Motorola Xoom: İlk Honeycomb Tablet (inceleme)

Dünyanın ilk Honeycomb tableti Apple iPad2’nin karşısında nasıl iş çıkarıyor? Google’ın yeni işletim sisteminden, Nvidia Tegra 2 ye kadar yazacak çok şey var.

Intel’in kurucusu Andy Grove’un ünlü “Yalnızca paranoyaklar hayatta kalır” sözü akıllardadır. Bu durumda günümüz dizüstü üreticilerden paranoyak olmayanı varsa batacağı kesin diyebiliriz. Neden derseniz, taşınabilir ürün pazar paylarını gösteren aşağıdaki çizelgeye bakmanız ve dizüstü satış artışlarının tabletlerin oldukça gerisinde kalmaya başladığını ve her geçen yıl farkın derinleştiğini görmeniz yeterli.

Tabletmarket

Yıllık taşınabilir aygıt satış adetleri.

Başta kimse böyle bir durum öngörmemişti. Dizüstüler ortalığı kaplayacak, masaüstüler yok olacak, cepler cepte kalacaktı. Zaten dokunmatik ekranlı dizüstüler de pek tutmamıştı; insanlar klavyesiz, faresiz, saçsız, sakalsız bir bilgisayarı neden istesinlerdi ki. Ama Apple’ın 2010 yılında iPad ile pazara dalıvermesi endüstriyi tam anlamıyla altüst etti. iPhone’nun büyümüş hâli gibi duran, 4:3 oranlı ekrana sahip iPad peynir ekmek gibi satmaya başlamıştı. İşte analizciler o zaman tabletlerin “saçsız sakalsız bilgisayar” olmadığını, “Tablet PC” de olmadığını, “Telefonun büyüğü” de olmadığını , ama “Tablet” diye yeni bir türün doğduğunu kavrayabilmişlerdi. Son çeyrekte açıklanan rakamlar Apple’ın 13.5 milyar dolarlık gelirinin %20’sinin tabletlerden oluştuğunu gösteriyor ki bunu öngören bir tek pazar analizcisi yoktu. Günümüzde neden akla gelen her firmanın bu pazara dalmaya çalıştığı anlaşılıyor.

Motorola nvidia android

Üç silahşörler.

Herkes bir ucundan tablet üretmeye kalksa da, sorun şu ki Apple’daki yazılımı ve donanımı birleştirme deneyimi henüz kimsede yok. Bu eksiklik nedeniyle çok ilginç isimler bir araya gelmiş durumda. Örneğin Nvidia geleceği mobil pazarda gördüğü için bütün parasını Tegra’ya yatırıyor ama mobil yazılım konusundan pek anlamıyor. Buna karşılık Google’ın iddialı mobil işletim sistemi Android’i var ama o da donanım deyince boş boş bakıyor. Motorola ise mobil altyapılarda başarılı ancak ne dokunmatik ekranlara yönelik işletim sistemlerinden anlıyor, ne de dokunulmaz olduğu işlemci tasarımından öteye donanım biliyor. Yani Apple iPad ile baş edebilmek için bu üç devin bir arada çalışması gerekiyor.

Motorola Xoom Android tablet

Motorola Xoom, Android tablet

Aslında tablet incelemek, yalnızca birkaç bileşeni farklı olabilen masaüstü ürünleri incelemekten çok daha heyecan verici, çünkü iPad dışında bir ürün elinize geçerse biliyorsunuz ki her şeyiyle farklı olacak. İşte bu yüzden Motorola Xoom kargocunun elinde kapımıza varınca oldukça heyecanlandık, çünkü elimizde yalnızca bir Motorola tutmuyorduk; içinde biraz Google, biraz da Nvidia olan bir sandviçimiz olmuştu. İnceleme soframıza oturma zamanımız, lezzetine varmamız, ürüne ilişkin ne var ne yok beynimize indirme zamanımız gelmişti.

Usta! Ortaya karışık bir tablet çek, Motorola olsun! Devam edelim…

10 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Başta inceleme için teşekkür edeyim. Merak etmiştim bu aleti. Tanımış olduk. Anlaşılan o ki, gene kullanıcıları tam anlamıyla tatmin etmeyecek.

