Mobil Veri Depolamada Bir Dev: Western Digital’in FireWire Sabit Diski

USB Mi FireWire Mı?

Bu can alıcı soruyu cevaplarken çok aceleci davranmamak lazım. Sadece birkaç ay önce 400 Mbit/sn hızı ile FireWire USB’ye göre çok daha üstündü. FireWire kullanabilmek için bir kontrol kartı almak da çok büyük bir maliyet getirmiyor, ne de olsa sürücünün kendisi zaten 350 dolar civarında satılıyor. Ancak gigabaytlardan bahsetmeye başlayınca şu anda kullanılan USB 1.2 standardının hiç şansı yok. Veri transfer hızı çok yavaş kalıyor.

Gerçek alternatif USB 2.0 olabilir. Çünkü 480 Mbit/sn hızına kadar ulaşabiliyor ve geriye doğru uyumlu. Ancak USB 2.0 gelecekte çok kullanılacak bir standart olmayı şimdiden garantilese de, henüz tam olarak “halka inmiş” değil. Bu yüzden, harici bir disk arıyorsanız, ya USB 2.0 ya da FireWire, ilgili denetçiye sahip bir çözüm bakacaksınız.

İşte bu aşamada Western Digital sahneye çıkıyor. FireWire kontrol kartları ile USB 2.0 kartlarının maliyetleri hemen hemen aynı. Ayrıca filmler söz konusu olduğunda FireWire yenilgisiz şampiyon ve hırsılı bilgisayar kullanıcısına daha iyi avantajlar sunuyor. Tahminlerimize göre bu yılın sonundan itibaren bütün yeni bilgisayarlar USB 2.0 ile gelecekler. Bu yüzden bugün bir FireWire kartı alırsanız, gelecekte yeni bir bilgisayar alırken iki arabirime de sahip olacaksınız demektir.

Sürücü: Yüksek Kalite

USB Mi FireWire Mı?

22x15x4.5 cm ebadındaki bu FireWire sürücü onluk bir CD çantasından biraz daha geniş ve yaklaşık 1.3 kg ağırlığında. Bu rakamlar, bu kadar büyük bir veri depolama kapasitesi için son derece ehven görünüyor.

Bir cevap yazın