Modern Warfare 2 Rusya’da Yasaklandı Mı?

Call of Duty Modern Warfare 2, çıkmadan önce olduğu gibi çıktıktan sonra da olay yaratmaya devam ediyor.

Kulağımıza en son çalınan haberler arasında Modern Warfare 2’nin Rusya için incitici olan bazı bölümler yüzünden Rusya’da yasaklandığı yönündeydi. Bir çok site de bu doğrultuda haberler yaptı. Ancak işin aslı biraz farklı.

Öncelikle oyunun yasaklanması diye bir durum söz konusu değil. Olay yalnızca hükümetin havaalanında geçen bölünü uygunsuz bulup tepki göstermesi ve daha sonra Steam üzerinden yayımlanan bir yamayla bu bölümün Rus oyuncular için kaldırılmasından ibaret. Tabi Rus arkadaşlarımızla yaptığımız sohbetler bir çoğunun bu bölümü bir şekilde açmayı başardığını da gösteriyor.

Ayrıca hükümetin oyun marketlerde satılan Modern Warfare 2 kopyalarını, bu uygunsuz bölümün oyun dosyaları içerisinden de tamamen kaldırılması için toplatılmasını ve 1-2 hafta içinde yeniden raflara çıkarılmasını talep ettiği de eşten dosttan edindiğimiz bilgiler arasında.

Yine de Rusya’nın gösterdiği tepkiyi anlamakta güçlük çektiğimi de belirtmeliyim. Evet, ABD neredeyse bir asırdır kendi doğrularını bütün dünyaya empoze etme arayışı içerisinde. Ancak nihayetinde bir oyun olan Modern Warfare 2’nin ana fikrine baktığımızda da Rusya’dan daha kötülerinin de olduğunu görmemek için kör olmak gerek.

Bir cevap yazın