Modern Warfare 3 Geliştiricisinden Skandal Sözler: Uncharted Serisi Dünya Klasında Değilmiş

Sledgammer Games’ten Michael Condrey, yılın skandalına imza attı.

Sledgehammer Games’in Modern Warfare 3 projesine bulaşmadan önce üçüncü şahıs perspektifinde oynanacak bir aksiyon/macera oyunu üzerinde çalıştığı söyleniyordu. Ancak firmanın patronu Glen Schofield, Gamescom 2011’de verdiği röportajlarda bu projeden şimdilik vazgeçtiklerini belirtmişti.

Gamespot’un Sledgehammer ikinci başkanı Michael Condrey ile yaptığı röportajda ise yine bu konu açıldı ve Condrey yılın skandal laflarından birine imza attı:

Gerçekten çok heyecanlıydı. Call of Duty gibi dünya çapında ilgi çeken bir oyunun üçüncü şahıs tarzıyla ilk kez buluşma fikrinden bahsediyorum. Uncharted gibi bir oyunun birçok hayranı var değil mi? Bu tarzın dünya klasında bir markayla birleştiğini hayal edin.

Evet, Call of Duty serisi gerçekten piyasanın en başarılı, en uzun ömürlü ve hatta en eğlenceli serilerinden biri olabilir. Ancak birilerinin Condrey’e bunun aynı zamanda dünya üzerindeki en sıradan oyun markası olduğunu da hatırlatması gerekiyor. Uncharted ise son yılların artistik dizayn olarak en etkileyici ve en sinematik deneyimlerden biri ve açıkçası kalite veya “klas” gibi snob kelimelerden bahsediyorsak, Uncharted serisinin bunu herhangi bir “yirmi milyon satan” oyunda çok daha fazla hak ettiği kesin.

Açıkçası dünya klasında oyunlar yaptığını iddia eden dev firmaların icra kurulu yöneticilerinin kelimelerini daha özenli seçmesi gerekiyor. Ben açıkçası bu sözlere kahkahalarla gülsem mi; yoksa oyun endüstrisine yön veren adamların bilinçaltlarında yatan bu garip fikirleri gördüğüm için ağlasam mı bilemedim…

6 Yorum

 1. Aikanaro g

  Yanı demecın tamamını gormkete fayda var.yukardakı pasaj OSS de çıksa ve “Hangı anlam cıkartılamaz” diye sorsa benim yanıtım “yazar, uncharted’ı dunya klasında bır oyun saymamaktadır” ı ısaretlerdım.

 2. onur_

  öss’de böyle bir soru çıksa ve sen o şıkkı işaretlesen ya yanlış yapmış olurdun yada o soru iptal edilirdi. 🙂

  adam aksiyon/macera tarzını örnek vermiş ve uncharted’ın bu tarz ile bir sürü hayranının olduğunu söylemiş. sonra da bunun dünya klasında bir markayla birleştirildiğini düşünün demiş. Uncharted’ı karıştırmasa sorun yok. Ancak Uncharted’ı karıştırdığı anda işin rengi değişiyor. Çünkü Uncharted zaten dünya klasında bi oyun serisi her şeyiyle. Bundan sonra Call of Duty’den bahsetmenin ve dünya klasında bir markayla birleştriğini düşünün demenin hiçbir manası yok. Adam açık bir şekilde Uncharted’ı sıradan bir oyun olarak gördüğünü belli etmiş. Bir gaf olabilir ama bence büyük halt etmiş. Skandaldan öte

 3. ENGİN

  dünyanın en sıradan oyunu olabilir ama en kötü oyunu değil sonuçta,bende dahil olmak üzeri bu oyun için deliren çıldıran bir sürü insan var,yalanmı?

Bir cevap yazın