Mobil Veri Depolamada Bir Dev: Western Digital’in FireWire Sabit Diski

 Mobil Veri Depolamada Bir Dev:  Western Digital'in FireWire Sabit Diski

Western Digital’in 120 GB kapasiteli sabit diski bir süredir piyasada, ve yüksek performansı ile herkesi etkiliyor. 8 MB’lık tombul bir önbelleğe sahip özel bir model ile Western Digital şu anda piyasadaki en hızlı sabit diski sunuyor. Tahminlermize göre araştırma-geliştirme bölümünden biri “Peki şimdi ne olacak?” gibisinden bir soru sormuş ve cevap hemen gelmiş: “Bu çok satan sabit diskin taşınabilir versiyonunu yapalım.”

Aslında böyle bir model üretmek için gereken reçete son derece basit: Western Digital kendi ürettiği bir diski alıyor, hoş bir kasanın içerisine yerleştiriyor ve bu kasaya IDE sürücüsünün FireWire (IEEE1394) ile çalışabilmesini sağlayan bir arabirim takıyor. Sonuç olarak ortaya 120 GB’lık dev bir veri depolama kapasitesi sunan, 400 MBit/sn bantgenişliği sayesinde yeterince hızlı bir bağlantıya sahip, taşınabilir bir çözüm çıkıyor.

Bu tür dev boyutlu bir harici veri depolama çözümüne ihtiyaç oldukça fazla aslında. Beraberlerinde bol miktarda veri taşımak zorunda olan kullanıcıları artık CD’ler veya DVD’ler kesmiyor. Hatta kapasitesi birkaç gigabayt ile sınırlı olan MO sürücüler de yetersiz kalıyorlar. Örneğin, sistem yöneticilerini ele alalım. Her zaman ellerinin altında bir ton program olması gerekli, veya sıkıştıklarında dopdolu bir sunucuyu anında yedeklemek zorundalar.

Bir cevap yazın