Mirror’s Edge Geri Mi Dönüyor?

Bildiğiniz gibi oyunlar farklı türlere ayrılır. FPS, RPG, Yarış v.s. Bazen bu dalların karışımı oyunlarda görürüz. Fakat genellikle oyunların çoğu birbirine benzer. Türe yenilik getiren oyunlarla nadir olarak karşılaşırız.

Mirror’s Edge çıkmadan önce yayınlanan videolar ile bütün oyun severler heyecanlanmıştı. Videolarda gördüğümüz kadarıyla, oldukça yenilikçi bir oyun bizleri bekliyordu. Atlama, zıplama mekaniklerini kullanan oyunlar genelde üçüncü bakıştan (Tomb Raider, Asssaisns Creed gibi) oynanıyordu fakat Mirror’s Edge birinci şahıstan (FPS) oynayan bir oyundu, bu sayede atlama, zıplama aksiyonlarını daha bir gerçekçi ve heyecanlı oynayabilecektik.

Mirror’s Edge çıktığında gördük ki oyun bize verdiği sözü yerine getirmişti.  Mirror’s Edge bize başarılı bir atlama, zıplama mekaniğini birinci şahıstan oynama keyfi yaşattı.

Fakat oyun bir haylide olumsuz eleştiri aldı; oldukça kısaydı, dövüş mekanikleri yetersizdi, bir süre sonra tekrar hissi yaşatıyordu ve çoklu oyuncu modundan yoksundu.

Kotaku.com sitesi EA Games’in CEO’su John Riccitiello ile bir röportaj yapmış. Röportajda, Mirror’s Edge’in akıbeti konusunda bazı ipuçları var.

John Riccitiello, Mirror’s Edge’in geri dönmeyi hak ettiğini ve tasarımın dönüm noktasında olduğunu belirtmiş.

Hala Mirror’s Edge 2’yi nasıl en iyi hale getirebiliriz diye düşünüyoruz. İlk oyundan öğrendiğimiz pek çok şey var. Mirror’s Edge oldukça yenilikçi bir projeydi. Dürüst olmak gerekirse bence oyun geri dönmeyi hak ediyor.

Bence, Mirror’s Edge büyüleyici ve orijinal bir dünyada geçiyordu. Büyüleyici sanat tasarımı, harika müzik ve sesler, bence oynanış mekaniği de oldukça ses getirdi. Fakat sürekliliği olmayan bölüm tasarımları tutmadı.

Devamında John Riccitiello, oyunun bir puzzle ve sıradan shooter elementleri arasında sıkıştığını, bu yüzden istedikleri tepkiyi alamadıklarını söylemiş.

Bu sözlerden sonra, Mirror’s Edge 2’nin kesinleştiğini söylemek yanlış olmaz sanırım. Oyunun hangi stüdyo tarafından geliştirildiği ise muamma. Tahminim oyunun bu sefer EA Games’in kendi stüdyolarında geliştirildiği yönünde.

Oyun editörlerimizden Talha Turhal’ın Mirror’s Edge incelemesine ulaşmak için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın