Mobil Veri Depoları: 120-160GB Arası Harici Disklerin Karşılaştırması

Mobil Veri Depoları:  120-160GB Arası Harici Disklerin Karşılaştırması

Bugünlerde depolama kapasitelerine baktığımızda hiç fena durumda olmadığımızı görüyoruz. 200 GB’lık ilk diskler yolda, DVD yazıcıların fiyatları hızla düşüyor, verilerimiz için yeterli yer sunma vaatleri gerçekleşiyor. Ayrıca, giderek artan kapasiteler klasik yer kaplayan yazılımlara fazlasıyla yeter oldular; dolayısıyla yetersiz depolama alanı derdi artık yok.

Ancak, bu tür sabit diskler yeterince esnek değiller, çünkü veriler kasanıza sabitlenmiş diskin içinde duruyor. İnternet neredeyse sınırsız olanaklar sunmasına rağmen, son kullanıcılar bu kadar büyük verileri istedikleri yere koyacak bantgenişliğine sahip değiller.

Verilerinizi seyyar hale getirmek için veri miktarını azaltmak olası bir yaklaşım ancak bu ne pragmatik ne de istenen bir çözüm. Bunun mantıki sonucu olarak çözüm harici depolama ortamlarında veya bilgisayara sabitlenmiş olmayan ürünlerde. Bu çözümler arasında sökülebilir sabit diskler, MO ve ZIP sürücüler var. Ancak bunların avantajı da genelde kapasitelerinin yetersiz veya fiyatlarının çok yüksek olması. Her şeyden önce fiyata dikkat etmelisiniz çünkü kolayca tahmin ettiğinizden daha fazla masraf yapabilirsiniz.

Maxtor ve Western Digital’in sabit diskleri her iki dünya için de en iyi çözümleri sunuyor çünkü makul fiyatlı, yüksek kapasiteli sabit diskleri en yaygın arabirimlerle birleştiriyor: FireWire ve USB 2.0. En yeni modellerin üçüne bakıp birbirleri ile karşılaştırdık.

Bir cevap yazın