Modern Warfare 3 Yapımcılarından Battlefield 3’e Eleştiri

Raflara motor değil oyun çıkarıyoruz…

Sonbahar aylarının en çok beklenen iki oyunu… Battlefield 3 ve Modern Warfare 3.

Battlefield serisinin İsveçli geliştiricisi DICE, yeni oyunlarının muhteşem görseller ve inanılmaz yıkılma sahneleri yaratabilen gelişmiş motoruna güveniyor. Sledgehammer Games ve Infinity Ward içinse yeni Call of Duty oyununun en iddialı yanı hikaye örgüsü. Fanboy kavgalarını bir yana bırakırsak firmalar arasında da bir tür “demeçler savaşı” hakim. EA ve DICE cephesinden aylardır gelen iddialı açıklamalara Activision ve Sledgehammer cephesinden de karşı atak gecikmedi. Sledgehammer Games’ten Glen Schofield, AusGamers‘a verdiği röportajda Battlefield 3’ün konsollarda saniyede 60 kare hızında çalışmayacak olmasını eleştirmiş.

Bir motor yapıp motorunuza istediğiniz ismi verebilirsiniz. Biliyorsunuz bunu ben de daha önce yapmıştım. Bu numarayı da daha önce görmüştüm; ancak sonuç olarak bizim oyunumuz saniyede 60 kare hızında çalışıyor. Bizim herhangi bir rakibimiz bunu yapabiliyor mu emin değilim.

Rakiplerimiz arasında özellikle konsolda saniyede 60 kare hızında çalışan oyun görmedim.  Eğer belli bir oyunu bekliyor olsaydım ve bu oyun konsollarda 60 kare hızında çalışmıyor olsaydı bu beni korkuturdu açıkçası. Bence 60 fps bizim rekabet etmemiz gereken uç nokta ve bunu bir anda kaldırıp atamazsınız.

Sonuç olarak raflara bir oyun motoru değil oyun çıkarıyorsunuz.

Schofield, özel sunucu (dedicated server) desteğinin yine olmayacağı konusunda çıkan söylentileri ise yalanlıyor.

Bunların hepsi birer söylentiden ibaret. Nereden çıktıklarını bilmiyorum. Çünkü şu an bu konu üzerinde konuşmuyoruz, hatta firma içinde de net bir karar vermiş değiliz.

Görünüşe göre özel sunucu desteği konusunda resmi bir açıklama gelmesi için beklemeye devam edeceğiz. Battlefield 3 ve MW3 arasındaki savaşın galibini görmek içinse Kasım ayını beklememiz gerekiyor.

6 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Bad company 2 de aynı motoru kullanıyor ama başarılı bir oyun olduğunu söyleyemem ancak battlefield 3′ ün üzerinde çok uğraşıldı ve pcye yönelik bir oyun olacak. Şimdiden söylüyorum yılın oyunu seçilecek. Call Of Duty onca kazandığı parayla ne bir motor geliştirebildi ne de güzel bir oyun. Önce kendilerine baklamaları lazım.

  64 kişilik multiplayer desteği, görülmemiş grafik ve fizik motoru ve daha da önemlisi fps oyunlarında kullanamadığımız bir çok savaş aracı. COD 3 ‘ü tam anlamıyla rezil edecekler. Zaten veletlere hitab eden arcade bir oyun ; ne diye konuşuyolar anlamıyorum.

 2. Ziyaretçi

  cod hayranlarının motoru sevmediği ne malum gayet akıcı ve net bir oynanış var ve bunu bf yakalayamaz diye düşünüyorum oyunların çıkmasını beklemek lazım ancak söylüyorum cod en iyisidir…

 3. evren00

  modern warfare serisi oyuncuyu gerçeksi bir mekan ve atmosfer içine sokup hakiki olabilecek bi r kurguyu boş rol oyuncusunun gözünden oynanamızı sağlıyan senaryolarıyla pekiştirilmiş konuyla bütünleştirilmiş bir mükemmlel oyun serisidir…. evet belki kısa dır oynama süresi ama multiplayer larının da tadından yenmez bi alın görün oynayın raç maraç uçak muçak onlar o kadar önemli değil arkadaşa katılıyorum

 4. kurukafa

  COD 8 kötüydü.Ne helikopter sürebiliyodun ne de farklı araçlar kullanabiliyordun.Çoğunlukla yayaydın ve buda oyunu çok sıkıcı yapıyordu.Black ops daha maceralıydı ve farklı şeyler yapabiliyordun.Oyunun hikayeside daha etkileyiciydi.Black ops modern warfare ye bin basar.

Bir cevap yazın