Mobee Nett Tablet 7″ 800 İncelemesi

Kasa Yapısı ve Tasarım

Tablet incelemeleri cep telefonu incelemelerinden daha düz bir rota izlemek zorunda kalıyoruz. Bunun sebebi ise muhtemelen standart bir tasarım ve az sayıda tablet işletim sisteminin gereksinimi olan tuşların bilinirliği olsa gerek. Yinede Mobee için söylenecek sözler bulunmuyor değil.

190,5 x 118,5 x 17 mm ölçülerine sahip tabletin 7″ ekranı için ideal en/boy değerlerine sahip olduğunu söylemeliyiz. Yalnız kalınlığın bir miktar daha azaltılması görünüm açısından belirgin bir fark yaratabileceğini düşünüyoruz. Bunun haricinde 370 gr ağırlığı beğensek de, bu hafifliğin daha pahalı muadillerine göre düşük kapasiteli bataryadan kaynaklandığını da unutmamak gerekiyor.

Mobee Nett Tablet 7" 800 Web Cam

Web Cam

Teknolojiyi taşıyan kasa ölçülerine baktıktan sonra biraz da kasa üzerindeki ayrıntılara bakalım. Ön yüzden bahsedelim ilk önce. Ön yüzde yarı mat bir plastikle kaplı bir yüzey görüyoruz. Bu yüzeyin altında 7″ ekranı ve ekranı sol yana yatırdığımız zaman üstte ise “web cam” niyetine yerleştirilmiş kamerayı görüyoruz. Sağ elimizin başparmağının altına denk gelen geri tuşu ise tek başına ön yüzeyi doldurmaya çalışıyor.

Mobee Nett Tablet 7" 800 ÜstEkranın sol yana yatık olduğunu düşünürsek; üst kenara baktığımızda menü ve başlat tuşları kendilerine yer bulabilmişler. Bildiğimiz üzere Android için bu üç tuş oldukça gerekli. Ancak arama tuşu ortalarda yok maalesef. Yine bu kenarın bu sefer sol işaret parmağımıza denk gelen yerine ses tuşları yerleştirilmiş. Bu kenardaki tuşlara işaret parmaklarımızla erişmek sorun olmuyor, yerleşimleri doğru seçilmiş demeliyiz.

Mobee Nett Tablet 7" 800 Sağ YanTabletin “MOBEE” yazısının yataya paralel hale getirdiğimiz zaman karşımıza çıkan sonuç; bu tableti yan yatık kullanmak sizin için daha iyi olduğudur! O yüzden bu konuma göre konuşmaya devam edeceğiz. Sağ kenardan bahsederek devam edelim. Sağ kenarda tabletin bütün bağlantılarını görüyoruz. Bunları soldan sırayla sayarsak; kulaklık çıkışı, SD kart yuvası, USB 2.0 bağlantısı, USB Host girişi, ikinci kulaklık çıkışı, reset yuvası ve şarj bağlantısını görüyoruz.

Mobee Nett Tablet 7" 800 ArkaTabletin hakkında bahsedilecek başka bir özellikli öğesi kalmadı. O yüzden size arka kısmı gösterelim. Bu kısımda görmeyi beklediğiniz ancak göremediğiniz kamera yuvasının boşluğuyla karşılaşıyoruz. Bunun yerine bir adet hoparlör çıkışının ilginç tasarımını görüyoruz.

Kasa imalatında kullanılan ve kasanın montajından bahsedelim. İlk sayfada tabletin fiyatından bahsettik. Çünkü burada tablete haksızlık yapmayalım diye. Tablet üst seviye bir malzeme ile üretilmediği açık. Üretim için kullanılan plastiğin darbelere ne kadar dayanacağı pek bilinmez ama bu tableti düşürmek istemeyeceğiniz kesin. Bunun yanında mekanik tuşların düğmelerine basarken çıkan klik(!) sesi, pek kaliteyi de çağrıştırmıyor. Ancak bunlara rağmen montaj sağlam ve temiz görünüyor. Kasada bir açıklık göremiyorsunuz.

2 Yorum

  1. Murat Dengi

    Ben ürünü satın aldım. Ekranı Resistive olmasına rağmen dokunmatiği gayet iyi…Piyasada Capasitive ürünler 400 TL veya üzerinde. Henüz çok da ucuzlamadı. Günlük Mail, Word, Excel gibi ihtiyaçlarımı karşılıyor.800MHz iyi bir internete bağlanma hızı sağlıyor. 7″ Ekran boyutu o kadar enteresan ki arka cebe bile girebiliyor. Satranç, Sudoku, Tavla gibi oyunlarda verim alabiliyorum. Fakat diğer yüksek konfigürasyon isteyen oyunlarda sorun olabiliyor. Facebook ve Twitter’in kısayollarını yükledim ve tek tuşla rahatlıkla girebiliyorum. Piyasada Tegra2 li bir ürün var, arkadaşım satın almıştı fakat dahili diski sadece 512MB… O 512 MB bittiğinde cihazı kastırıyor. Uygulamaları çok geç açıyor veya açmıyor.Ayrıca içinde Android Market’de yüklü değil…

Bir cevap yazın