MLC SSD’ler SLC Tipi Katı Durum Disklerine Rakip Olacak

SandForce adlı bir şirket tasarladığı bir SSD denetleyicisinin MLC tipi uygun fiyatlı katı durum disklerinin başarımını çok büyük oranda arttırdığını öne sürüyor.

Şu anda piyasada SLC ve MLC olmak üzere iki tip katı durum diski (SSD) bulunuyor. SLC diskler daha hızlı fakat daha düşük kapasiteli ve pahalı, MLC diskler ise daha yavaş ancak yüksek kapasiteli ve görece uygun fiyatlılar. İşte bu nedenle Intel X25-E gibi SLC diskler şirketlerden büyük ilgi görüyor. Tüketicilerin kullandığı SSD’ler ise daha çok MLC teknolojisine dayalı olarak üretilmekteler.

SandForce’un iddiasına göre SF-1500 adlı işlemci durumu SLC disklerin aleyhine çevirebilir. Bu denetleyici şimdilik 512 GB kapasiteli diskleri ve SATA II arayüzünü destekliyor. SLC diskler de destekleniyor elbette.

SandForce MLC SSD Diagram

Şirketin yayınladığı veriler:

Desteklenen En Yüksek Kapasite: 512 GB (32 Gbit yongalarla oluşuturulmuş)
Başarım: Sıralı Okuma Hızı: 250 MB/s (128KB bloklar)
Sıralı Yazma Hızı: 250 MB/s (128KB bloklar)
Saniyedeki Rastgele G/Ç İşlem Sayısı: 30,000 (4KB)

Intel’e MLC tabanlı X25-M’in giriş çıkış işlem sayısının ne olduğunu sorduk ve saniyede 35,000 olduğunu öğrendik. Yani, bu MLC disk bile SandForce’un vaat ettiğinden biraz daha hızlı. Öte yandan OCZ’nin yeni Vertex SSD’lerinde kullanılan IndilinX denetleyicilerinden daha yüksek yazma başarımı sunuyor (180 MB/s’e karşı 250 MB/s). Sanırız Jmicron’un denetleyicisinin sonu göründü.

Bir cevap yazın