Mortal Kombat Demo İzlenimleri

Yeni Mortal Kombat’ın demosu oyunseverlerle buluştu.

Mortal Kombat efsanesinin yaratıcısı Midway’in kepenkleri indirip Warner Bros tarafından satın alınmasının ardından, serinin hayranları yeni bir şeyler beklemeye başlamıştı şüphesiz. Warner Bros, koskoca Mortal Kombat markasını çöpe atacak değildi ya. İlk olarak bir film projesi denediler. Ancak senarist aramaya başlar başlamaz, önceki filmlerde Midway’le ortak çalışan Threshold Entertainment’in açtığı davayla burun buruna geldiler. Geçici bir süreliğine rafa kaldırılan film projesiniyse, yeni Mortal Kombat oyunu söylentileri izledi.

Beklenen haberse geçtiğimiz Haziran ayında geldi hatırlarsanız. Serinin kreatif direktörü Ed Boon’un başına geçtiği Warner Bros Chicago stüdyosunun adı, NetherRealm olarak değiştirildi ve dokuzuncu Mortal Kombat oyunu için meraklı bekleyiş başladı.

Mortal Kombat

2D dövüş mekaniklerini yeniden tanımlanacağı söylenen bu yeni oyunun en dikkat çekici yanıysa, Unreal 3 motorunun tüm nimetlerinden faydanalacak olmasıydı. Hatta Ed Boon, fatality‘ler her zamankinden daha gösterişli, dövüşler çok daha heyecanlı olacak diyordu. Bir başka önemli iddia ise, yeni Mortal Kombat’ın bugüne kadar bir dövüş oyununda gördüğümüz en derin hikaye örgüsüne sahip olacağıydı. Hikaye kısmını bilemeyeceğiz, ama yayınlanan videolar nefes kesiciydi kesinlikle.

Yaklaşık bir yıllık bekleyişin ardından 21 Nisan’da Xbox 360 ve PlayStation 3 için yayınlanacak serinin bu dokuzuncu oyunu, nihayet oynanabilir bir demoyla karşımıza çıktı ve sonunda ucundan da olsa yeni Mortal Kombat’ın neye benzediğini deneme şansına sahip olduk. Peki demodan edindiğiniz ilk izlenimler neler? Demoyu PlayStation 3 platformunda sizler için oynadık.

Mortal Kombat demosu, yapay zekaya veya bir arkadaşımıza karşı oynama imkanı tanıyor bizlere. Hikaye modu, challange tower ve tag ladder gibi oyun modları doğal olarak demoda bulunmuyor. Ancak en azından demoya özel kısıtlı bir online desteği sağlanabilirmiş. Rakiplerimizin kellelerini online ortamda uçurmanın tadına varmak için birkaç hafta daha beklememiz gerekiyor ne yazık ki. Neyse.

Seçebileceğimiz dört karakter var: Scorpion, Sub-Zero, Johnny Cage ve Mileena. Karakterimizi seçip oyuna girdiğimizdeyse dikkatimizi çeken ilk şey görseller oluyor. Şu kadarını söyleyeyim; oyun, izlediğimiz videolardan çok çok daha iyi görünüyor. Karakter modellemelerindeki yüksek detay seviyesi ve muhteşem animasyonlar bir yana; ışık gölge oyunları ve kullanılan özel efektler de bir dövüş oyununda gördüklerimizin en iyisi. Buna karakterlerin darbe aldıkça vücutlarında açılan yaraları da ekleyebiliriz.

Bununla birlikte demoda iki adet arena yer alıyor. Pit arenası, bize artık klasikleşniş dolunay manzarasının altında dövüşme imkanı tanırken; Living Forest ise adından da anlaşılacağı gibi canlı bir ormana konuk ediyor bizleri. Her iki arena da hareketli arka planlarıyla birlikte oldukça güzel tasarlanmış. Kısacası; NetherRealm’ın Unreal 3 motoruyla son derece iyi bir iş çıkardığını ve yıllar önce atari salonlarında soluduğumuz o ürkütücü atmosferi oturma odamıza taşıdığını söyleyebilirim rahatlıkla.

Mortal Kombat SS

2D dövüş mekanikleri de temelde hala aynı olsa da oldukça akıcı hale gelmiş. Zira kontrol şeması ve karakterlerin animasyonları o kadar yumuşak ki, farklı komboları kolayca birbirine bağlayabiliyoruz. Ayrıca karakterlerin alışık olduğumuz hareketlerinin yanında yeni ve oldukça etkili kombolar da bulunuyor. Hatta bir takım gelişmiş (ve bol kanlı) saldırılar ve düşmanımızın kırılan kaburgalarını, çatlayan kafa tasını ve patlayan hayalarını görebileceğimiz X-Ray komboları da mevcut. Özellikle X-Ray anları tekrar tekrar izlemeye değer (yalnız nedense yapması bir hayli kolay). Ve tabii ki fatality‘ler… Evet, gerçekten fazlasıyla vahşiler ve her sahnenin sonunda kana fazlasıyla doyuyoruz. Ancak umarım oyun çıktığında daha fazla opsiyona sahip oluruz. Zira demoda her karakter için bir tanesi arenaya özel olmak üzere toplamda sadece ikişer tane fatality bulunuyor. Bu arada öyle sanıyorum ki ultra vahşi brutality bitirişlerini de oyun çıktığında görebileceğiz. Zira ben herhangi birine rastlamadım (ya da çok beceriksizim).

Oyunla ilgili bir diğer endişemse, karakterlerin maçların açılışında ve zafer anlarında yaptıkları hareketler. Neredeyse en ufak bir varyasyon göremiyoruz bu anlarda. Açıkçası her maçın başlangıcında “İntikam benim olacak” diyen Scorpion’a veya her galibiyetin ardından ekranı donduran Sub-Zero’ya midemiz ne kadar dayanır bilemiyorum. Ancak muhtemelen Ed Boon, bütün güzellikleri bir anda gözlerimizin önüne sermek istemedi ve bana sorarsanız Mortal Kombat, içindeki potansiyel tam olarak kullanılabilirse bu yılın, hatta son yılların uzak ara en iyi dövüş oyunu olabilir.

Oyunun 21 Nisan’da PlayStation 3 ve Xbox 360 için raflardaki yerini alacağını hatırlatayım. Henüz kesin bir açıklama yapılmamış olsa da, yıl sonuna doğru bir PC vesiyonu da gündeme gelebilir.

6 Yorum

  1. serdar

    ağzım açık izledim. özellikle fatality sahneleri inanılmaz. dövüşler çok akıcı, canlı gibi. şu müthiş oyunları b.sayarda oynamayalı ne uzun yıllar geçti. b.sayar için varsa yoksa fps oyunu, strateji oyunu, süper grafikler içinde ruhsuz saçma sapan oyunlar. yap kardeşim şu oyunu pc’ye, peynir ekmek gibi satar.

  2. Tuncay

    İşte bu daha fazla kan, kemik ve bu sefer yakın çekim. 🙂 Uykusuz geceler arkaşlar arasındaki turnuvalar kapışmalar işte geri döndü efsane eminim yine herkes fazlası ile tatmin olacak kombolar harika, fatality için ise cidden söylenecek kelime yok bu sefer olmuş gibi. Bu oyunun hakkı PS de bilgisayar bu oyunun önünü tıkar. Birde bunu online yaparlarsa dadından yinemez valla. Mileena Bebeğim 🙂

Bir cevap yazın