  Benim asıl belirtmek istediğim, nacizane 2 tane hata çarptı gözüme. Bende android galaxy ace kullanıcısıyım. İlk olarak gingerbread için verdiğiniz ana ekran görüntüsü hatalıdır, çünkü orj. gingerbread ekranı değil, custom mod olan bir görüntüdür. Orj. gingerbread’de altta 4 tane tuş görürsünüz…

  Diğeri iste, ekran görüntüsü almak için normal android cihazlardaki sıkıntı, ben şu ana kadar froyo ve gingerbread’in 2.3.4’ü olmak üzere hepsini cihazıma yükleyip kullandım ve geri tuşu ile birlikte home tuşuna bastığınız anda direk görüntü alıyorlar. Gingerbread’de de böyle bir sıkıntı var denilmesi biraz yanlış olmuş.

  Teşekkürler

 2. Ziyaretçi

  Yazıda korkunç bir hata var. “google boş boş bakıyor” deniyor. Google sadece android’i yazdı. Hiçbir zaman ben cihaz üretirim demedi ki… Google etiketli ürünler (HTC gibi) kendi üreticisinin malıdır. Düşününki; HP notebook aldınız, windows kurulu. Buna “microsoftun ürettiği notebook” dermisiniz ?

 3. Berc

  Baştan sona incelemenizi okudum ve önemli bir hata farkettim , oda incelemenin konu başlığı. Bence hemen Apple Iped reklamı olarak değiştirin daha isabetli olur. Motorola hakkında yazdıklarınızdan çok apple reklamı yapmışsınız testlerinizde web sayfası açılış hızı kriterinde Android açık ara fark atmışken safarinin açılış hızını göklere çıkarmışsınız.
  Androidin özgür dünyasını bile tek örnek apple hagamonyası karşısınında yermişsiniz.Kusura bakmayın siz objektif değilsiniz .

  • Çağıl

   Yazımız asıl sitemizdeki http://www.tomshardware.com/reviews/motorola-xoom-android,2947.html makalesinin çevirisidir ve konusu iPad ve Xoom karşılaştırmasıdır. Kaldı ki yazar hemen tüm kıyaslamaları veriye dayandırarak yapmış ve az sayıda kişisel fikir öne sürmüştür. Yazının 14 sayfasının tümünü okuyup, tüm tablolardaki verileri inceleyip, tüm ölçümlere göz atıp, hangi teknik kısmına katılmadığınızı belirtmemeniz de merak konusu. Yazımızda web sayfası hızı diye bir ölçüm de yok, internet tarayıcıyı başlatma süresi ölçümü var.

   Rakamlar Xoom’un iPad 2 ve iPad arasında bir yerde durduğunu gösteriyor. İncelemeden anladığınız incelenen ürünün övülmesi ise sitemizde bu tür yazıları bulamayacağınızı üzülerek belirtelim.

   İşin ülkemize has üzücü yanını da belirtmeden geçmeyeyim. Xoom Amerika’da en ucuz 16GB’lık iPad 2 ile aynı fiyata, 499$’a satılmaktadır ve bu fiyata iyi bir iPad 2 alternatifidir. Ülkemizdeki fiyatı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

   Ayrıca sitemizde yazılarımızın her sayfasına ayrı ayrı yorum yapılabilmektedir. Her sayfanın altına o sayfaya ilişkin fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

 4. Halit

  Çağıl bey bu Cem Yılmaz ın tanıttığı tablet mi? eyer öyle ise, onuda keklemişler. gerçi o parasını alıp dalgasına bakar, halkı düşüncek değil ya. tablet iyi kötü umrunda olmaz, reklamını yapıp geçer. vatandaşta yine yediği …..la kalır. saygılar. Halit

 5. ender

  Sevdiğim tabletlerden birisidir. Özellikle ekran boyutu beni yeterince tatmin etti. Diğer yandan hafifte bir ürün olduğu söylenebilir. Ürünün detaylı özelliklerini ingilizce aşağıdaki linkte açıklamışlar.

  Tablet inceleme : android tablet

 6. nag bas

  merhaba benim motorola zoom tabletim var cok memnunum ancak ekranın resmini cekme özelliği var mı bilen cvp versin lütfen ben bi türlü bulamadım böyle özellik açma kapama tuşu ve ses tusları var 2 tane tablet donunca ıkı ses tusuna basında kapatıp tekrar acıyo ama ekran resmini cekme özlelliğ oldugunu duymuştum bilgisi olan var mı ?

Bir cevap yazın