Minilerin Savaşı: Soltek ve Shuttle Karşı Karşıya

Minilerin Savaşı:  Soltek ve Shuttle Karşı Karşıya

Ç.N: Burada adı geçen Soltek Qbic mini PC sistemleri, Soltek’in Türkiye temsilcisi Gök Bilişim tarafından satılmaktadır.

Yavaş yavaş piyasaya girmekte geç kalanlar da uyanmaya başladı. Piyasayı okumayı beceremeyip bekle-gör politikası izleyenler bile bu yıl Hanover CeBIT 2003’te ürünlerini sergiliyorlar. Hep böyle değildi. Yakın zamanlara kadar, bazı tanınmış üreticiler mini PC’nin üzerinde bile düşünmekte gönülsüz davranıyorlardı. Hep “çok küçük bir pazar” veya “ilgilenmiyoruz” gibi cevaplar alıyorduk. Bu öngörü eksikliği – hiçbir şekilde sektörün en büyüklerinden biri olmayan Shuttle’ın – mini temel PC’lerde (“barebone”) bir numaralı üretici olmasına yol açtı. Ve tüm bunlar rakipleri hala ATX form faktörünün sarhoşluğunu yaşarken oldu bitti. Aslında hiç sürpriz değil. Endüstrinin yüksek maaşlı ürün müdürleri hem yaratıcılıktan hem de cesaretten yoksun; eski, tanıdık ürünleri pazarlayarak satış hedeflerini tutturmak onlara çok daha kolay geliyor. Mazeretleri hep şu: “Şartlar ideal değil”. Mini PC’ler bunu pekala değiştirebilir; çünkü daha önce girilmemiş bir pazarın potansiyelini gösterdi..

Perspex ön panel: Soltek'in "temel" sistemi.

Perspex ön panel: Soltek’in “temel” sistemi.

Daha da şaşırtıcı olan, bir başka küçük üreticinin, Soltek’in kendi mini PC “temel” sistemiyle, Qbic serisiyle çıkagelmesi. Endüstrideki gözlemciler kendi kendilerine Asus, Gigabyte gibileri nerede diye soruyor olmalı. Bu incelemede Shuttle’ın daha önce incelediğimiz SP51G modeline tekrar bakıp yeni Soltek QBic EQ3000 ile karşılaştıracağız.

Bir cevap yazın