 MP’den düşük kameralardan sonra devrim sayılır. Arka kamera merceğinin yanındaki stereo hoparlörler iPad’in monosundan daha kaliteli ses veriyorlar ancak güçleri oldukça az ve yalnızca sesli uyarılar için yeterli. Film izlemek veya müzik dinlemek için kulaklık kullanmanız en iyisi.

Motorola Xoom Android tablet microSD kart yuvası

Motorola Xoom Android tablet microSD kart yuvası.

Xoom’da bir adet microSD kart yuvası bulunuyor ancak desteklenmesi için Honeycom 3.1 güncellemesi gerekiyor. Nedense Amerika’daki Xoom’larda 3.1 güncellemesiyle de bu yuva çalışmazken, Avrupalı Xoom’larda bu sorunun olmadığı söyleniyor.

Motorola Xoom Android tablet USB, HDMI, güç girişleri

Motorola Xoom Android tablet USB, HDMI, güç girişleri.

Tüm Giriş/Çıkış yuvaları beklendiği gibi alt kenarın altına yerleştirilmiş. Üç giriş bulunması kablo yönetiminin Apple’ın tek kablo yaklaşımından daha karmaşık olacağı belli. Motorola’nın USB standardına sadık kalması bağlanabilirlik açısından iyi ancak USB üzerinden şarj özelliği yok. Şarj için ayrı bir adaptör taşımak zorunda olmanızın taşınabilirliği olumsuz etkileyeceği kesin. Başka bir ekrana görüntü almak içinse tek yapmanız gereken mini HDMI-normal HDMI çevirici kullanmak. Aynı anda bilgisayara bağlanmak, TV’ye çıkış almak ve şarj etmek istediğinizde ise bütün girşler doluyor ve ortalık kablo kalabalığından geçilmiyor.

Biraz da Honeycomb neymiş ona bakalım, devam…

10 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Başta inceleme için teşekkür edeyim. Merak etmiştim bu aleti. Tanımış olduk. Anlaşılan o ki, gene kullanıcıları tam anlamıyla tatmin etmeyecek.

  Benim asıl belirtmek istediğim, nacizane 2 tane hata çarptı gözüme. Bende android galaxy ace kullanıcısıyım. İlk olarak gingerbread için verdiğiniz ana ekran görüntüsü hatalıdır, çünkü orj. gingerbread ekranı değil, custom mod olan bir görüntüdür. Orj. gingerbread’de altta 4 tane tuş görürsünüz…

  Diğeri iste, ekran görüntüsü almak için normal android cihazlardaki sıkıntı, ben şu ana kadar froyo ve gingerbread’in 2.3.4’ü olmak üzere hepsini cihazıma yükleyip kullandım ve geri tuşu ile birlikte home tuşuna bastığınız anda direk görüntü alıyorlar. Gingerbread’de de böyle bir sıkıntı var denilmesi biraz yanlış olmuş.

  Teşekkürler

 2. Ziyaretçi

  Yazıda korkunç bir hata var. “google boş boş bakıyor” deniyor. Google sadece android’i yazdı. Hiçbir zaman ben cihaz üretirim demedi ki… Google etiketli ürünler (HTC gibi) kendi üreticisinin malıdır. Düşününki; HP notebook aldınız, windows kurulu. Buna “microsoftun ürettiği notebook” dermisiniz ?

 3. Berc

  Baştan sona incelemenizi okudum ve önemli bir hata farkettim , oda incelemenin konu başlığı. Bence hemen Apple Iped reklamı olarak değiştirin daha isabetli olur. Motorola hakkında yazdıklarınızdan çok apple reklamı yapmışsınız testlerinizde web sayfası açılış hızı kriterinde Android açık ara fark atmışken safarinin açılış hızını göklere çıkarmışsınız.
  Androidin özgür dünyasını bile tek örnek apple hagamonyası karşısınında yermişsiniz.Kusura bakmayın siz objektif değilsiniz .

  • Çağıl

   Yazımız asıl sitemizdeki http://www.tomshardware.com/reviews/motorola-xoom-android,2947.html makalesinin çevirisidir ve konusu iPad ve Xoom karşılaştırmasıdır. Kaldı ki yazar hemen tüm kıyaslamaları veriye dayandırarak yapmış ve az sayıda kişisel fikir öne sürmüştür. Yazının 14 sayfasının tümünü okuyup, tüm tablolardaki verileri inceleyip, tüm ölçümlere göz atıp, hangi teknik kısmına katılmadığınızı belirtmemeniz de merak konusu. Yazımızda web sayfası hızı diye bir ölçüm de yok, internet tarayıcıyı başlatma süresi ölçümü var.

   Rakamlar Xoom’un iPad 2 ve iPad arasında bir yerde durduğunu gösteriyor. İncelemeden anladığınız incelenen ürünün övülmesi ise sitemizde bu tür yazıları bulamayacağınızı üzülerek belirtelim.

   İşin ülkemize has üzücü yanını da belirtmeden geçmeyeyim. Xoom Amerika’da en ucuz 16GB’lık iPad 2 ile aynı fiyata, 499$’a satılmaktadır ve bu fiyata iyi bir iPad 2 alternatifidir. Ülkemizdeki fiyatı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

   Ayrıca sitemizde yazılarımızın her sayfasına ayrı ayrı yorum yapılabilmektedir. Her sayfanın altına o sayfaya ilişkin fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

 4. Halit

  Çağıl bey bu Cem Yılmaz ın tanıttığı tablet mi? eyer öyle ise, onuda keklemişler. gerçi o parasını alıp dalgasına bakar, halkı düşüncek değil ya. tablet iyi kötü umrunda olmaz, reklamını yapıp geçer. vatandaşta yine yediği …..la kalır. saygılar. Halit

 5. ender

  Sevdiğim tabletlerden birisidir. Özellikle ekran boyutu beni yeterince tatmin etti. Diğer yandan hafifte bir ürün olduğu söylenebilir. Ürünün detaylı özelliklerini ingilizce aşağıdaki linkte açıklamışlar.

  Tablet inceleme : android tablet

 6. nag bas

  merhaba benim motorola zoom tabletim var cok memnunum ancak ekranın resmini cekme özelliği var mı bilen cvp versin lütfen ben bi türlü bulamadım böyle özellik açma kapama tuşu ve ses tusları var 2 tane tablet donunca ıkı ses tusuna basında kapatıp tekrar acıyo ama ekran resmini cekme özlelliğ oldugunu duymuştum bilgisi olan var mı ?

Bir cevap yazın