Mirror’s Edge

İçinizdeki Faith’i Açığa Çıkarın

Bu koridorun adı Türkiye sen bizim her şeyimizsin.

Bu koridorun adı Türkiye sen bizim her şeyimizsin.

Senaryo bitse de ana menümüzdeki bir diğer sekme olan Race ile alt bölümleri eğlenceli dakikaların uzamasını sağlıyor. Speed Run: Senaryodaki tüm bölümleri bize verilen dakikaların altında bitirmeye çalışıyoruz. Time Trail: Senaryodan aşina olduğumuz bölümlerde belli noktalara gidiyoruz ve geri başlangıca dönüyoruz. Standart dakikaların altında bitirirsek yeni bölümleri aktif hale getiriyoruz. Bu yeni bölümler senaryoda gördüklerimize göre biraz değişik olabiliyor. Buradaki puanlarımızı çevrimiçi hanemize yazdırıyoruz. Buna ek olarak çevrimiçi oynadığınız zaman rekortmenlerin hayali siluetlerini izleyebiliyor ve sanki yanınızda biri varmışçasına yarışıyorsunuz.

Köşeye sıkıştığınızda anında karar vermelisiniz...

Köşeye sıkıştığınızda anında karar vermelisiniz…

Senaryoda ilerlerken bulduğumuz bazı çantalar var. Bu çantalar ve bitirdiğimiz her bölüm ana menüdeki Extra sekmesinde yer alan ve bir hayli çok olan videoları, resimleri ve müzikleri kullanımımız için aktif hale getiriyor. Oyunu, açılmayan materyalleri açmak ve denemediğiniz yolları denemek için, tekrar oynayacaksınız eminim.

Gelecek Vade Ediyor

Yorulmuştum, sırt üstü uzandım.

Yorulmuştum, sırt üstü uzandım.

Mirror’s Edge yeni yeni duyuruluyordu. O sıralar Assassin’s Creed ile beynimiz yıkanmış durumdaydı. Prince of Persia, Assassin’s Creed ve yeni yapısı ile Tomb Raider gibi üçüncü şahıs bakış açısından oynana oyunlar acaba birinci bakış açısından nasıl oynanırdı. Bu tadı daha önce tatmamıştık. Mirror’s Edge yapımının duyurulmasından piyasaya çıkışına kadar çok konuşuldu, beklenenler listesinin ilk sıralarında yer aldı. Çünkü oyuncular işlenmiş konuların tekrar pişirilip önlerine konulmasından bir hayli sıkılmış durumdaydı (hala öyle). Oyun hakkında yayınlanan makaleler ve materyallerden (resim, video vs.) anlaşılıyordu, Mirror’s Edge farklı bir oyundu. Portal gibi sektörde ses getirip getirmeyeceği konsollara çıkan demosu ile anlaşıldı. Büyük sükse yapmasa da farklı bir oyundu. Özellikle türüne çok büyük yenilikler getiriyordu. Oyunun dinamikleri ve oynanışı çok güzeldi. Şimdi ise oyunumuz konsol sonrası PC platformuyla buluştu. Birinci bakış açısı oyunları bilgisayarın vazgeçilmez türlerini bünyesinde barındırır: Counter Strike, Team Fortress 2, Battlefield (DICE Mirror’s Edge’nin de yapımcısı) , Call of Duty ve dahası. Mirror’s Edge bu oyunların gelişmesine destek olmanın yanı sıra kendi serisini de oluşturacak gibi gözüküyor. FPS türündeki oyunların dinamikleri Mirror’s Edge’ye benzeyecek ve ilerle adam vur sistemine yenilik katacak. Fallout 3’ün FPS türü ile devam etmesi gibi Prince of Persia’nın FPS ile karşımıza çıkmayacağı anlamına gelmiyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın